Vares - Huhtikuun tytöt (2011) ( Lauri Törhönen / Antti Reini, Ilkka Heiskanen, Maria Järvenhelmi, Jasper Pääkkönen)

Discussion in 'Elokuvat' started by Mika, Jan 31, 2011.

  1. Mika

    Mika Administrator Staff Member Ylläpito Tukijoukot

    Joined:
    Feb 5, 2000
    Messages:
    8,292
    Likes Received:
    30
    [​IMG]

    Toimittaja Ruuhio palkkaa yksityisetsivä Jussi Vareksen tekemään lehtijuttua viisitoista vuotta vanhasta arvoituksesta. Kolme nuorta opiskelijaneitosta on kadonnut Turussa peräjälkeen huhtikuussa viisitoista vuotta sitten. Vares aikoo päästää itsensä helpolla, mutta vähitellen tapaus kuitenkin vie mennessään. Aino Aaltonen, Teresa Sundin ja Kikka Valasranta muuttuvat vanhoista valokuvista todellisiksi henkilöiksi ja suorastaan vaativat jutun ratkaisemista.

    Ensi-ilta Suomessa 20.04.2011
     
  2. mustis

    mustis Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Nov 7, 2004
    Messages:
    1,511
    Likes Received:
    18
    Tämä tuli puun takaa, luulin että seuraava tulee vasta syksyllä. Eipä haittaa, sillä, Huhtikuun Tytöt on Vareksista yksi suosikeistani.
     
  3. Resurssi

    Resurssi Vakiokasvo

    Joined:
    Jul 9, 2004
    Messages:
    665
    Likes Received:
    0
    Muuten menisin varmaan katsomaan, mutta pitää vakavasti harkita, kun ohjaajana on Lauri Törhönen. Täytyy lukea varmaan ensin arvosteluja elokuvasta, ja tehdä sitten päätös. Tulee kuitenkin viimeistään dvd:ltä katottua.
     
  4. suntelli

    suntelli Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Nov 10, 2005
    Messages:
    266
    Likes Received:
    0
    Aika lailla saa kyllä ryssiä, jos tuosta kirjasta huonon elokuvan saa. :thumbsup:

    Paras Vares kirjana.
     
  5. Crockett

    Crockett Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 1, 2005
    Messages:
    1,101
    Likes Received:
    150
    On se hienoo että Jasper Pääkkönen on taas mukana.
     
  6. Loobus

    Loobus Guest Guest

    Joined:
    Nov 18, 2006
    Messages:
    282
    Likes Received:
    0
    On kuulemma kaikissa kuudessa uudessa Vareksessa.
     
  7. samuel1

    samuel1 Guest Guest

    Joined:
    Apr 4, 2010
    Messages:
    103
    Likes Received:
    0
    Mää luulin että se ruotsalainen Anders Engström (meniköhä ees suunnillee oikein?) ohjaa kaks ekaa Vares- leffaa. Vai tuleeko ne jossai randomi järjestyksessä??:confused:

    EDIT: Jaa se taitaaki olla niin että Kaidan tien kulkijat tulee leffaan ennen tätä ja sen on ohjannu Anderssi.
    EDIT EDIT: Jaha, eipäs sittenkään. Kaidan tien kulkijat on solarin nettisivujen mukaan viimeinen leffa sarjasta, ja törhösen leffat tulee välissä.
     
    Last edited: Feb 4, 2011
  8. gaston

    gaston Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 23, 2001
    Messages:
    3,496
    Likes Received:
    86
    Pahan suudelma on senverran hyvin vetänyt porukkaa teattereihin että pistivät uusiksi julkaisuaikataulun, nyt kaikki kuusi Vares elokuvaa tekee myös teatterikierroksen kun alumperin piti osa julkasita suoraan DVD:lle. Noista elokuvista muokataan myös 12 osainen tv-sarja MTV3 kanavalle.
     
    Last edited: Feb 4, 2011
  9. samuel1

    samuel1 Guest Guest

    Joined:
    Apr 4, 2010
    Messages:
    103
    Likes Received:
    0
    Aah, kiitoksia selvennyksestä!
     
