Vahvana anti-Applestina täytyy kyllä myöntää, että olohuoneen sohvalle iPadin karvalakkimalli on aika näppärä laite yleiskaukosäätimenä. Näin varsinkin jos talossa sattuu olemaan suurin osa laitteista verkossa. Aika monelta valmistajalta tuntuu löytyvän ilmaisia (tai kohtuuhintaisia) appeja omien laitteiden ja softien ohjaamiseen. Muun muassa HTPC:lle remote desktop, remote mouse/keyboard, wake on lan, monkey media (monkeutunes), denonin vahvarille remote tullut testattua ja useita muita vilkastua (sonos controller, lukuisia "älykodin" ohjaus appeja). Lisäksi kun lan/wlan tarjoaa paluukanavan laitteelta kontrolloivaan softaan, niin jää infra ja rf pahasti jalkoihin. Tähän kun lisää sujuvan webbiselailun ja mailit, niin jää kyllä vääjäämättä erilaisten valmistajien kosketusnäytölliset kaukosäätimet turhiksi tulevaisuudessa. Esim. Logitechin kannattaisi kehittää maksullinen iPad remote app oman Harmony 1100 sijaan.
iPad ei flashia syö mutta ilmeisesti Skyfire -selain poistaa ongelman ainakin osittain. Onko tuosta kokemuksia? Esimerkiksi digitaaliset lehdet (hesari, iltalehti, TM, Tiede tms) pitäisi saada laitteella luettua ja nehän on flashilla toteutettuja. Taulutietokone kiinnostaa kyllä mutta kunnollista ei tunnu markkinoilla olevan. Android laitteissa on sama flash ongelma. Tai se ongelma on Flash mutta se ei poista sitä tosiseikkaa että sisältöpuoli jää ohkaiseksi jos tukea ei ole. Applen päätös siitä, että eKirja sisältöä voi tarjota vain app storen kautta on tosi huono veto. Esim suomessa on jo ihan hyviä eKirja lähtöjä mutta ne kärsivät nyt tästä päätöksestä.
Aika monesta lehdestä on erillinen iPad versio, ainakin Hesarin toteutus on aika hyvä, melkein aamukahvipöydässä käytäisin sitä mieluummin - ainoa ongelma, että sarjakuvat, TV-ohjelmat, sää, ja TV-arvostelut puuttuvat. TM:n e-lehti on aika hyvä, mutta kallis. Suomalaisia Adoben DRM:llä julkaistuja kirjoja pitäisi voida lukea ipadilla käyttämällä Bluefire-nimistä lukuohjelmaa. En ole testannut, koska mielestäni kotimaiset e-kirjat ovat törkeästi hinnoiteltuja. Kindle-sovellutuksen kautta olen pari kirjaa ostanut, vaikka valikoima eurooppa-kaupassa onkin surkeä. Lukumäärää löytyy, laatua ei. Toisaalta ketä kiinnostaa ylihinnoitellut kaupat, kun ilmaisia, ihan laillisiakin kirjoja löytyy englanniksi vaikka kuinka, esim täältä kymmeniä scifi-kirjoja. Sarjakuvien lukuun iPad on muuten aika hauska, mm. Girl Geniusta on ladattuna useampi albumi.
Onhan niitä nettilehtiä. Kuitenkin suurin osa on tällä hetkellä iPadin ulottumattomissa sen flash puutteen vuoksi. Niin ikään MS Silverlightia ei varmasti tulla koskaan näkemään Applen tuotteissa. Saisi se HTML5 tulla nyt kovaa vauhtia käyttöön! TM:llä iPad sovellus ei taida vielä tukea kuin irtonumerojen tilaamista. Suomalaisen eKirja sovellus näkyy olevan kuraa. Elisan eKirja taas kompuroi samaan kuin muutkin eli liian kovaan hintaan. Saas nähdä mikä näissä on tulevaisuus juuri sen Applen lisenssipolitiikan muutoksen vuoksi. Lehdistä olisin valmis vastaanottamaan vain e -version. Paperisaaste ärsyttää. Kunnollinen lukulaite JA se sovelluspuoli vaan uupuvat. Bluefire näemmä tosiaan tuon DRM:n osaa. Saas nähdä miten integraatio sisältöpuolelle sitten toimii esim Suomalaisen kirjakaupan ja Elisa kirjan osalta.
Kovasti välimallin vehkeeksi haukutaan näemmä. Mutta missä ovat ne kilpailijoiden paremmat, puolet edullisemmat laitteet? Niidenhän piti tulla jo viime vuoden tammikuussa, vaan eipä oo vielä näkyny...
Kuten sanoin, niin kyseessä on huhu. Uskottavan kuuloinen sellainen, vaikka se rikkoisikin nykyisen iPad-julkistussyklin.
Vklopun ollut käytössä iPad, ja on kyllä mainio vekotin. Tehoja tuntuu olevan ihan riittävästi, eli laite ei tahmaa missään vaiheessa. Latasin jo vinon pinon ilmaisia sovelluksia, joista tosin suuri osa on ns. ilmaisversioita maksullisista, ja rasittavia mainioksia ja ostopyyntöjä tulee liikaakin. Hyviäkin löytyy, ja alle eurolla saa aika monia mainioita, mm. Drawing Pad on kiva lapselle. Ostin myös 1Passwordin, koska se on MBP:ssäkin, nyt on salasanat saatavilla molemmista laitteista (harmi vain että vielä iPadin Safarille ei ole pluginia, joten 1Passwordin käytettävyys ei ole aivan läppärin tasolla). Samoin Cut the Rope pelistä piti ostaa täysi versio, aivan loistava peli niin lapsille kuin aikuisillekin. Airplay oli myös miellyttävä tuttavuus. Soitan kotona Spotifyn kautta musaa läppäriltä, Airport Express kiinni vahvistimessa (Airfoil softan kautta), ja nyt voin soittaa musaa myös iPadiltä suoraan Airporttiin Airplayn kanssa napin painalluksella - näppärää! Garagebandia odottelen, siitä tulee myös hauska lisä iPadille, samoin Dropbox ja VLC streamer täytyy testata.
Veikon Koneesta tuo karvalakki 16Gt 379€ - iPad2 16Gt kuitenkin "vain" 120€ kalliimpi joten...
Sama hinta Storessa. 2. Versiossa käy tod näk niin että suomeen tulee hyvin pieni erä joka on käytännössä jo myyty etukäteen ja storen toimitus ajat reilusti yli kuukauden . Tähän päälle vielä komponentti pula kiitos luontoäidin niin on pieni ihme jos näitä saadaan määrissä ennen syksyä.
Hmm. Pikkaisen on tyyris vielä. Ajattelin, että hinnat olisivat jo jossain tippuneet alle tuon 379e. Jos alta 300e olisi hinta, niin sitten ostaisin kyllä melkeinpä heti. Pitänee odotella vielä. Parasta iPadissä on sen näyttö. Verkkokaupassa tuli noita Android-tabeja kokeiltua, mutta niissä on kyllä niin pieni näyttö, että eihän sillä mitään tee. Melkein saman asian ajaa jo Galaxy S -puhelimella. Tänäänkin olisi jotain läppäriä parempaa laitetta kaivannut, kun tuli sohvalla muutama pdf luettua. Pienikin läppäri on hankala ja kuumottaa palleja. Pari päivää olen päässyt iPadia kokeilemaan ja kunhan vain joskus hinnat tippuu niin ehkäpä sitä voisi ostaakin.
eBay on pullollaan vähän käytettyjä ykkös-iPadeja. Täytynee itsekin jossain vaiheessa hommata 16-gigainen wifi-malli.
Silverlight löytyy OS X:lle, joten ei se ihan mahdoton ole iPadillekään. Lehtien suhteen kannattaa tutustua Zinioon, esimerkiksi Home Theater tai Stereophile, 12 numeroa $9.75.
Zinion julkasut kohtuu hintasia, kahden teknarin hinnalla saa yleensä koko vuosikerran melkeimpä mistä tahansa lehdestä.
Noita lehtitilauksia pitääkin testata, hinnoittelu kuulostaa passelilta. Garageband on ostettu, ja samoin tuo dropbox on käytössä, molemmat toimii mainiosti. VLC Streamer on vielä testaamatta. iTunes kotijako on näppärä, ja taas yksi syy siihen miksi karvalakki riittää mainiosti (ei ole tilan kanssa ollut ongelmia, koska leffoja mahtuu mukavasti mukaan tuohonkin, samoin musiikkia, ja kotona sisältöä voi streamata vapaasti, ja musiikki soi oikeastaan yksinomaan spotifysta joka tapauksessa). Eli edelleen hyvä ostos, ja tyytyväinen olen siihen että valkkasin tämän mallin uudemman kakkosen sijaan (120 eur ei ehkä ole suuren suuri määrä, mutta prosentuaalisesti aika paljon, ja toisaalta en tuollekaan summalle ole löytänyt omassa käytössä vastinetta). Applen oma kotelo tuli hankittua lisukkeeksi, ja autoon teline takapenkkiläiselle (ebaystä löytyy hyviä malleja edullisesti, itsellä tämä: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dl...305470&ssPageName=STRK:MEWNX:IT#ht_1829wt_907). Toivelistalla: pluginit selaimeen 1Passwordille ja Spotifysta iPad versio (iPhone versio on turhan karu iPadissa)
Mistäköhän tässä jutussa on kysymys: http://www.digitoday.fi/data/2011/03/25/elisa-kieltaytyi-ipadin-datakatosta/20114242/66 Ilmeisesti Apple haluaa taas kontrolloida asioita, mutta miksi.
Lisärahastusta tietenkin. Datakatot ovat niin pieniä, että lisämaksua joutuu maksamaan yllättävän helposti. Elisalle ja Saunalahdelle iso käsi siitä, että eivät ole (vielä) lähteneet tuohon datakattoon mukaan. Sonera esimerkiksi markkinoi kotitalouksiin mokkulaa 2 vuoden määräaikaisella sopimuksella ja maksiminopeudella. Kukaan ei kuitenkaan kerro mainonnassa, että liittymässä on datakatto joka ei ole kovin montaa gigatavua. Appivanhempani hankkivat juuri tuollaisen liittymän, kun lankaliittymä maksoi korpeen niin paljon. He käyttävät nettiä satunnaisesti ja silti heilläkin meni heti ensimmäisessä kuussa datakatto rikki. Hintaa piti sitten nostaa prosentuaalisesti melko paljonkin (en nyt muista tarkasti), jotta seuraavan datakaton sai käyttöön. Jos hintaa ei maksa, tippuu liittymän nopeus minimiin. Hienosti suunniteltu Soneralta. Nyt menee 2 vuoden ajan huomattavasti suurempi kk-maksu kuin oli suunniteltu. Tosin silti halvempi kuin vanha lankaliittymä. Tuo datakatto ei nyt niin uusi keksintö ole ja välissä näyttikin, että se ei onneksi saa tulta alleen, mutta toisin on käynyt. Olihan tuo lankaliittymissäkin yhdessä vaiheessa ja osittain vieläkin. Sori offtopikista, mutta ajattelin nyt sitten vastata kunnolla. edit: Niin se piti vielä tietenkin kirjoittaa, että Ipadillä on aika helppo vetäistä kuukausittainen datakatto täyteen, jolloin Applella hyrisevät kassaan kilisevistä ekstraeuroista.