Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

DIY Anamorfinen linssi

En tråd i 'Tee Se Itse / DIY' startet av Kassu62, 30 Apr 2008.

  1. myky

    myky Käyttäjä

    Reg.:
    15 Mar 2003
    Innlegg:
    173
    Liker mottatt:
    0
    Kuten sanoin, niin vanha kangas tekee tepposet. Nappaan toisen kuvan illan aikana, niin näkee että on aika minimissä. Tuossa kuvassa se korostuu aika lailla.
     
  2. myky

    myky Käyttäjä

    Reg.:
    15 Mar 2003
    Innlegg:
    173
    Liker mottatt:
    0
    Tässä uusi kuva. Cinemascope kangasta ei vielä ole, joten tyytyminen on 16:9. On muuten erittäin kätevä prismoja hienosäätäessä. Saa takuulla oikean kuvasuhteen :)
     

    Vedlagte filer:

  3. mhelin

    mhelin Tunnettu jäsen

    Reg.:
    26 Nov 2002
    Innlegg:
    917
    Liker mottatt:
    1
    Odotus palkittiin, hieno on tuo kotelo ja säätömekanismikin :thumbsup: Itselläni kotelo on ihan mallia MacGyver ja säätökin (kiinteä) on aavistuksen verran pielessä (kuva liian leveä). Harmittava katsoa 16:9 leffoja, monet uudetkin leffat BD:nä käytävät tuota telkkarin kuvasuhdetta 2.39:1 sijaan. Saisivat yleistyä nämä leveämpää kuvaa näyttävät laitteet pikku hiljaa. Paras ratkaisuhan olisi se että LCD/DPL paneeli olisi valmiiksi tuossa kuvasuhteessa, siis 2560x1080 (21:9) resoluutiolla kuten tuo Philipsin telkkari:

    https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?t=74109
     
    Sist redigert: 28 Mar 2009
  4. jehirvon

    jehirvon Uusi jäsen

    Reg.:
    12 Sep 2006
    Innlegg:
    3
    Liker mottatt:
    0
    Minkäs verran linsseistä on mennyt tullia? Itselleni tuli juuri ilmoitus tullipostilta, että paketti on Suomessa. Aikaisemmissa viesteissä mainittiin n. 100€ hinta. Itsellä maksanut 114€ tähän mennessä + mahdollinen tulli ja alv.
     
  5. Skatti

    Skatti Käyttäjä

    Reg.:
    5 Mar 2000
    Innlegg:
    120
    Liker mottatt:
    0
    Olisiko mitään järkeä tilata Prismasonicin HD-5000 Prism Set DIY Upgrade kittiä? 1190.00 EUR pyytävät tuostakin.
     
  6. myky

    myky Käyttäjä

    Reg.:
    15 Mar 2003
    Innlegg:
    173
    Liker mottatt:
    0
    Tullit olivat prismoille jotain 25e.
    Sain prismat hiukan huokeammalla, kuin normaalisti. Odotin aika kauan tilausta.

    Mutta tsekatkaapas uusinta Hifimaailma lehteä :)
     
  7. lmfmis

    lmfmis Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    17 Feb 2002
    Innlegg:
    3.021
    Liker mottatt:
    2

    Hauska juttu mutta olisi voinut samalla vertailla kaupalliseen tuotteeseen.
     
  8. mhelin

    mhelin Tunnettu jäsen

    Reg.:
    26 Nov 2002
    Innlegg:
    917
    Liker mottatt:
    1
    Mykyn (olettaisin) juttu Hifimaailmassa oli hyvä :thumbsup: Tosin olisi voinut vielä kertoa esim. BD-soittimista joilla tekstityksen voi siirtää kohdilleen (esim. Philipsin halvin BDP3000 malli tukee tekstityksen siirtoa). Vähän jäi tosin epäilyttämään se miten se kartonki vahvistaa tuota ruuvien kiinnitystä prismoihin, itsestä tuntuisi varmemmalta käyttää jotain tukevampaa materiaalia esim. pleksiä.
     
  9. myky

    myky Käyttäjä

    Reg.:
    15 Mar 2003
    Innlegg:
    173
    Liker mottatt:
    0
    Kaupallisten linssien vertailu kävi mielessä, mutta päätin jättää sen pois. En tiedä olisinko edes saanut lainaksi moisia, etenkin kun niitä verrataan todella halpaan tuotteeseen. Nähtävästi tulee sitten ihan oma artikkeli noista.

