Ati HD 5xxx sarjan säätäminen

Тема в разделе "HTPC eli Home Theater PC", создана пользователем Iceloota, 5 сен 2010.

  1. KMS

    KMS Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    20 июл 2002
    Сообщения:
    1.261
    Симпатии:
    0
    Jep, kiitoksia vinkistä. Tuolla "RGB 4:4:4 Pixel Format PC Standard (Full RGB)" -asetuksella näyttää ainakin tähän mennessä BD- ja DVD-materiaali hyvältä, eikä paljoa muuta tule koneella pyöriteltyäkään.
     
  2. pteittinen

    pteittinen 5K now, 6K later. Tukijoukot

    Регистрация:
    30 апр 2001
    Сообщения:
    6.492
    Симпатии:
    178
    BD:llä matsku on 4:2:0:aa videotasoilla 16-235, joten johonkin muuhun muotoon vääntäminen aiheuttaa vain ylimääräisiä konversioita.
     
  3. nmi

    nmi Guest Guest

    Регистрация:
    26 май 2004
    Сообщения:
    2.165
    Симпатии:
    0
    YUV->RGB-muuunnos on joka tapauksessa tehtävä ennen kuin kuva päätyy LCD-paneelille tai vastaavalle. Jos PC:ltä tulee YUV-videota, muunnos jää näyttölaitteen tehtäväksi. Tavallisen TV:n väriavaruusmuunnos on todennäköisesti huonompi tai korkeintaan yhtä hyvä kuin nykyisten näytönohjainten, mutta jos haluaa parasta laatua, leffat voi ripata ja käyttää toistoon madVR:ää.
     
  4. pteittinen

    pteittinen 5K now, 6K later. Tukijoukot

    Регистрация:
    30 апр 2001
    Сообщения:
    6.492
    Симпатии:
    178
    Jep, mutta se ei ole ns. ylimääräinen konversio, koska se tosiaan pitää tehdä joka tapauksessa.

    Tuota on tullut käytettyä hieman toista vuotta oikein menestyksekkäästi :)
     
  5. nmi

    nmi Guest Guest

    Регистрация:
    26 май 2004
    Сообщения:
    2.165
    Симпатии:
    0
    Näen ylimääräisen muunnoksen vain siinä tapauksessa että HDMI-ulostulon väriavaruudeksi on valittu joku YUV-formaatti, mutta toisto-ohjelma muuntaa välissä videon RGB:ksi.

    RGB on kuitenkin oikea valinta ellei TV:ssä ole jotain firmware-bugia, joka haittaa sen käyttöä esim. väärien tasojen vuoksi.
     
    Последнее редактирование: 30 дек 2010
  6. KMS

    KMS Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    20 июл 2002
    Сообщения:
    1.261
    Симпатии:
    0
    Testailin lisää CCC:n Pixel Format -asetusta Samsungin 46B755 -tv:llä (tv:n input hdmi 1, playerina PDVD10), ja näyttäisi siltä, että BD-matskulla (ainakin osalla leffoista) ei ole pahemmin eroa, mikä CCC:n neljästä asetuksesta on päällä. Sen sijaan DVD-matskulla RGB 4:4:4 PC Standard (Full RGB) ja 4:4:4 Video standard (limited RGB) antavat selkeästi 4:2:2 YCrCb ja 4:4:4 YCrCb -vaihtoehtoja huonompaa kuvaa (mustat harmaita, kontrasti kateissa) ELLEI Sampasta ole valittuna kuvasäädöistä "HDMI Musta" > "pieni". "HDMI Musta" > "normaali" -asetuksella kuva on RGB:llä todella hailakka. 4:2:2 YCrCb ja 4:4:4 YCrCb -asetuksilla kyseinen valinta ei ole edes käytössä ja kuva on laadukasta.

    No, mm. AVS-foorumilta kuitenkin lueskelin, että parasta kuvaa Sampasta saisi RGB:llä "HDMI Musta" > "normaali" -asetuksella, tällöin Samppa ei tekisi väreille mitään muunnoksia. Eipä ainakaan toimi minulla siis näin.
     
  7. LOP

    LOP Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    12 фев 2001
    Сообщения:
    4.057
    Симпатии:
    49
    Päivitin 5450-ajurit uusimpiin 11.8-Catalystiin ja Cyberlink PowerDVD 10ssä ei enää HD-ääneet bitstreaminä menneet läpi. Noh, päivitin Cyberlinkin uusimmalla pätsillä ja ääniongelma katosi, mutta Cyberlinkistä tuli epävakaa.

    Piti sitten asentaa rahtusen vanhempi Cyberlink-pätsi, jossa vielä pelaisi HD-äänet ja itse softa pysyisi Blu-ray-kiekkoja pyörittäessä pystyssä. Ja sellainen löytyi: 10.0.2429.51.

    Muilla vastaavia ongelmia näkynyt?