Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Kaivataan hyviä perusdrinkkejä

En tråd i 'Olut sekä muut drinkit' startet av Shmn, 9 Des 2004.

  1. Euphemos

    Euphemos Vakiokasvo

    Reg.:
    25 Mai 2005
    Innlegg:
    1.277
    Liker mottatt:
    14
    Vanha kunnon Peltikatto ei petä koskaan - 4cl vodkaa, 4cl (vastapuristettua) sitruunamehua ja jäämurskaa. Stirred, not shaken.
     
  2. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    29 Mar 2004
    Innlegg:
    2.968
    Liker mottatt:
    244
    Oli ihan ok drinksu, aiheuttaa kyllä vitu*lisen jysärin runsaasti nautittuna.
     
  3. JS83

    JS83 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    7 Des 2006
    Innlegg:
    2.552
    Liker mottatt:
    1
    Cokista 2dl, viskiä 2cl ja banaanilikööriä 2cl. Aika hyvvee :thumbsup:
     
  4. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    5 Apr 2007
    Innlegg:
    5.008
    Liker mottatt:
    137
    20cl lasi.
    4cl absinttia pohjalle (Verte de Fougerolles, 72%, Paul Devoille Distillirie, France)
    Energiajuomaa (Mega Force) lasi täyteen.
    Nautitaan.
    Mukavan kirpeä anis maku. Herkullista suorastaan. Ja kilisee melko nopeasti koska 72%..
    Jotai käyttöä edes tuolle absintti pullolle, kun ei sitä oikein muuten pysty juomaan.
     
  5. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    29 Mar 2004
    Innlegg:
    2.968
    Liker mottatt:
    244

    Kait tuossa sintissä on koiruohot kohdillaan? :rolleyes:
     
  6. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    5 Apr 2007
    Innlegg:
    5.008
    Liker mottatt:
    137
    Aika myrkylle maistuu ainaki niin kaipa siinä on ;)
    Aikoinaan arviolta tilasin nettikaupan toiseksi kalleimman pullon vain, olihan sillä ihan ok ratingit siellä ainakin :D
    Kyllä se etanoli taitaa silti olla se vaikuttava aine tässä.. Ja sitä siis tulee yhteen paukkuun 2,88ml vs olutpullo 1,5ml. Tämä siis ei maistu LAINKAAN viinalta! Voi juoda ihan juomalla tarvittaessa. Hyvä, tehokas, mutta kalliin puoleinen (~70e maksoi 70cl pullo :rolleyes: ) nostopaukku..
     
  7. Euphemos

    Euphemos Vakiokasvo

    Reg.:
    25 Mai 2005
    Innlegg:
    1.277
    Liker mottatt:
    14
  8. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    5 Apr 2007
    Innlegg:
    5.008
    Liker mottatt:
    137
    Mehua? MIstäs semmoista? Vieläpä lime mehua? Ei ainakaan minulla vakiona löydy limejä puristeltaviksi. Ylivuotista appelsiinimehua saattaa joskus olla jääkapin takanurkassa jämät, eipä yleensä muuta.. No tietysti jos tietää että tarvepaikka on tulossa, niin voi käydä hankkimassa, mutta perus drinkkinä.. No en sitten sano mitään kun harkintakyky voi olla jonkin verran alentunut tällä hetkellä.
     
  9. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    13 Jun 2000
    Innlegg:
    14.064
    Liker mottatt:
    30
    Kappas vaan yhteensattumaa. Juuri eilen illalla luin Michael Palin's Hemingway Adventuresta kyseisestä drinkistä.
     
  10. säätäjä

    säätäjä Jäsen

    Reg.:
    6 Okt 2015
    Innlegg:
    25
    Liker mottatt:
    5
    Jos drinkkejä juo edes jotenkin tasaiseen tahtiin, jääkaapin vihanneslokerossa kannattaa aina olla limeä ja sitruunaa. Ovat kuitenkin niin perusperusperustuotteita kun vaan voi olla. Lisäksi noi säilyvät varmaan pari viikkoa eli varsin riittävästi ja jos ei siinä ajassa käytä, saa varmasti upotettua safkaan.

    Mehuja tietysti tarpeen mukaan 2dl minipakkauksissa, näistä löytyy aika helposti perustavaraa kuten appelsiini ja omena. Suuremmissa jos ottaa, niin säilyvyys on ongelma, mutta toisaalta kaikkia ei pienissä tetroissa saa.

    Sitten tietysti pari erilaista tonicia, kivennäisvettä ja limuja.