  10. Tepi76

    Tepi76 Guest Guest

    Joined:
    Apr 22, 2002
    Messages:
    292
    Likes Received:
    3
    Last edited: Feb 11, 2011
  11. SpiderJerusalem

    SpiderJerusalem Guest Guest

    Joined:
    Jan 17, 2008
    Messages:
    1,014
    Likes Received:
    0
  12. shamen

    shamen Guest Guest

    Joined:
    Feb 19, 2003
    Messages:
    1,218
    Likes Received:
    0
    Ehkä muuten hyvä, mutta Reini pilaa taas Vareksen.
    Ei tollasta hiljasta flekmaatikko mumisijaa kiitos.
     
  13. Resurssi

    Resurssi Vakiokasvo

    Joined:
    Jul 9, 2004
    Messages:
    665
    Likes Received:
    0
    No en nyt tiedä, mitä myötähäpeää aiheuttavaa tuossa nyt oli. Kerro tarkemmin?

    Taisto Oksanen ehkä hyvä pahiksena, ei tuo traileri tosiaan huonolta näyttänyt, mutta tosiaan, kun on Törhösen ohjaus, niin kysymysmerkki.
     
    Last edited: Feb 11, 2011
  14. Iso-Mies

    Iso-Mies Guest Guest

    Joined:
    Jan 31, 2006
    Messages:
    693
    Likes Received:
    0
    En tiedä myötähäpeästä, mutta en ymmärrä mitä lisäarvoa tässä on esimerkiksi loistavaan Kotikatsomon Alamaailma-trilogiaan, missä tällä hetkellä on esitysvuorossa Kyttä jota näyttelee loistavasti Antti Reini.

    Tämä Kotikatsomo vielä autenttisesti esittelee Ruotsi ja Venäjän alamaailman kytköksiä paikallisilla näyttelijöillä, loistavaa rikosdraamaa.

    Nämä Varekset vaikuttaa boostatuilta teiniversioilta "dekkareista".

    Suosittelen tutustumaan yllämainittuun Alamaailma-trilogiaan, löytyy YLE Areenasta. Toimii dekkarina huomattavasti paremmin. Pesee kaiken maailman Varekset "kuus-nolla".



    Iso
     
  15. SpiderJerusalem

    SpiderJerusalem Guest Guest

    Joined:
    Jan 17, 2008
    Messages:
    1,014
    Likes Received:
    0
    Kaikestahan voidaan vielä syyttää trailerin leikkausta, mutta jos miettii aiempien Varesten laatua niin en usko että laatu paranee täyspitkässä versiossakaan.

    Eniten tuossa pisti silmään ihan hirveä dialogi, Leppilammen olematon karisma tai näyttelijäntaidot, KARMEA valaistus ja kuvaus, jatkuva ilmakuvan toistaminen kun yritetään luoda ison maailman tyyliä sitä ymmärtämättä, ysäri teknon kaltainen renkutus taustalla ja muutenkin fiilis, että tälläistä jälkeä saisi miltein kuka tahansa opiskelija jos rahaa sysättäisiin käteen oikea määrä. Sitten kun tätä mainostetaan jonain isona tapauksena (vähän kuten Saarelan Larsson kopiota viime vuonna), niin vähemmästäkin tulee facepalmille tarvetta.

    Kuten Iso sen sanoiin, teiniversioita paremmasta.

    Hyvänä esimerkkinä erinomaisesta elokuvanteosta voisi heittää myös Raidin, jossa ei siinäkään budjettia ollut nimeksikään, mutta sen verran lahjakasta väkeä niin kameran edessä kuin takana ettei se haitannut ollenkaan. Kuva oli personaallista ja peitti tuhat kertaa nähdyt kuvauspaikat ja näyttelijät. Sellaista ei olla sitten nähtykään sen jälkeen.
     