    Mitä tulee kartonkiin, niin pleksi oli alunperin suunnitelmissa, mutta olisin joutunut ostamaan kokonaisen levyn. Halusin hinnan pysyvän kurissa, joten päädyin jäykkään kartonkiin. Toimii ihan hyvin ja oitin sen kansion kannesta :) Pääasia on kuitenkin se, että pelkkä liimattu ruuvinkanta ei välttämättä kestä kääntelyä.

    Tein jutun valmiiksi jo toukokuussa, joten silloin ei ollut kuin yksi philipsin soitin tulossa markkinoille ja samoin se 21:9 tv.
    Jouduin muokkaamaan tekstiä hieman kun tv ja soitin tulikin markkinoille ennen tarinan ilmestymistä.

    Sen verran paljon tulee katsottua leffoja tuolla linssillä, joten olen harkinnut tuon philipsin soittimen hankintaa.
     
    Sist redigert: 28 Nov 2009
  10. Epester

    Epester Jäsen

    Reg.:
    24 Jul 2008
    Innlegg:
    68
    Liker mottatt:
    0
    Tulipa väsäiltyä linssi+screeni ja tässä muutama kuva.

    Ollut itseasiassa käytössä jo puolisen vuotta, mutta sain vasta nyt aikaiseksi näpsäistyä muutaman kuvan...

    Prismojen pinnat ovat "AR-coated", joten haamukuvia ei näy. Ostin ne eräältä AVS Forumin käyttäjältä jenkeistä. Kustansivat n. 300€ tulleineen. Kotelo on polykarbonaattilevyä jonka spraymaalasin mustaksi.

    Vis vedlegget IMG_3412.jpg
    Vis vedlegget IMG_3414.jpg

    Screeniin tein puusta kehyksen johon nidoin prismasonicin high gain silver kankaan. Haaveissa olisi vaihtaa kangas Daliten High Poweriin.
    Musta kehys on höylättyä lautaa jonka päällystin sellaisella samettipintaisella kontaktimuovilla. Lediletku taustavalona.
    Kuvakoko 136" ja 2.35:1 kuvasuhteena. Katseluetäisyys 3,5m ja heittoetäisyys 4,5m.

    Vis vedlegget IMG_3416.jpg
    Vis vedlegget IMG_3409.jpg

    Tuossa yksi screenshotti. Tämän kuvan otin, jotta sitä voisi vertailla tähän linssien shootouttiin. Ei tietenkään yksyhteen vertailukelpoinen kuva noihin muihin linsseihin, koska eri kuvaus olosuhteet ja eri tykki jne. Mutta kyllä tuosta saa edes vähän osviittaa...

    Vis vedlegget IMG_3406.jpg

    Projekti oli todella antoisa ja lopputulokseen olen tyytyväinen.
     
    Sist redigert: 24 Jul 2010
  11. Skatti

    Skatti Käyttäjä

    Reg.:
    5 Mar 2000
    Innlegg:
    120
    Liker mottatt:
    0
    Todella hieno. Tuleeko suoralla screenillä pahoja reunavääristymiä?
     
  12. Epester

    Epester Jäsen

    Reg.:
    24 Jul 2008
    Innlegg:
    68
    Liker mottatt:
    0
    Kiitoksia vain :).

    Ei ole pahasti vääristymää. Sentin verran kuvaa molemmista reunoista yli ampumalla siitä pääsee.
    Heittosuhteeni on kutakuinkin 2, enkä ole kertaakaan bongannut häiritsevästi elokuvan katsomisen aikana tuota vääristymää. Testiruudukolla sen tietysti huomaa, mutta elokuvan katsomisen aikana sitä saa kyllä aika tarkkaan kyylätä jotta sen bongaa.

    Kun testailin prismojen asentoa aluksi tykin ollessa pöydällä vähän lähempänä (heittosuhde n. 1,6) oli vääristymä jo häiritsevä.
     
