Onko kenellä kokemuksia tästä Osmon lattiavahasta? Meille tulee rempan jälkeen koivulankkulattia ja siihen mietin tuota Osmon öljyvahaa. Osmo on tuttu aine muista yhteyksistä käsitöissä, mutta tuosta lattiaöljyvahasta ei ole kokemuksia.
Mjoo, tänne vetäistiin valkoinen pohjalle ja väritön päälle. Isolla pensselillä lits läts, heleppo levittää. Ei ole yhtä kovaa kuin lakka, mutta on helpompi tehdä paikkauksia. Eipä sillä, en oo jaksanu paikata vaikka elukat on antanu tolle runtua ihan kiitettävästi.
Ollaan muuttamassa piakkoin uuteen asuntoon jossa on tammimosaiikkiparketti. Siis sellainen perus 80-luvun sauvamosaiikki. Haluttaisiin vaalea parketti, joten kysynkin onko kukaan vetänyt valkosta öljyvahaa tammiparketin päälle? Kuinka väri muuttuu ajan kanssa kun tammi tunnetusti tummuu? Pelkona lähinnä että parketti ei näytä parin vuoden päästä kusen keltaiselta tai muuten vain rumalta / oudolta.
Kas kun sattui, mulla on ollut hiukan samanlaiset pähkäilyt mielessä. Kuopion asuntomessuilla näkyi runsaasti kivannnäköistä vaalennettua tammiparkettia, kun taas itselläni on ärsyttävän tummaa ja kellertävää tammimosaiikkiparkettia lattiassa. En ole asiaan perehtynyt kovin hyvin, mutta joka tapauksessa vanha lakkaus pitäisi hioa ensin pois. Ei ihan halpaa lystiä. Täällä oli jotain asiaan liittyvää: http://www.pakkotoisto.com/yleinen-keskustelu/37600-tammimosaiikkiparketin-hiominen-vaerjaeys/
Kunhan muistatte että lattiaa ei voi hioa pyöröhiomakoneella mikäli se vahataan. Nauhahiomakoneella ei-ammattilainen tekee pahaa jälkeä tuhoten ehkä koko lattian.
Jos itse päädyn lattian hiomiseen, niin teetän varmaan ammattimiehellä, mutta silti tähän kysymys: Miksei voi?
Kyllä meillä ainakin hioi ammattilainen 2 erilaisella koneella, joista toinen oli pyöröhiomakone ja toinen sellainen iso rumpu/nauhakone. Erittäin sileää jälkeä tuli. Tuo koivu oli meillä vielä vähän isotöisempi hiottava, niin en ruvennut itse edes yrittämään ja tekeehän ammattilainen ammattilaisen jälkeä. Kustannukset olivat 20 per neliö ja se sisälsi Osmon aineet ja hionnan. Homma on kaksipäiväinen, sillä pintavahan voi laittaa vasta 24h kuivumisen jälkeen. Tulihan tuolle lattialle hintaa kun itse lankkulattia oli 38,50 per neliö ja hiontaan ja käsittelyyn meni se 20 per neliö. Kotitalousvähennykseen tuosta 20 neliöhinnasta käy onneksi suuri osa, sillä tuosta hinnasta yli 2/3 on työn osuutta. Tyytyväisiä ollaan oltu, ainoa miinus siitä, että se on vieläkin paikoitellen aika liukas.
Koska pyöröhiomakoneen pyörivä jälki näkyy jopa maalin läpi. Vaha taas tarttuu pienenpieniin uriin ja on tummempi niissä kohdissa. Kauheinta on joku keskiruskea vaha, joka aikaansaa mustia raitoja lattiaan. Osmon sivuilla on hyvät ohjeet. Just tehtiin mökille lattia ja oltiin Osmolla sitä tekemässä mutta vaikutti sen verran työläältä että maalattiin lattia. Lattiamaalissakin näkyy muuten noi pyöröhiomakoneen jäljet.
Hifistelijä voi käyttää pyöröhiomakoneen sijasta epäkeskohiomakonetta, jolloin hiontanaarmut ovat paljon huomaamattomampia.
Itse itselleni vastaten. Soitin "Osmolle" ja kyselin sen vahoista Kertoi, että ongelma tuollaisen mosaiikkiparketin vahaamisessa on että vaha pitäisi levittää puun syiden suuntaisesti, ja koska mosaiikkiparketissa palaset on 90 asteen erolla on vahan ja värin saaminen tasaiseksi hiukan ongelmallista. Parketteja on kuulemma kyllä tehty, mutta ei ottanut kantaa lopputulokseen. Minä tyydyn nyt vaaleaksi petsaamiseen ja lakkaamiseen....
Postaileppa ennen-jälkeen kuvia, kun sellaiset löytyy. Itsellä on harkinnassa samanlaisen parketin käsittely. Harkittu on hionta+petsaus+lakkaus, hionta+värivaha ja karhennus+värilakka yhdistelmiä. Ei ole vain saanut itsestään irti kokeilla mitään. Kaveri veti valkoisella varivahalla vastaavan parketin hionnan jälkeen. Tuoreena tulos oli nätti, mutta parissa vuodessa valkoisuus on haalistunut ja nykyään muistuttaa aika paljon hieman vaalennettua versiota puhtaasta tammesta. Ei ole kuitenkaan keltainen kuten kirkkaalla lakalla ajan mittaan tulee.
No, niin! Nyt on parketti hiottu, petsattu 3x ja lakattu 6 kertaa. Kuvia voisi olla tulossa tuossa ensi viikolla.