Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Varoitus!! Topfieldin virtalähde rikkoo kovalevyn vanhetessaan mikäli sitä ei korjaa. Oireet: kovalevy naksuu, jumii..

Discussion in 'Topfield' started by mate_1974, Oct 24, 2009.

  1. sippmuh

    sippmuh Guest Guest

    Joined:
    Oct 21, 2007
    Messages:
    102
    Likes Received:
    0
    Eihän ole tinaa roiskunut minnekään niin että olis mennyt oikoseen jostain? Ja juotokset käyty läpi ettei ole kylmiä? Ja mittasitko noi powerin päästä vai jostain muualta?
     
  2. vekman

    vekman Guest Guest

    Joined:
    Sep 16, 2008
    Messages:
    12
    Likes Received:
    0
    Moi. Ei roiskunut, juotokset ok. Mittasin powerin päästä, sekä piuha kiinni emossa että irti. Lisäksi nuo jännitteet oli samanlaiset jo ennen kuin vaihdoin konkat.

    Löysin tältä sivulta nyt tällaisen lauseen: "If any of the voltages are zero then you'll need to replace more components than just aged capacitors (or replace the whole power supply)."

    Eli powerin vaihto taitaa olla edessä.
     
  3. sippmuh

    sippmuh Guest Guest

    Joined:
    Oct 21, 2007
    Messages:
    102
    Likes Received:
    0
    Joo, korjasin tuossa itse yhtä topparia.

    Vaihdoin kaikki yli 100uF konkat, ja sillä hoitui. C22:n laitoin 2200uF elkon.
    Suurimpana ongelmana tuossa oli 30V linja josta tuli vaan ~4 volttia. Mutta tuli siis kuntoon.
     
  4. j_a_k

    j_a_k Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 31, 2007
    Messages:
    2,265
    Likes Received:
    7
    Varmaan ekaksi kannattaa mitata ohmit 3.3V ja 0V:n väliltä, todennäköisesti nolla. Sitten regu V3 ja mittaus uusiksi, jos nolla, vika siellä 3.3 voltin osiossa, konkka, juotos...

    Jos resistanssi kasvaa lähestyen ääretöntä, vika regussa V3 ja se vaihtoon.
     
  5. mate_1974

    mate_1974 Guest Guest

    Joined:
    Dec 7, 2005
    Messages:
    296
    Likes Received:
    0
    Hei!

    Olisiko vika 3,3 V regulaattorissa, en tiedä voisko tuota kokeilla ilman tuota regua että lähteekö toimimaan paremmin, kyseessä on siis osa V3, ka 278R33.

    Mikäli tuo konkka C25 lämpenee myös ilman emoa, on vika todennäköisesti V3:ssa.
     
    Last edited: Aug 25, 2010
  6. harza

    harza Guest Guest

    Joined:
    Oct 11, 2002
    Messages:
    91
    Likes Received:
    0
    Moi,

    Mulla meni 5100 pimeäksi ja vaihdoin 6 konkkaa uusiin ja virtalähteen jännitteet on nyt ok ja viritin toimii normaalisti, mutta kovalevy ei käynnisty. Kovalevylle tulevan pistokkeen piuhan jännitteet 5v linja ok ja taas 12v linja on vain 9v paikkeilla ja levy ei siis saa virtaa tarpeeksi. mitähän seuraavaksi pitäis vaihtaa? emoltako jotain?
     
  7. mate_1974

    mate_1974 Guest Guest

    Joined:
    Dec 7, 2005
    Messages:
    296
    Likes Received:
    0
    Hei!

    onko virtalähteessä 12V linja ok?
    Jos on niin katso tämä keskustelu:
    http://www.toppy.fi/keskustelu/topic/2843-komponenttiluetteloa/

    Oletko kokeillut toisella kovalevyllä?
     