    Sist redigert: 27 Jul 2010
  13. lmfmis

    lmfmis Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    17 Feb 2002
    Innlegg:
    3.021
    Liker mottatt:
    2
    Hajoaa näköjään värit nurkissa prismasoniccia enemmän näköjään eli vastaa noita vanhempia malleja varmaan. Tarkkuudesta on vaikea sanoa ilman toisenlaista kuvaa. Se prismasonicin etulinssi on tarkkuuden suhteen ihmevehje ja voisit pyytää sitä varmaan testattavaksi.

    Varmasti hinta/laatu on projektissa takuulla kohdallaan.
     
  14. Epester

    Epester Jäsen

    Reg.:
    24 Jul 2008
    Innlegg:
    68
    Liker mottatt:
    0
    Juu tuo värien hajoaminen reunoista on varmaan kutakuinkin tuota luokkaa kaikissa kahden elementin prismalinsseissä.
    Tuota prismasonicin(tai vastaavaa) etulinssiä on tullut mietittyä, mutta toisaalta olen linssin tarkkuuteen ihan tyytyväinen...tuo kuvan hajoaminen reunoilta olisi ensisijainen kohde johon päivitystä kaipaisin.
    Tosin kun olen noita 4-5 elementtisien linssien hintoja katsonut (niinkuin tuon testin prismasonic ja panamorph), jotka ovat halvimmillaankin lähempänä kahtatonnia, olen kyllä ihan tyytyväinen omaan linssiini :D.

    Vaikka projekti ei periaatteessa ollut halvimmasta päästä noin DIY mielessä, olen hinta laatusuhteeseen ihan tyytyväinen.
    Kun myin vanhan kankaan pois jäi päivitykselle hintaa kolmisen sataa.
    Onhan noita parin kolmen sadan euron päivityksiä tullut tehtyä vuosien mittaan, mutta en ole vielä kertaakaan saanut näin suurta parannusta settiin sillä rahalla.
     
  15. Bob Loblaw

    Bob Loblaw Jäsen

    Reg.:
    7 Jun 2009
    Innlegg:
    59
    Liker mottatt:
    0
    Saatiin alkuillasta vihdoin paikoilleen DIY anamorfinen linssi. Surplus Shedista tilasin prismat, ja kaverit säätivät kotelon ja telineen. Onkohan nyt jotain säädöissä vialla, kun kuva vaikuttaa huomattavasti pehmeämmältä, kun linssi on paikoillaan? Ei siis tietenkään mitenkään katselukelvoton, mutta silti pännii lievä "nuhjuisuus". Vai onko tämä yksi CIH-setupin haittapuolista?
     
  16. poku

    poku Tunnettu jäsen

    Reg.:
    14 Jan 2001
    Innlegg:
    516
    Liker mottatt:
    15
    Jos on vinkkejä, mistä tuollaisen valmiin kotelon saisi tilatuksi, niin olisin kiitollinen, kun itselläni ei ole tuollaista nikkarin vikaa.
     
  17. mabe

    mabe Tunnettu jäsen

    Reg.:
    3 Des 2003
    Innlegg:
    789
    Liker mottatt:
    0
    En tiedä mistä saisi valmiin kotelon, mutta aihetta liippaa tämä.

    Eli omissa nurkissa pyörii prismasonicin h200 peruslinssi, joka vastannee aika tarkkaan näitä nykyisiä diy-vehkeitä.
    Tykkikin on myyty jo, joten linssistä voisin luopua järkevää korvausta vastaan. Jos jotakuta kiinnostaa kokeilla CIH-setuppia ja ei halua tonnitolkulla sijoittaa alussa.
     
  18. lmfmis

    lmfmis Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    17 Feb 2002
    Innlegg:
    3.021
    Liker mottatt:
    2
    Eikun linssin.
     
  19. darthsidious

    darthsidious Guest Guest

    Reg.:
    1 Sep 2010
    Innlegg:
    19
    Liker mottatt:
    0
    Olen kiinostunut lasista.
     
    Sist redigert: 24 Jun 2011
  20. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Reg.:
    17 Okt 2001
    Innlegg:
    9.646
    Liker mottatt:
    1.557
    Ajattelin itsekin anaformisen linssin rakennella. Ellei jollakin olisi myydä sellaista?
    Osaako kukaan kertoa, että vieläkä tässä ketjussa mainitut prismat ovat ok, vai olisiko jotain parempia vaihtoehtoja?