Miniseries on ensimmäisen kauden paketissa, samoin kuin Razor (joka on tv-elokuva) on neljännen kauden paketissa. Kaikki nuo webisodetkin löytyvät kolmoskauden paketista, vaikka jokseenkin turhia mielestäni ovat. Tuo Plan on erillinen elokuva joka kannattaa katsoa vasta sarjan jälkeen, jos kiinnostaa. Aika tylsä tekele nimittäin. Ja puhehan oli nimenomaan blu-ray paketeista, vai? Aika halvalla tuntuvat lähtevän jos todella tuohon hintaan.
Razor on kolmos ja neloskauden välissä katsottava TV-elokuva (joka ainakin SD Completeboksissa tulee mukana), neloskauden boksissa ekstrana olevat Razor minisodesit ovat vain pätkiä elokuvasta. Kolmoskauden boksista pitäisi myös löytyä Resistance webisodit jotka kuuluu katsoa toisen ja kolmannen tuotantokauden välissä ja neloskauden boksista mahdollisesti löytyvät Face of the Enemy webisodet neloskauden kymmenennen jakson jälkeen, ennen part II:ta. Periaatteessa sarjan voi helposti katsoa ilmankin noita webisodeja ja tv-leffoja, jolloin on vain muistettava aloittaa minisarja/pilotista ja vasta sitten siirtyä ykköskaudelle ;D simppeliä vaikka muulta kuulostaakin.
Porttipuiston Kodin1:ssä jäi jäljelle kaikkia kausia suomitekstein jäljelle 1 kpl kun kävin omani tänään aamulla n 30 minsaa sitten. Tuossa yllä olevan kuvauksen mukaisesti eli miniseries, razor mukana. Hintaa per laatikko oli 23,95€, joka mielestäni oli erittäin edullinen kun noita Blu-ray TV-kausien hintoja tällä hetkellä katselee, niin 30€ per kausikin on hyvä hinta suomitekstein.
No nyt selkenikin asiat huomattavasti, kiitoksia vaan vastanneille. Olin kyllä eilen aivan pihalla kaikkien näiden webisodesien ja tv elokuvien kanssa. Hankalaksi tehty sarjan seuraaminen Nyt aamusta kerkesin noita levyjä hieman plärätä ja tuo Mini series näyttikin ekalta kaudelta löytyvän. Melkein laitoin jo eilen erillisen dvdn tuosta tilaukseen.
Pitäisikö tämä blu-ray boksi ostaa nyt sitten tämä .comin versio: http://www.amazon.com/gp/product/B0...=1789&creative=390957&creativeASIN=B0036EH3U2 kun tästä UK versiosta: http://www.amazon.co.uk/Battlestar-...ef=sr_1_2?ie=UTF8&s=dvd&qid=1258968893&sr=8-2 kerrotaan, että pidennetyt jaksot on jätetty pois ja Razorkin olisi se lyhempi versio... Lisäksi UK-paketissa ei liene The Plan -pätkää ollenkaan... Pyöriikö tuo USA-versio eurooppalaisilla soittimilla ylipäätään?
Ymmärtääkseni levyt ovat identtiset USA ja UK julkaisuissa. Eli jotain täyttä potaskaa olet lukenut. Ja UK versiosta löytyy kyllä kaikki pidennetyt jaksot jne.
Potaska on peräsin itse tuolta Amazon.co.uk:n sivuilta, eli käyttäjäkommenteista itse tuotesivulla alempana...
Se käyttäjän kommentti koskee dvd versiota,"This review is from: Battlestar Galactica: The Complete Series [DVD] [2009] (DVD)" lukee ensimäisenä. Harmittavainen tilanne että noita väärän julkaisun arvosteluja on nykyään paljonkin tuolla Amazonin sivuilla.
Ah, kiitokset selvennyksestä - hieman ihmeellistä, että eri editioiden arvosteluja sekoitetaan tuolla tavalla...
Tässä hyväksitodettu katseluopas http://thunderpeel2001.blogspot.com/2010/02/battlestar-galactica-viewing-order.html Sitten näistä webisodeista: "Razor flashbacks" löytyy Razor blu-raylta joka tulee neloskauden boksissa. "The Resistance" löytyy kolmoskauden kakkoslevyltä. "The Face of the Enemy" ei ole mukana, joten se pitää etsiä internetistä. Razor flashbacks on aika turha, koska suurin osa näistä pätkistä on jo sisällytetty itse Razor -leffan extended editioniin. Resistance ja Face of the Enemy taas tuovat juoneen selkeyttä ja kannattaa katsoa, vaikka ei mitään hd-laatua olekkaan. The Plan -leffa myös puuttuu bokseista joten se pitää muistaa hommata myös ennekuin neloskauden saa päätökseen.
Sarja on katsastettu ja löytyy hyllystä (tosin DVD), mutta vielä tekisi mieli palata BSG pariin, ja katsoa pois The plan elokuva. Muistelisin nähneeni The plan Blu-Ray versiota anttilassa hintaan 7,99€ - Olisiko asia näin, eli menenkö etsimään anttilan laareja, vai löytyneekö muualta halvemmalla? Ei ilmeisesti kovinkaan erikoinen "lisäys" sarjaan, mutta kiinnostaa, kiinnostaa, ja kuumottaakin hieman. PS. Jos joku haluaa luopua "suunnitelmasta" (Blu-Ray), niin YV:tä kiitos.
Tuli hommattua ja katsottua The Plan. Ei nyt kovin kummoinen, mutta antaa jotain uutta pientä sarjaan. Ei mitään wau-efektiä aikaan saanut, semmoinen laimea kooste sarjasta eri näkökulmasta katsottuna. Kyllä minä nyt tämän sarjaan kuuluvaksi hyväksyn osaltani. Harmikseni huomasin, että kuvanlaatu ei todellakaan ollut parhaastapäästä. Etenkin tummat kohdat (Esim. avaruus taustalla) ei näyttänyt kivalta, vaan kuraisen rakeiselta (Saatan liioitella, mutta asia oikeasti häiritsi katselunautintoa). Kysymys kuuluukin, että miltä sarjan muut Blu-Ray julkaisut ovat näyttäneet? Jos avaruus ei ole mustaa, niin mieluummin katson BSG DVD:ltä, sillä ainakin tähän The Plan julkaisuun verrattuna DVD oli kuvaltaan parempi, ei ehkä yhtä tarkka mutta parempi.
Taisipa olla Galactican kohdalla niin että tarkoituksella tuota rakeisuutta kuvaan laitettu. Muistelen jostain lukeneeni näin.. Tietenkin Blu-Ray:lla se rakeisuus vain korostuu kuvan "tarkentuessa". Eli sliipattua kuvaa ei Galactican osalta ole myöskään niissä kausibokseissa odotettavissa. Huomaahan sen rakeisuuden jo DVD versioissakin.
Eniten The Planissa kävi silmään jotkut trikkitehosteet, jotka lukeutuvat historian surkeimpien erikoistehosteiden joukkoon. Joku ulkokuva alkupuolella, näytti kuin saksilla olisi summittaisesti leikelty kuvia päällekkäin.
Onkohan Battlestar Galactica: The Complete Series [Blu-ray][Region Free] edelleen se paras hankinta BSG:n osalta? Tästähän puuttuu The Plan ja suomi subit, mutta muuten taitaa kaikki olla kohdallaan £62 hinnalla?