Kumpi tapa on parempi liittää subbari 5.1 setitssä. Johdot vahvarista subbariin ja siitä edelleen etukaiuttimiin VAI Johdot normaalisti kaiuttimiin ja subbari linjaliitäntään. Mitä etuja ja haittoja ? Ainakin oma subbarini lähettää kaiuttimille vain taajuudet joita se ei itse soita, jos sen liittää johtojen välille. Tästähän loogisesti olisi se hyöty, ettei subbari ja etukaiuttimet soita silloin päällekkäisiä taajuuksia ?!? Mitenkäs linjan kanssa ?
Pystytkö kierrättämään myös taka- ja keskikaiuttimet subbarin kautta. Nimittäin jos takaa tulee järeämpiä mörähdyksiä, niin silloinhan etupuoli ei asiasta tiedä mitään (= eli jos subbari on etukaiuttimien kanssa kimpassa, niin takaa tulevat bassot jäävät kuulumatta). Normaalistihan AV-vahvistimeen syötetään kaiuttimien koko ja tieto siitä syötetäänkö LFE-kanava vain subbariin, vai myös kaiuttimille.
Eri vaihtoehdoista voisi kirjoittaa kirjan. Se lienee täällä yhteenlaskien jo tehtykin. Jos kertoisit mikä vahvari (tai yhdistelmälaite), mitkä kajarit ja mikä subi on kyseessä, niin varmaan tulisi helpommin vastauksia. Eikä haittaisi, jos kertoisit mitä bassonohjausvaihtoehtoja vahvistimesta löytyy (varsinkin, jos sattuu olemaan oudompi malli).
Noiden kanssa kannattaa varmaan laittaa subbari kiltisti RCA-kaapelilla kiinni vahvarin subbariliitäntään. Yammussa on aika hyvät säädöt eri jakotaajuuksille ja bassonohjaukselle. Ainoastaan jakotaajuuden kanavakohtainen säätö puuttuu niin kuin monesta muustakin laitteesta. Ainakin pari tapausta tulee mieleen, jolloin subbari voi toimia paremmin kaiutinliitännöissä pääkaiuttimien (vas+oik etukaiutin) johtoihin kytkettynä. Yksi on se, että pääkaiuttimet toistavat loistavasti (paremmalla laadulla kuin subbari) vaikkapa 40 Hz saakka, mutta muut kajarit eivät, jolloin vahvistimen jakotaajuutta ei voi säätää tuohon 40 hertsiin, vaan se täytyy asettaa muiden kajareiden mukaan. Tällöin voi säätää vahvarista pääkaiuttimet isoiksi ja ohjata muiden kajareiden bassot (LFE-kanava mukaan lukien) niihin. Subbarin oma jakotaajuus asetetaan tuohon 40 hertsiin ja se toistaa siten vain matalimmat mörähtelyt. Ongelmia voi tulla monikanavaisten audiolevyjen kanssa, jos soittimen säädöt eivät ole tarpeeksi monipuoliset. Näissähän kanavien jako tehdään yleensä jo soittimessa, joka kytketään vahvarin monikanavasisääntuloihin RCA-kaapeleilla. Focus kajareiden kanssa edellistä ei kannattane kokeilla. Sitäpaitsi Evidence subbarin kaiutinlähdöissä olevan ylipäästösuodattimen jakotaajuus on kiinteä 100 Hz, 6 db/oktaavi. Toinen tapaus on se, että vahvaria haluaa käyttää "Direct Stereo" asennossa musiikin kuunteluun, mutta subbarille ei mene silloin signaalia lineoutista (näin on omassa RX-V1400 Yammussa). Tällöin voi tehdä vaihtoehtoisen kytkennän vahvistimen B-kaiutinliitännöistä subbarin kautta pääkajareille, joihin tulee siis kahdet johdot samanaikaisesti. On tietysti muistettava käyttää vain joko A- tai B-asentoa - ei molempia yhtäaikaa ja B:tä ainoastaan 2-kanavakäytössä. Subbarin voi myös kytkeä B-liitäntöihin yksinään, niin että pääkaiuttimet ovat kiinni vain vahvistimen A-liitännöissä. Silloin voi "Direct Stereo"-kuuntelussa haluttaessa kytkeä subbarin pääkaiuttimien rinnalle. Linjatasoinen RCA-johto voi jälkimmäisissä tapauksissa olla koko ajan kytkettynä, sinnehän ei mene signaalia "Direct Stereo"-asennossa. Joissakin kalliimmissa subbareissa on monipuoliset säädöt - erikseen kaiutintasoisille ja linjatasoisille liitännöille, jotka voivat olla myös yhtäaikaa toiminnassa. Vielä jos subbarilla on oma kaukosäädin, niin asetuksia voi vaihtaa sohvalta käsin tilanteen mukaan. Tämä oli vasta sen kirjan alkulause...
Eiköhän tuo selvittänyt varsin riittävästi asiaa :thumbsup: Eli kirja jää valitettavasti ostamatta :weep: Kiitos hyvästä vastauksesta
Kysymys: Liitän aktiivisubbarin stereovahvistimen PRE OUTiin 2xRCA piuhalla. Meneekö oikein kun laitan vahvistimeen kummatkin toisen pään piuhat (valk.+pun.) ja subbariin vain toisen (esim valk.)?
laita vaan ne molemmat kiinni. Ja tällaista liittämistapaa käytettäessä on subbarista löydyttävä jakosuodin josta säädät subbarin toistamat taajuudet. Jos pääkaiuttimesi ja subbarisi toistavat paljon "päällekkäin" on tulos yleensä vähemmän kiva.