  8. harza

    harza Guest Guest

    Joined:
    Oct 11, 2002
    Messages:
    91
    Likes Received:
    0
    Moi,

    Virtalähde antaa konkkien vaihdon jälkeen normaali jännitteen 12V, mutta kovalevyn 12v linja on vain 9V paikkeilla KOVALEVYN pistokkeesta mitattuna. Toisella ja kolmannellakin kovalevyllä koitin ja levyt ei käynnisty, mutta taas cd/dvd asema jolla huvikseen testailin sai kyllä tarpeeksi virtaa ja vilkutteli valoja ja syynä ehkä pienempi virrankulutus?

    Pitää lukea lisää tuota antamaasi linkkiä, joku lutikka pitää vaihtaa :) mistä niitä saa ;) Hki seudulta? Paras hakusana?

    EDIT: tuo varmaan kelpaa (partcon S08):

    http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?products_id=15021

    Harri
     
    Last edited: Sep 7, 2010
  9. mate_1974

    mate_1974 Guest Guest

    Joined:
    Dec 7, 2005
    Messages:
    296
    Likes Received:
    0
    Hei!

    Vika voi ollakin juuri tuossa lutikassa (SI9936 = Dual N-Channel 30V (D-S) MOSFET ?), tuo ohjaa ilmeisesti kovalevyn jännitteitä?

    On muuten pieni osa, hankala vaihtaa.

    Testaa se toppyn levyn toimivuus esim pc:ssä, ettei se ole mennyt rikki ja se sitten särkenyt tuota lutikkaa.
     
  10. Pekko

    Pekko Guest Guest

    Joined:
    Nov 28, 2001
    Messages:
    765
    Likes Received:
    1
    Helppo kuin nenän kaivu, sivareilla tai kirunginveitsellä jalat poikki, ja sen jälkeen jalan jämät kolvilla pois, esijuote, ja uutta tilalle.

    Oma 5100 alkoi vilkuttamaan niitä kuuluisia pisteitä, kun otin poksin pitkästä aikaa käyttöön, konkkien vaihto ei auttanut, ajansiirron otin pois päältä, mutta nyt kun poksi on ollut taas satunnaisella käytöllä parisen viikko niin ei vilkuttele pisteitä.
     
  11. aril

    aril Guest Guest

    Joined:
    Nov 18, 2007
    Messages:
    7
    Likes Received:
    0
    Muutaman viikon kokemuksella konkkasetin vaihto näytti purevan, en vaivautunut edes jännitteitä mittailemaan.... Säästyin HD-boxin hankinnalta vielä hetkeksi..
     
  12. sippmuh

    sippmuh Guest Guest

    Joined:
    Oct 21, 2007
    Messages:
    102
    Likes Received:
    0
    Yksi HDMI boksi korjattu taas. Voltit oli 30V linjaa lukuunottamatta koholla. Kaikkien yli 10V ja 100uF konkkien vaihto, jonka jälkeen muut paitsi tuo 30V oli kohdillaan.

    30V edelleen siis hyppi 4 ja 1,7 välillä. Ratkaisu oli että virtalähteestä oli hajonnut 10 ohmin vastus R5 ja sen arvo heitteli mittauksessa 6-14 kilo-ohmin välillä.

    Uusi vastus rikkinäisen tilalle ja taas pelaa..
     
  13. harza

    harza Guest Guest

    Joined:
    Oct 11, 2002
    Messages:
    91
    Likes Received:
    0
    Varmaan huomenna haen sen satiaisen Partcosta ja toivotaan että toimii, tarvii tökkää se levy kans vaan suoraan pc poweriin varalta kiinni. Onkos tuo osa muuten toppyn powerilla vai emolla (mulla on nyt boksin koppa kiinni)
     
  14. mate_1974

    mate_1974 Guest Guest

    Joined:
    Dec 7, 2005
    Messages:
    296
    Likes Received:
    0
    Osa on emolevyllä.
     
  15. harza

    harza Guest Guest

    Joined:
    Oct 11, 2002
    Messages:
    91
    Likes Received:
    0
    Kovalevyn altahan se paahtunut Mosfet löytyi. Katkoin siitä varovasti jalat poikki mattoveitsenterällä ja kolvin kärjellä irroitin loput jalantyngät pois ja sitten uusi lutikka tilalle ja jännitteet nyt normaalit 5v=5,12v ja 12v=13,1v ilman kuormaa. Liitteenä kuva ennen ja jälkeen.

    Erittäin paljon kiitoksia kovalevyn testaus vinkistä MATE, sillä kovalevy oli vainaa kun koitin pc:llä, mutta onneksi löytyi vielä yksi IDE väyläinen 160gb seagate laatikon pohjalta ja sillä laite toimi jälleen.
     

    Attached Files:

    Last edited: Sep 9, 2010
  16. mate_1974

    mate_1974 Guest Guest

    Joined:
    Dec 7, 2005
    Messages:
    296
    Likes Received:
    0
    Hei!

    Tulipas taas korjattua yksi topfield 5100 PVRt boksi. (Osat: konkkasatsi sekä BC327 transistori)
    Virtalähde antoi hurjia jännitteitä, mm 12V linja oli 14,6V, sekä 30V linja yli 40V. Kovalevy ihme kyllä selvisi, oli vanha 160 GT.

    Tuo 30 V linjan ylijännite oli sitten polttanut emolevyltä pintaliitostransistorin Q14 (MMBT4403), joka ohjaa virittimiä, jonka myös vaihdoin. Tilalle tuli TO-92 koteloinen BC327. (HUOM! eri kantajärjestys, vääntele jalat oikeaan järjestykseen.)

    Tähän käy myös MMBT4403:n TO-92 versio 2N4403, mutta ne olivat SP-elektroniikasta loppu.

    http://www.fairchildsemi.com/ds/2N/2N4403.pdf (tuolta näkee tuon 4403:n kantajärjestyksen. Lisäksi mukana kuva liitteenä.

    Mikäli joku kaipailee konkkasatsia tai satasovitinta, otin varalle noita BC327 ja voin pistää niitä tarvittaessa mukaan. Kuva myös siitä liitteenä.

    http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/4/BC327.pdf
     

    Attached Files:

    Last edited: Jun 22, 2011
  17. simexi

    simexi Guest Guest

    Joined:
    Aug 16, 2004
    Messages:
    33
    Likes Received:
    0
    mate_1974, oletkos korjaillut äänen napsumisia? tai tietoa mistä se johtuisi?

    yksi ohje löytyi mutta tointaako kokeilla.
     
  18. mate_1974

    mate_1974 Guest Guest

    Joined:
    Dec 7, 2005
    Messages:
    296
    Likes Received:
    0
    Hei!

    En ole törmännyt tuohon ääniongelmaan, pistän tietoa siitä tänne mikäli eteen tulee toppy jossa on nuo oireet.
     
  19. kaahonen

    kaahonen Käyttäjä

    Joined:
    Jul 20, 2006
    Messages:
    232
    Likes Received:
    0
    Onko jollain kuvaa miten kovalevy on kiinni kotelossa? Sain käteeni yhden tällaisen konkkavikaisen ja siitä puuttuu koko kovalevy ja "kelkkaa". Löytyykö kuopion lähettyviltä taitoa vaihtaa nuo konkat halvalla ;)
     
  20. simexi

    simexi Guest Guest

    Joined:
    Aug 16, 2004
    Messages:
    33
    Likes Received:
    0
    Ittel pysyis kolvi kädes mutta en juuri nyt omista "kunnollista" työkalua. Konkkien vaihto itelki edes vaikka ei pahasti oireile vielä ainakaan. ( 22V linja antaa 24,5V ...ja lähes kaikki muut heittää >0,2V)

    Pienel googletuksella, http://4.bp.blogspot.com/_ay91h2S_pbc/Rhn3NPuY75I/AAAAAAAAAA0/hGL6po_C3qg/s1600-h/all.jpg , kutakuinkin tuolleen se on. Omassa toppys kovo on kiinni tuossa kelkassa kovon pohjasta, ei sivuilta kuten tuossa näkyy.