Eli Nolan tuottaa ja Snyder ohjaa. Aika yllättävä veto tuo ohjaajan valinta, mitenköhän mahtaa Snyderin tyyli toimia Teriksessä? Sinänsä ihan hyvä, ettei Nolan lähde ohjaajan puikkoja pitelemään, miehen akilleen kantapää juurikin on hyvien toimintakohtauksien saaminen kasaan.
Helppoa on parantaa edellisestä kökkötekeleestä, mutta saadaanko Teräsmiehestä taaskaan koko kansan suosikkia. Itse kyllä varovaisena odotan tätäkin ja luotan että kaikkien aikojen supersankari saisi taas vihdoin kunnon elokuvan ympärilleen.
Minä kyllä pidin Superman Returnsista, mutta leffan suurin kompastuskivi taisi olla, että se oli vähän liiankin uskollinen Richard Donnerin 1978-versiolle ja tämän takia vanhoja elokuvia näkemättömät tai niistä pitämättömät eivät voineet tykätä Returnsistakaan. Snyder ja Nolan ja käsikirjoittaja David S. Goyer mitä luultavimmin heittävät melkolailla uusiksi koko konseptin. Tämä toimi Batmanissa, miksei toimisi myös Teräsmiehessä. Pääosan esittäjä onkin sitten mielenkiintoinen kysymys...
Tämähän se kyseisen sarjakuvan elokuvakäännöksen suurin ongelma on -- varsinkin nykyään. 2000-luvun supersankareita, oli kyse Spider-manista tai Kick-Assistä, tietty särmä ja erityisesti tietty heikkous. Teräsmies on sen sijaan täydellinen: älykäs ja hyväkäytöksinen unelmasulhanen. Ei sellaisessa ole mitään kiinnostavaa. Valitettavasti armoitettu Bryan Singer ei tätä ymmärtänyt palkatessaan Brandon Routhin, joka kääntää veistä tässä haavassa:katsojan pitäisi tykästyä jo ennestään vaikeat lähtökohdat omaavaan hahmoon, jota esittää mallintöitä tehnyt aloitteleva näyttelijä, jolla on koripalloilijan pituus ja uimarin vartalo. Kyse on vähän samasta kuin jos vertailtavana olisi kaksi taideteosta samasta kohteesta: Photoshopilla digitaalisesti ja tarkasti luotu ja käsinmaalattu taiteellisia vapauksia ottava. Noista vain jälkimmäinen vetoaa, ja nimenomaan siksi, että se on epätäydellinen -- ja siksi täydellisempi. Toki Teräsmies on hahmona erilainen kuin loput supersankarit -- kuten vaikkapa Kill Billin nimikkohahmo asian kertoi. Tästä huolimatta en usko tämän supersankarihahmon menestyvän valkokankaalla ennen kuin siitä ja sen maailmasta saadaan tarpeeksi rosoinen tai erilainen.
Ainahan uusi Teris-leffa kelpaa. Edellisessä kusi ennenkaikkea käsikirjoitus, maakaupoilla keinottelua oli jo ensimmäisessä Teriksessä ja jotain muutakin päivityksiä, kuin pelkkä asu oltaisiin kaivattu.
2000-luvun Teriksissä (sarjakuvissa) on kyllä paljon synkempi meno kuin aiemmin ja Teris saa turpiin ja on enemmän epätäydellinen kuin aina onnistuva, joten itse uskon, että Teris vetää katsojia ja on suosikki... Kun sitten tulee toinen sankari ja se on paras jne... :hitme:
Täysin outo kasvo itselle, joten paha sanoa mitään. Kai tuo on hippasen verran parempi kuin se lapsi joka Returnsissa oli, mutta silti kaukana Margot Kidderin tupakankyllästämästä Loisista.
Semmonen viinaan ja naisiin menevä John McClane tyyppinen Teräsmies olisi aika hekumaalinen näky Tää on mielenkiintoinen juttu!
Nolan ja Amy Adams nostavat kiinnostusta, mutta en edelleenkään pääse yli siitä, että tämän ohjaa Zack Snyder. Dawn of the Dead oli Snyderiltä varsin mainio aloitus, mutta 300 ja Watchmen ovat kyllä jo sellaista yhden tähden kuraa, että Snyder ansaitsee paikkansa yhtenä tämän hetken surkeimmista ohjaajista.
Kyllä minäkin noista kolmesta DotD:stä pidän eniten, mutta olet ehkä turhan ankara Snyderia kohtaan nyt: 300 ja Watchmen kun taitavat olla kummatkin jättimenestyksiä ja erittäin puhuttuja teoksia.
Jatkuu näemmä tämä nykytrendi että supersankarin asun tekstuurissa pitää olla tuommoisia suomuja, että saadaan HD-hifistelijöille tarpeeksi detailia
Aloittelijamainen virhe, vain Nolanin ohjaamat leffat ovat synkkiä! Ihan ymmärrettävää, että menit sekaisin, kun ketjut olivat niin lähekkäin ja Teräsmies sekä Batman perustuvat sarjakuviin. Itse elokuva ei oikeastaan kiinnosta, vaikka Snyder ohjaakin ja Nolan toimii taustapiruna. Teräsmies nyt on kovin mielenkiinnoton hahmo IMO. Voi olla, että trailerin nähtyäni tulen toisiin ajatuksiin, kun Snyderin leffojen trailerit tuppaavat olemaan näyttäviä.