  16. Resurssi

    Resurssi Vakiokasvo

    Joined:
    Jul 9, 2004
    Messages:
    665
    Likes Received:
    0
    Ok, kiitos selvennyksestä (Iso-Miehelle kans), vaikken samaa mieltä monesta olekaan. Raid -TV-sarja oli hyvä, mutta elokuva oli pettymys, tosin sen näkemisestä aikaa. Saarelan Harjunpää-elokuvasta kyllä tykkäsin. Ensimmäinen uusi Vares oli hyvä, muttei niin hyvä, kuin 2 ekaa Mäkelän Varesta. Mäkelän Varekset oli persoonallisempia ja viihdyttävämpiä, jotkut taas tykkää enemmän näistä uudemmista Vareksista, koska ne ovat enemmän realistisempia, toisaalta taas tuntuu, että enemmän nämä uudet Varekset matkivat ns. suurta maailmaa, kuin Mäkelän persoonallisemmat Varekset.

    Alamaailman Vanki -sarjasta katoin ekan jakson, mutta sen katsominen sitten jäi, kun jäi toinen jakso jäi välistä ja annoin sitten olla, ei tosin eka jakso hirveen erikoinen ollut. En ole nyt tätä Kyttä -sarjaakaan Alamaailmasta katsonut, kun ajattelin, jos Vanki -sarjan näkemättömyydestä on haittaa Kyttä -sarjaa katsoessa.

    Muutenkaan, en ole kovinkaan vakuuttunut Alamaailma -trilogian hyvyydestä, kun Vanki- ja Kyttä -sarjat ohjannut Minna Virtanen on aiemmin ohjannut Levottomat 3 ja muuten minisarjoja vain. Ja en ole sovinisti, mutta epäilyttää, voiko naisohjaaja ohjata hyvää/uskottavaa rikossarjaa/rikoselokuvaa. Toisaalta, ulkomailla nainen Lexi Alexander on ohjannut paikoin väkivaltaiset Hooligans -elokuvan ja Punisherin jatko-osan, jotka molemmat (varsinkin Hooligans) ovat hyviä, ja kumpaakaan ei uskoisi naisen ohjaamaksi, koska naisohjaajilta ei olla totuttu näkemään tuon tyylisiä leffoja. Alaamailma -trilogian kolmannen osan, Lakimies, on ohjannut Petri Kotwica, jonka Musta jää oli hyvä leffa, mutta tosin Lakimies -sarja ei aiheeltaan taas niin kiinnosta, kuin Vanki ja Kyttä.
     
    Last edited: Feb 11, 2011
  17. h3mb3

    h3mb3 Digital and smoke-free. Tukijoukot

    Joined:
    Apr 15, 2006
    Messages:
    1,889
    Likes Received:
    0
    Miesten puheääni equtettu taas todella alas. :hitme: Kävin juuri katsomassa tuon Pahan suudelman teatterissa, ja muutenkin epäselvä dialogi oli Reinin ja monen muun miesnäyttelijän kohdalla lähes naurettavan kuuloista - äänen sävyt kuin suoraan Radio Rockin mainoksista. Elokuvallisesti tuo eka osa vaikutti jonkun semi-laadukkaan televisiosarjan venyteltä jaksolta, ja näemmä samaa on luvassa lisää. Miksei täällä osata ja niin edelleen...
     
  18. mustis

    mustis Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Nov 7, 2004
    Messages:
    1,511
    Likes Received:
    18
    Pahan Suudelmassa oli traileri aika sukka, mutta leffa kelvollinen. Toivotaan, että tässäkin käy niin.
     
  19. ColdAsIce

    ColdAsIce Vakiokasvo

    Joined:
    Mar 14, 2007
    Messages:
    771
    Likes Received:
    3
    Nythän näitä alkoi tulemaan kuin liukuhihnalta konsanaan. Kuvittelin että trailerissa olisi vilahtanut itse teatterineuvos Ranin, mutta kun yritin sitten asiaa selvittää, niin ei hän vissiin sittenkään ole leffassa mukana. Eli näin harhoja. No eiköhän ne tuulipuvut kahise silti ihan kiitettävästi lippuluukuilla.
     
  20. patekka

    patekka Guest Guest

    Joined:
    Apr 12, 2003
    Messages:
    63
    Likes Received:
    0
    Pahan suudelma oli niin paska että tuskin menen näitä seuraavia leffaan katsomaan. Kirjojen tyylistä ollaan aika kaukana...