Tarkoituksena olisi hommata SVS PC12-NSD DSP (koska ilman DSP ei näyttäisi enää olevan saatavilla) Onkyo TX-SR608 kaveriksi. Käytän vahvistinta pure audio-tilassa, jolloin lfe-kanavasta ei signaalia tule. Nykyinen Audio Pro Sub Impact on kytketty vahvistimen taakse pääkaiuttimien kanssa samoihin naparuuveihin. Subwooferin päässä johdot on taas high level inputtiin kytketty. Ongelmana on, että SVS:ssä ei high level inputteja näyttäisi olevan. Onko Onkyon ja SVS:n kytkentä toisiinsa siis mahdotonta pure-audio-tilassa? Stereo-tilan käyttö ei ole varteenotettavissa, koska äänenlaatu kärsii merkittävästi hyvälaatuista cd-soitinta (analog input) käytettäessä.
On mahdollista. Asia kiinnosti itseäkin ja löysin tuolta manuaalista (http://www.svsound.com/newmanuals/SVS_400DManual_WEB.pdf) aiheeseen liittyviä vinkkejä. Selviääkö asia? e: kirjoitin ekalla kerralla "päättömyyksiä" e2: ainakin tuon kuvan 5 mukaan vahvarilta otetaan vai kylmästi pre-outit L/R ja samaan reikään on tungettu (low). Eli luulisin, että toimii kuvaamallasi tavalla.
Pre-out liitännästä en signaalia ole saanut ulos pure-audio tilassa - tarkoittanee varmaan samaa kuin LFE. Eli kyseessä takapaneelin "pre-out / subwoofer" -liitäntä. Piuha oli vedetty tuosta ylemmästä valkopohjaisesta liittimestä. http://www.eu.onkyo.com/products/TX-SR608.html
Samanlainen kytkentä SVS:n kanssa onnistuu vaimentamalla kaiutintasoinen lähtö linjatasoiseksi. Tuossa sopiva kytkentä, XLR-liittimen tilalle vain RCA: http://www.genelec.fi/faq/tuotteista/vahvistin-liitanta/ Valmiina kaapelia saa esim. Dspeakerilta.
Joo, itsepä unohdin kokonaan tuon vaimennuksen. On hyvä tehdä ja sit vaan siihen lowlevel-reikään. Ja "johto" löytyy mm. sieltä antimoden "alta".
Kiitoksia neuvoista. Kyseessä lienee tämä kaapeli? http://verkkokauppa.planeetta.net/epages/Planeetta.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/vlsi/Products/80335
Juu, eiköhän kannata tökätä vaan RCA:lla kiinni eikä miettiä neljänkympin lisäkepiuhoja.. Anti-moden sivulta lainattua: "Tämä kaapeli on tarpeen kun audiojärjestelmässä ei ole erillistä subwoofer-lähtöä". Ite allekirjoittaisin Maverickin mietteet. Tuosta Pure Directistä ei hyödy kukaan, kun audiofiilistelijät ei kuitenkaan näitä vahvareita osta ja me muut ei olla kuulevinaankaan mitään eroa. Jos sulla on subin taso sopivalla, niin ei sen käyttöä kannata pelätä.
No siinä tapauksessa vahvistimessani on jotain vikaa, kun ero on kiusallisen selvästi kuultavissa ja nimenomaan pure audio hyväksi. Pure audion ja direct-tilan välille eroa taas en kuule, mutta se ei paljon lämmitä kun direct-tilassakin lfe-kanava on mykkä. Edeltävässä Yamahan RXV450:ssäkin oli käytännössä pakko olla Straight käytössä - siinä vaan onneksi lfe-kanava oli tuolloin käytössä. Directistä siinä muovilaatikosta ei sitten enää mitään iloa ollutkaan. AV-vahvistin on stereo-vahvistimen sijasta käytössä lähinnä pakosti, kun noita digitaali-liitännän vaativia laitteita on sen verran paljon kerääntynyt.
^Ja taas mentiin sille linjalle, että minä olen oikeassa ja ajatttelen näin ja sinunkin pitäisi ajatella. Eli jos ei 40 euroa maailmaasi kaada (joidenkin maailman tuntuu), niin ajattele vain omilla aivoillasi ja kuule eroja. Taitavat olla kateellisia nämä muut nimimerkit kun eivät eroja kuule. :thumbsup:
Heh, aivan totta. Kukin tyylillään Minä vain ajattelin, että äänen pikkunyansseihin puuttumista enemmän hyötyä olisi subin ajamisesta erillisenä kanavana, jotta bassonhallintaan pystyisi vaikuttamaan paremmin vahvistimen asetuksista. Tietystihän Hannu2905 on ottanut Audysseyn dynamic EQ:n ja Dynamic Volumen pois päältä, kun on vertaillut Stereo-moodin ja Pure Audion välillä?
Kysymys ei ole ajattelemisesta vaan bassomanageroinnin tekemisestä. Sen voi tehdä vain yhdellä tavalla mikä on samalla ainut oikea tapa koska muilla tavoilla sitä ei voi tehdä. Omilla aivoilla ajattelua voi sitten harrastella muissa asioissa. Pureskelutilassa audio soi tod. näköisesti vain hieman kovempaa kuin ilman purea mikä harhauttaa pure/ei-saa-purra -päätelmien tekijää.