Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Haetaan leffan nimeä (kaikki leffanhaut tänne)

Тема в разделе "Elokuvat", создана пользователем Samppa, 9 дек 2002.

  1. sicboy

    sicboy Guest Guest

    Регистрация:
    16 дек 2008
    Сообщения:
    7
    Симпатии:
    0
    en tiedä tuliko tämä väärään paikkaan, mutta...

    Hakusessa tällä kertaa 80-luvun alussa Ylen TV:ssä pyörinyt BBC ??? -sarja , jossa "etsivät"??? menivät aikakoneella jokaisessa eri jaksossa eri paikkoihin.
    yhdessä oli Egypti -henkistä meininkiä, toisessa oli perineteinen kartano kummitus juttu, jossa mm. oli taulu potretti, jonka maalauksen hahmon silmillä pahis tutkaili ihmisiä yms....

    Jos jollakin tulee mieleen niin olisin hyvin kiitollinen...
     
  2. Aceman

    Aceman Shot down in flames!

    Регистрация:
    23 фев 2000
    Сообщения:
    3.604
    Симпатии:
    149
    Oliskohan Safiiri ja Teräs? Niitä kultaisia lapsuuden klassikoita...

    http://uk.imdb.com/title/tt0078682/
     
  3. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    12 июн 2001
    Сообщения:
    4.399
    Симпатии:
    34

    Itsellekin tuli ensimmäisenä mieleen, mutta ei niillä ollut aikakonetta, enkä muista (enkä nopealla episode guide selauksella) muista mitään Egypti-jaksoa.

    Kyseessä lienee lastensarja?
    Briteissä on lasten scifiä minisarjoina tehty aika paljon.
     
  4. Renton

    Renton Guest Guest

    Регистрация:
    30 май 2006
    Сообщения:
    50
    Симпатии:
    0
  5. mixuda

    mixuda Tuttu kasvo

    Регистрация:
    31 авг 2005
    Сообщения:
    329
    Симпатии:
    0
    Tarjoaisin tähän Dr. Who:ta
     
  6. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    12 июн 2001
    Сообщения:
    4.399
    Симпатии:
    34
    Paitsi että Dr Who ei ole ollut kotimaisilla kanavilla tuohon aikaan. Ja ilmaisilla kanavilla ylipäätään on näytetty vain yksi kausi uusimmasta versiosta, ja se oli n. 20 vuotta myöhemmin.
     
  7. Kari Häkkinen

    Kari Häkkinen Vakiokasvo

    Регистрация:
    23 авг 2008
    Сообщения:
    1.950
    Симпатии:
    9
    Hakemani elokuva on vanhempi, joten sketsi saattaa olla tuossakin (pöllitty sinne ...).

    Katsoin leffan kesällä tai alkusyksystä. Eikä Trading ollut silloin ohjelmistossani. Sen sijaan katsoin vanhoista elokuvista mm. L&H-elokuvia, 21 Humphrey Bogartia, Shirley Templejä, ym., ym.
     
  8. mixuda

    mixuda Tuttu kasvo

    Регистрация:
    31 авг 2005
    Сообщения:
    329
    Симпатии:
    0
    Aivan totta, ei Dr. Whota tullut YLE:ltä silloin. Itseasiassa tuo etsitty sarja taitaapi olla jo 70-luvun puolella alkanut "Hello Hello Hello (Where's the Cat)" Jossa Neil Hardwick ja joku toinen engelsmanni bobbyiksi puettuina etsivät jotain avaimia eri paikoista ja hokivat (virheellisesti) "the cat is in the moon". Siinä lienee oli mm. tuo kummitustalo jossa taulusta tuijotti silmä.
     
  9. sicboy

    sicboy Guest Guest

    Регистрация:
    16 дек 2008
    Сообщения:
    7
    Симпатии:
    0
    Huhuh!! joo tuo se tosiaan täytyy olla!!!
    tutut 3 safarihattuista tyyppiä!! huhuhu
    en kyllä muistanut yhtään että olisivat norjaa puhuneet!!!
    jotenkin hämärästi tuli mieleen kyllä Norja ja Hiidenvirta ;D

    täytyypä kattoo jaksot läpi tuubista. kiitos paljon!!!

    joo ja tuon Hardwickin "Hello Hello Hello (Where's the Cat)" ohjelman muistan kanssa. Tattis!!!

    edit (kaikki täsmää!!!):
    "The places that the main characters visit with their time machine are (in order): Norway during the Viking age (the year 1030), 17th century France (spoofing "The Three Musketeers"), the 18th century (spoofing "Robinson Crusoe"), ancient Egypt (where they encounter a pharaoh and a mummy), the wild west in 19th century America, 1920's England (where they spend the night in a haunted mansion), 12th century England (spoofing the legend of Robin Hood), the 1001 Nights universe (encountering a genie in a bottle and Ali Baba) and finally Norway during World War 2, before they are beamed aboard an alien spaceship and transported to a distant planet in another galaxy! All this was managed on an impressively modest budget and the crew rarely left the vicinities of Oslo, Norway when shooting it."
     
    Последнее редактирование: 2 окт 2010
  10. Suihkusankari

    Suihkusankari Guest Guest

    Регистрация:
    26 апр 2006
    Сообщения:
    27
    Симпатии:
    0
    Missä leffassa sanotaan "See no evil, hear no evil, speak no evil"? Googlella selvisi että 7th heavenin jossain kaudessa on tällänen, mutta muistikuvat sanoo että kyseessä olisi kauhuleffa. Sama line on myös twisted sisterin biisissä... Sellasia vinkkejä olisi myös että leffassa mennään ehkä seinien välissä ja partateriä oli ripoteltu ympäriinsä ja seinät oli jotain vanerikäytäviä?
     