    Lopulta mikään ei ole niin ärsyttävää, kun etsiä sopivaa drinkkiä niistä viidestä aineesta, joita kaapista löytyy. Siinä päätyy selaamaan kymmmeniä drinkkejä ja huomaa, että siltikin pitää soveltaa.

    Alussa baarikaapin perustaminen on suht arvokasta touhua, mutta kunhan homma lähtee liikkeelle, se menee aika omalla painollaan: kauppareissuilla ottaa välillä muutamia blandiksia ja alkossa käy harvakseltaan.
     
  11. Kiila

    Kiila Vakiokasvo

    Reg.:
    31 Jan 2001
    Innlegg:
    1.660
    Liker mottatt:
    0
    Drinksuja pitää kyllä rakennella urakalla jotta tuollaisen baarikaapin ylläpito olisi järkevää. Muutaman juoman rakennusaineet saattaa helposti tarkoittaa pariakymmentä avattua pulloa... siis alkoholia. Terävät ja ylipäänsä paljon alkoholia sisältävät säilyvät ok mutta useista miedoista, likööreistä ja varsinkin maitopohjaisista tulee avattuna muutamassa kuussa viemäri kamaa.

    Itse en ole mikään baarimestari joten kaapista löytyy vain viskejä, konjakkia ja giniä toki mukaan on eksynyt pari muutakin esim. minttua ja Cointreauta mutta eipä näillä mitään hienoja rakennella :) Itse vierastan avattuja pulloja, sillä ainakin Islayn single malt viskit menettävät selkeästi makuaan jo kuukauden sisällä.
     
  12. säätäjä

    säätäjä Jäsen

    Reg.:
    6 Okt 2015
    Innlegg:
    25
    Liker mottatt:
    5
    Toki maku vähän kärsii vaikka 4kk aikana, mutta ei ne viemärikamaa kuitenkaan ole, ellei jotain kermapohjaisia lasketa. Ja ne toki säilytetään jääkaapissa.

    Jos drinkkejä harrastaa, niitä saattaa helposti juoda viikollakin 1-2. Sitten viikonloppuna muutama kaveri käymään ja tekee pari rundia, niin kaappi tyhjenee aika hyvää vauhtia :)
     
  13. winterland

    winterland Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    20 Aug 2004
    Innlegg:
    5.248
    Liker mottatt:
    2
    Älä puhu tuollaisia! Saat vielä erään plazalaisen kertomaan, kuinka olet kovaa vauhtia päätymässä alkoholistiksi.
     
  14. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    5 Apr 2007
    Innlegg:
    5.008
    Liker mottatt:
    137
    20cl lasiin:
    Pari jääpalaa
    4cl Absolut Vanilla
    Täytetään Colalla.
    Eipä näin vähän viinalle maistuvaa paukkua äkkiseltään tule toista mieleen.
    (spottasin joskus humalaketjussa, mutta ajattelinpa nyt pistää tähänkin)
     
  15. Kalamies

    Kalamies Guest Guest

    Reg.:
    5 Jan 2003
    Innlegg:
    164
    Liker mottatt:
    0
    Helppo perusdrinkki: Laphroaig pullo auki ja lasi esiin ja kaato sinne, avot drinkki valmis.
     
  16. Ize

    Ize Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    13 Des 2002
    Innlegg:
    2.273
    Liker mottatt:
    0
    Ei paha ollenkaan tämä, tänään varmaan kokeilen tätä. :D
     
  17. Molle

    Molle Sore wa himitsu desu Tukijoukot

    Reg.:
    27 Mar 2000
    Innlegg:
    1.122
    Liker mottatt:
    91
    Mollen Polle: Cointreauta (4cl), appelsiinikolaa (2dl) ja jäitä. :rolleyes:
     
  18. Baphomet

    Baphomet Guest Guest

    Reg.:
    4 Apr 2008
    Innlegg:
    624
    Liker mottatt:
    0
    8-20 cl tynnyrivahvuista Lagavulinia ja lasi, eikä muuta.
     
  19. ^OTTO

    ^OTTO Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2009
    Innlegg:
    28
    Liker mottatt:
    0
    Pisteet tälle :thumbsup:
     
  20. ^OTTO

    ^OTTO Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2009
    Innlegg:
    28
    Liker mottatt:
    0
    Tuli vielä eräs juttu mieleen. Joskus aikaa sitten, nuorena poikana tilasin baarissa vielä ennen valomerkkiä juotavaa. Tilasin tiskillä "halvin, isoin ja eniten alkoholia sisältävä", en nyt vaan sattuneesta syystä muista mitä se mahtoi olla... :sick: