Minullahan on samanlainen! Elementti ei kyllä ole JBL mutta Zahryn vahvistimella. Mukana pyörinyt vaikkei sillä ole käyttöä niin mutta kun on veljen rakentama niin eihän sitä poiskaan voi myydä. Mutta jos 500e irtoaa niin myyn vaikka veljen siihen samaan hintaan!
Haarukka+veitsi -metodilla hampurilaisen syöntiä auttaa hammastikku tai koktailtikku tai muu varrastikku. Tikulla seivästetään syötävä otus, siis niitataan purilaisen keskipisteessä pihvit+leivät kiinni toisiinsa. Useampiakin tikkuja voi tökkiä sinne tänne, sitä vakaampi klöntistä tulee. Sitten on helppo alkaa viipaloida klöntistä irti palasia, jotka kokevat karmaisevan kohtalonsa ahneen mussuttajan kitusissa. Nyt erikseen muistutan, että en ole tällaista lävistysjäykistämis-menetelmää vielä itse kokeillut, mutta tällaisen ratkaisun nyt päässä kehitin Huojuvien Hampurilaisten™ syömisen ongelmaan.
Ei ainakaan niissä rafloissa joissa olen syönyt hampparia ole ollut riittävän pitkää tikkua tuohon tarkoitukseen. No se tietty joka sen lävistää alunperin mutta jos sitä siirtää niin hajoaa koko homma lautaselle. Olisihan sellaisen ylimääräisen tietty voinut pyytää mutta eipä tullut mieleen.
Itse en voi ymmärtää, miksi joku antaa lapselleen ilmiselvän koiran nimen? Esim. Jeppe, Tessa, Peppi, Lumi, Jalo, Nella jne.
1. PC:n tuuletus / tuuletin ratkaisut Vielä nykypäivänäkään ei ole itsestään selvää että saat prosessori- ja kotelotuulettimet pelaamaan kuten itse haluat - Asus P8P67 Deluxe - Noctua NH-D14 (1 * 3 PIN tuuletin) - Fractal Design R3 (2 * 3 PIN kotelotuuletin) Tällä kokoonpanolla ainostaan kotelotuulettimet saa automaattisiksi, koska "Deluxe" emolevyn prossutuuletin paikka tukee vain 4 PIN PWM säätöä. Kasittämätöntä, että niin helppo asia kuin tuulettimien säätö lämpötilan mukaan onnistutaan vielä nykyäänkin kusemaan vaikka käytössä pitäisi olla hiukka paremmat komponentit paremmilla ominaisuuksilla. => joku kysyy kuitenkin: nyt Asus FAN Xpert ohjaa kotelotuulettimia (40*C saakka 800RPM) ja prossu tuulettimessa mukana tullut "hidastin" rajaa kiekat 900RPM:n. 2. Windows LIVE + nettiyhteys vaatimus PC peleille Tappelin 1½ tuntia GTA IV:n kanssa vain ja ainostaan tämän vuoksi. Mitä helvettiä tekee kaiken maailman konsoli pelleilyillä PC peleissä? Ei voisi vähempää kiinostaa nuo achievementit: kuinka monta pulua olen syönyt tai kuinka monen muroihin olen kussut.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/02/pakkasessa_nukuttaminen_kylmettaa_lapsia_luultua_enemman_2394298.html?origin=rss :hitme: Tervemenoa taas. Miten typeriä ihmisiä on. Tällaisestakin pitää ilmeisesti tosiaan erikseen ilmoitella. Lastensaantiin ei ole edelleenkään ajokorttia. Onko tässä nyt käynyt taas niin, että kun joku sanonut että "on hyvä idea nukuttaa vauvaa ulkona" niin sitten sitä kanssa nukutetaan ulkona. :weep: Itsehän en ole lapsenhoidon pro, mutta mutta...Ei kai sitä nyt pakkaseen tyrkätä!! Etenkään missään idioottimaisessa karaistamistarkoituksessa.
Tässähän vastaus ihmettelyysi luultavasti jo tulikin. Eiköhön pikku-Cleveriäkin ole aikoinaan nukutettu ulkona.
This is Sparta!!! Eikun, siis... Niin ettäkö asiaa on nyt oikein erikseen tutkittu, pakkanen ei ole hyväksi vauvoillekkaan? Jalat ja kädet kylmenee? Jopas nyt, enpä olisi arvannut.
No tuo ajatus käväisi itselläkin mielessä. Selittäisi ikävä kyllä juttuja?! Miksei niitä voi nukuttaa siellä sisällä?? Nauttiiko pikkuvauva pakkasesta?!
Voisi selittää . Hyvin ainakin meidän neiti ulkona pikkupakkasella nukkui. Nauttimisesta on vaikea sanoa mitään.
Pieni pakkanen on luonnollinen asia näillä leveysasteilla, eikä kukaan vauvoja ole nakuna viimaan hylkäämässä. Toki jos haluaa kasvattaa lapsensa 100% hygieenisessä ympäristössä, jossa lämpötila ja kosteusprosentit ovat juuri optimaalisessa pisteessä, niin siitä vaan, nykyään sekin on mahdollista.
Ikävä kyllä tässä puhuttiin jopa -15-30+ -asteiden lukemista...Ja olet myös väärässä. Lasten heitteillejättäjiä löytyy. Näkeehän sen nuorisostakin. Itsehän en ole ollut nuori. En sellainen kuin nykyään nämä ovat. Olin sitäpaitsi aikanani jo edellä muista. Minun mielestäni lapset kasvatetaan täällä päin helvettiä. Tuo on vain yksi esimerkki siitä. Johtuu vääränlaisesta ajattelusta ja yleisestä mentaliteetista. Voidaan toki sitten vaikka rehellisesti luoda sitä spartalaistakin kulttuuria. Kyllä terve lapsi aina suden tappaa. Terveyshysteriasta ei ole kyse.
En voi ymmärtää: Tuollainen vana ilmestyi olkkarin valokatkaisijaan kahden viikon sisällä kun olin poissa. Ylin kerros kerrostalossa ja lumien sulaminen? Jos näin niin missähän muualla sitä kosteutta valuu alaspäin kuin SÄHKÖ:hitme: vedoissa? Isompi kuva
Luulen, että pieni pakkanen tai kylmä ilma supistaa ylähengitysteitä (vauvat eivät osaa kunnolla hengittää suun kautta) ja siten helpottavat hengitystä. Vanha tapahan tuo jo on. Tietysti paukkupakkasissa kannattaa ehkä käyttää harkintaa, mutta joku -5 on varmasti ihan ok. Eihän tuossa karaisemisesta ole koskaan ollut kyse, vaatteitahan noille sullotaan päälle niin että hyvä jos pallosta erottaa..
Näinhän tässä nimenomaan on käynyt. Suomalaiset auktoriteettiuskoiset uskoivat ennen mitä tahansa mitä joku "ekspertti" heille kertoi. Jälkipolvet sitten vahvistivat sen "tavaksi". Ja sitten kun kyseinen temppu kyseenalaistetaan, niin tietenkään kukaan ei halua myöntää tehneensä tyhmästi, vaan kaikki puolustelevat alkuperäistä auktoriteettia ja neuvoa ja vahvistavat täten kyseenalaista käytöstapaa: "Näinhän on tehty jo aikoja!" Nykyään ei puolestaan uskota enää ketään eikä mitään, mikä tekee valistustyön vaikeaksi...