Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Asioita joita en voi ymmärtää

Discussion in 'Tarinatupa Classic (Yleiskeskustelu)' started by tpi, Apr 28, 2008.

  1. Harry

    Harry Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Sep 6, 2004
    Messages:
    1,893
    Likes Received:
    7
    Mihin tämä perustuu, missä näin sanotaan? Tieliikennelaissa ei ainakaan.
     
  2. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
  3. DTSMan

    DTSMan Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jun 12, 2003
    Messages:
    2,260
    Likes Received:
    3
    Veikkaus.fi sivustoa joka on aina jumissa loton jälkeen. Eikö ne voi tosiaan varata jostain enemmän kaistaa vaikka klo 21-22 ajaksi? :confused:
     
  4. prkl

    prkl Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jun 2, 2006
    Messages:
    2,024
    Likes Received:
    0
    Samaa useamman vuoden ihmetellyt... :OI
     
  5. Äkkipoika

    Äkkipoika Käyttäjä

    Joined:
    Jun 29, 2008
    Messages:
    143
    Likes Received:
    0
    Sori, vähän myöhässä asian suhteen kun olen ollut monessakin mielessä tietoteknisessä katveessa...

    Pointti ei ollutkaan kansanäänestyslynkkaus tmv.

    Vuosia on puhuttu oikeusasteitten jutturuuhkista, käsittelyjen venymisestä, verorahojen käytöstä, valitusoikeuksien rajoittamisesta ym. Ei tämmöinen toiminta oikeuslaitokselle ainakaan sympatiapisteitä tuo kun päivänselvä asia sössitään jo käräjävaiheessa...
     
  6. klmake

    klmake You’ll Never Walk Alone Tukijoukot

    Joined:
    Jan 12, 2003
    Messages:
    1,572
    Likes Received:
    124
    Ilmeisesti asia ei niin päivänselvä ole, kun kaikki kolme oikeusastetta asiaan tarvitaan?
     
  7. Mastema

    Mastema Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 9, 2006
    Messages:
    1,229
    Likes Received:
    21
    Itse ihmettelen, enkä suoraan sanottuna oikein ymmärrä seuraavanlaista ilmiötä:

    Henkilö A linkittää netissä näkemänsä pätkän jollekin (asiaankuuluvalle) foorumille. Ei kestä kauaa kun Henkilöt B, C, D sekä Ö pölähtävät paikalle soimimaan Henkilö A:ta siitä, että linkittämänsä pätkä on vanha kun taivas jne. ja sitten on pian koko ketju täynnä hulvattoman hauskoja kuvia erilaisista muumioista. (Sillä, onko pätkä tosiaan postattu Youtubeen jo jokunen vuosi takaperin ei pitäisi sinällään olla mitään merkitystä. Kaikki sitä eivät välttämättä siltikään ole nähneet. Jos taas esim. video on ketjuun jo postattu, niin siinä tapauksessa tilanteeseen tulee edes jonkunlainen järkevä ulottuvuus.)

    Häiritseekö jotakuta ns. "wanha!111!1"t videot/läpät/kuvat tosiaan niin paljon, että haaskataan sitä omaa aikaa siihen, että toivotetaan alkuperäinen postaaja tervetulleeksi internetiin ja muuta hauskaa? Vai onko näillä hupiveikoilla sitten vaan ihan liikaa sitä omaa aikaa että tällainen toiminta tuntuu mielekkäältä?

    Monella erinäisellä foorumilla tähän olen törmännyt, ja kun nyt ilmeisesti oma ymmärrys ei riitä niin auttakaas nyt miestä mäessä. Itselläni ei juurikaan ole tapana moisia ainakaan selvinpäin postailla, joten mitään henkilökohtaista ei asian suhteen ole hampaankoloon jäänyt.

    Wannabe-modeilusta tämän ilmiön on vaikea kuvitella lähtevän, koska näissä tapauksissahan ne ketjut täyttyvät täysin offtopicista vaan nopeammin jokaisen erikseen asiasta huomauttaessa. Vai haetaanko tällä sitä kovimman internet-ritarin (eräänlainen oksymoron?) statusta kun ollaan jo nähty kaikki hyvät setit mitä koko netillä on tarjottavana?
     
  8. Äkkipoika

    Äkkipoika Käyttäjä

    Joined:
    Jun 29, 2008
    Messages:
    143
    Likes Received:
    0
    Joku jopa voisi kuvitella että Nännitohtorin tapaus sinällään on toissijainen koko prosessissa. Todellisena tavoitteena saattaisi olla, että eri oikeusasteet näin työllistetään ja sitä kautta tilastojen tasolla voidaan osoittaa, että systeemiä tarvitaan. Tuskin kuitenkaan, toivottavasti. Vaikka harvassa ovat ne tahot, jotka ovat oman olemassa olonsa laajuuden ja toimintatavat valmiita (oikeasti) kyseenalaistamaan.
     
  9. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
    Netti(foorumit) on oikeastaan liiankin sosiaalinen ilmiö. :D Kaikenlaiset vastaavat ilmiöt selittyvät sillä, sosiaalista peliä pelataan ja omaa asemaa koitetaan korostaa, kuten tuossa totesitkin. Teinimäiset ilmiöt tuppaavat korostumaan. Ja toisaalta sellaiset minä tiedän kaiken olen kokenut ja viisas -jutut.

    Itsellänihän ei ole tuollaista tarvetta, vaikka tietty päteminen kivaa onkin, joten onhan tuo rasittavaa sinänsä mutta lähinnä ignoorattavaa touhua. Tuollaisilla ilmiöillä voi kyllä joskus huvittaa itseään, viittaan nyt lähinnä trollailuun, levelöintiin, ja sen sellaiseen metatason juttuun. Eli ihmisten reaktioilla, ne ovat monesti hupaisia. Etenkin kun lukee vähän rivien välistä. Ja kyllä, netissä viettävillä on aina liikaa aikaa - tai liian vähän parempaa tekemistä. Eikös tämä siksi keksitty, ihmiskunnan viimeisin viihdykemuoto?
     
  10. J_J

    J_J Tuttu kasvo

    Joined:
    Oct 23, 2005
    Messages:
    346
    Likes Received:
    1
  11. Kaitzu

    Kaitzu Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 31, 2001
    Messages:
    3,502
    Likes Received:
    43
    Eikö niitä lottonumeroita voi muulloin tarkistaa kuin heti arvonnan jälkeen? :hitme:
     
  12. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Joined:
    Oct 17, 2001
    Messages:
    9,646
    Likes Received:
    1,557
    Nopeiten numerot tarkistaa ylen teksti-tv:stä sivulta 471.
     
  13. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Apr 5, 2007
    Messages:
    5,008
    Likes Received:
    137
    Tässähän nyt ei ole mitään järjen häivähdystäkään.
    Seitsemän kympin köröttely useimmilla nykyisillä autoilla LISÄÄ polttoaineen kulutusta, koska maanteilläkin täytyisi siirtyä ajamaan vitosvaihteella. Nykyiset kuusivaihteiset ekoautot, joissa siis välityssuhteet ovat usein huomattavan pitkät, jaksavat suurimmalla ja taloudellisimmalla vaihteella kulkea normaalissa maantieajossa alimmillaan noin vajaata yhdeksääkymppiä. Tämän alle moottorista loppuu vääntö, jolloin polttoaineen kulutus ampaisee ja moottori alkaa täristää ja nikotella. On vaihdettava piemepi pykälä, jolloin kierrosluku nousee huomattavastsi, jolloin taas kulutuskin nousee!
    Muutenkin tuollainen muutos olisi sitä luokkaa ettei muuten hiljaiset ja alistuvat suomalaisetkaan sitä aivan purematta niele. Jonkin sortin protestia varmasti syntyy mikäli valmistelua viedään pidemmälle ja yhtä varmasti minä olen siellä barrikadeilla myöskin mukana.

    Mutta ehkäpä tämä koko uutinen olikin silkka ankka, mitä puoltaa ainakin seuraava lausunto :D
     
  14. marcoolio

    marcoolio "JTX: en wareta" Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 23, 2002
    Messages:
    4,511
    Likes Received:
    8
    Onneksi tuo uutinen on ankka, mutta kyseinen tutkija kyllä voi painua hevon kuuseen junailemaan.
     
  15. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Apr 5, 2007
    Messages:
    5,008
    Likes Received:
    137
    Muutenkin ehkä suomalaisten yksityisautojen päästöjen merkitys kokonaisuuteen on eräillä tutkijoilla (ja nettiaktiiveilla) hakusessa. Taloussanomien uutinen antaa toivottavasti hiukan perspektiiviä.
    Vuoden 2009 lopussa kiinassa oli rekisteröitynä 62miljoonaa autoa. Vuonna 2020 autoja odotetaan olevan 200miljoonaa. Autoistumis ilmiö on jo nyt käynnistymässä vauhdilla Kiinan lisäksi Intiassa ja Vietnamissa. Ehkä jo muutamien vuosikymmenten sisällä Afrikan talous toipuu siinä määrin että jokainen afrikkalainen haluaa oman auton. Yksityisautoilun piiriin on kehittyvistä maista tulossa kolme miljardia uutta ihmistä, jotka yhdessä hankkivat vähintään satoja miljoonia uusia autoja. Miljardi autoakaan ei ole mikään mahdottomuus, koska nykyisiä merkittävästi halvempia autoja (esim Tata Nano, alle 2000usd) on tulossa markkinoille sankoin joukoin.

    Maailma kuitenkin pelastuu, kunhan suomessa kiristetään vielä vähän yksityisautoilun verottamista.
     
  16. DTSMan

    DTSMan Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jun 12, 2003
    Messages:
    2,260
    Likes Received:
    3
    Eihän sitä malta... :)
     
  17. Kaitzu

    Kaitzu Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 31, 2001
    Messages:
    3,502
    Likes Received:
    43
    Ice Warriors :hitme:

    Menee samaan kategoriaan show-painin kanssa vaikka tuossa sentään otetaan ja annetaan osumia ihan oikeasti, mutta silti :sick:
     
  18. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 29, 2004
    Messages:
    2,968
    Likes Received:
    244
  19. Groke

    Groke D'oh! Tukijoukot Guest

    Joined:
    Aug 18, 2005
    Messages:
    2,651
    Likes Received:
    1
    Nyt jäi hieman epäselväksi, että mitä et tuossa ymmärrä. Uskovien tragikoomisia vihanpurkauksia? Uskonnottomien vääriä mielipiteitä? Trollien ja/tai kreationistien riehumista? Mielestäni on hyvä juttu, että on tuollainenkin ketju, jotteivat leffaketjut sun muut olisi aina täynnä vänkäystä uskonnosta yms. aiheista.

    Itse ainakin pidän em. kaltaisia ketjuja terveenä ilmiönä. Joskin vuosikausia valtavilla viestimäärillä trollaavat urpot kuuluisivat mielestäni psykiatrisen avun piiriin, eivät suinkaan yleisille keskustelupalstoille. Ko. ketjussa on kyllä poikkeuksellisen paljon asiaa(kin). Varsinkin jos vertaa tyypillisiin "Suoli24"-palstoihin, jotka tuntuvat usein olevan enemmän osa avohoitojärjestelmäämme, kuin paikka aidolle keskustelulle.
     
  20. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
    Samaa mieltä, että ko. ketju on tärkeä yms. Nimikin on sille ihan osuva.

    Sen sijaan mitä en ihan ymmärrä, on miten fiksutkin ihmiset sortuvat helppoon kategorisointiin. Ko. ketjussa kun on mielestäni näkynyt vähintäänkin yhtä lailla ateistien vihanpurkauksia ja riehumista. Onhan tämä loogistakin, sillä heitä on ketjussa kuitenkin valtaosa nimimerkeistä, plus että tietty kiukku on yleinen piirre ateisteilla(kin) ("luota vain onnettomaan ateistiin, sillä hän on rehellinen").