  11. Pave89

    Pave89 Jäsen

    Регистрация:
    19 янв 2005
    Сообщения:
    25
    Симпатии:
    0
    Saattaisiko kyseessä olla Steve Martinin The Jerk (Superhulttio)? http://akas.imdb.com/title/tt0079367/ Ainakin muistelisin että tuossa sellainen kohtaus olisi.
     
  12. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    16 июл 2006
    Сообщения:
    2.914
    Симпатии:
    488
    Kellariväkeä / The People Under the Stairs

    http://www.imdb.com/title/tt0105121/
     
  13. Dropper22

    Dropper22 Guest Guest

    Регистрация:
    17 авг 2009
    Сообщения:
    3
    Симпатии:
    0
    Muutama leffa (tai mahdollisesti TV-sarja) jotka ovat jääneet mieltä kalvamaan, eikä ole ainakaan pikaisella hakemisella löytynyt:

    1. Elokuva jossa tapahtumapaikkana oli jonkinlainen USA:ssa (?) sijaitseva maanalainen monikerroksinen todennäköisesti kemikaalisten aseiden (?) tutkimuslaitos - jossa tapahtui jonkinlainen katastrofi, jonka jälkeen päähenkilö selviytyi maan pinnalle ja lähti pakenemaan laitoksesta läheisen kylän läpi, missä oli ihmisiä sekä kotieläimiä kuolleina. Tämä tuli Suomen TV:stä joskus suunnilleen 1993-1996.

    2. Elokuva tai mahdollisesti mini-tv- sarja tms. Teemat liikkuivat sci-fi -maastossa - tästä en valitettavasti muista paljoa, mutta elokuvan ideassa oli jonkinlaista samanlaista yhteiskunnan kontrollointia ja yksilöiden vapauden rajoittamista kuin Fahrenheit 451 -leffassa, mutta elokuva oli kuvattu mahd. joskus 1990-luvuna alkupuolella ja melko modernit kuvauspaikat. Etenkin mieleen jäänyt jonkinlainen melko moderni talo, jonka pihalla uima-allas, jossa päähenkilö (ja hänen puolisonsa tai perheensä?) asuivat - ja leffassa saattoi ehkä olla jotain tunneleita mitä pitki sitten paettiin (?). Tämä tuli Suomen TV:stä suurin piirtein 1993-1995.

    3. Mini-sarja tai TV-sarja. Teema hiukan the Prisoner -TV-sarjan tyyppinen. Päähenkilö oli jostain syystä joutunut USA:laiseen pikkukaupunkiin tai kylään tms. pieneen yhteisöön, josta poistuminen tai pakeneminen oli aina jostain syystä mahdotonta. Tätä näin vain muutamia otteita muutamista jaksoista mutta nyt myöhemmin on jäänyt kalvamaan, että mikä sarja mahtoi olla kyseessä. Tuli Suomen TV:stä tod. näköisimmin MTV3:lta tai Neloselta joskus joko 1990-luvun loppupuolella tai aivan 2000-luvun alussa. Luulisin että tätä sarjaa on tuotettu vain yksi kausi tai ainakin suomessa varmaankin näytettiin vain yksi kausi.
     
  14. Hurricane

    Hurricane vaikeemmil tasoil Tukijoukot

    Регистрация:
    24 июл 2002
    Сообщения:
    2.176
    Симпатии:
    11
    Voisikohan tämä olla Oliver Stonen tuottama Villipalmut (Wild Palms)?
     
  15. Andrei3000

    Andrei3000 Guest Guest

    Регистрация:
    1 ноя 2009
    Сообщения:
    398
    Симпатии:
    2
    Itsellä tulee mieleen Tuhon siemen (1985)?

    Tullut MTV3:lta 24.9.1997, itse tosin katsonut tuon joskus veehööässältä.
     
  16. petepas

    petepas Elämme fataaleja aikoja Tukijoukot

    Регистрация:
    30 янв 2005
    Сообщения:
    2.441
    Симпатии:
    4
  17. Dropper22

    Dropper22 Guest Guest

    Регистрация:
    17 авг 2009
    Сообщения:
    3
    Симпатии:
    0
    Kiitokset vinkeistä! .. tuo Tuhon siemen saattaisi vaikuttaa hyvinkin että se on juuri tämä hakemani, esitysajankohta Maikkarillakin aika lähellä tuota mitä muistelin.. Täytyy hankkia käsiin jostain ja samoin tuo Tukikohta ja katsastaa kumpikin - kiitokset! :)
     
  18. _Cobra_

    _Cobra_ Guest Guest

    Регистрация:
    11 окт 2010
    Сообщения:
    1
    Симпатии:
    0
    Haussa olis varmaankin komedia? Missä kukaan ei osaa aluks valehdella mutta tämä miesnäyttelijä keksii valehtelemisen?
     
  19. suntelli

    suntelli Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    10 ноя 2005
    Сообщения:
    266
    Симпатии:
    0
    http://www.imdb.com/title/tt1058017/
     
  20. Jänkäjooseppi

    Jänkäjooseppi Guest Guest

    Регистрация:
    17 фев 2009
    Сообщения:
    22
    Симпатии:
    0
    Haussa varmaankin 80- tai 90-luvun alussa tehty Amerikan Bronxiin tai Queensiin sijoittuva elokuva jossa nuoret varastelee autoja ja räppi soi.
    Imdb:tä kokeilin, mutta varmaan väärillä hakusanoilla.
    Joskus nuorempana tullu katottua ja haluttaisi katsoa uudestaan.

    Anyone?