Itse olen ollut kesätöissä painevalufirmassa, jossa oli tehty aiemmin noita koteloita. Kyseisessä Suomen toimipisteessä niitä ei enää tehdä, mutta heiltä löytyy tuotantoa myös Kiinasta, joten... Ensimmäistäkään referenssiä ei heidän sivuiltaan löytynyt ja muut työntekijätkään eivät tuntuneet hirveästi asiakkaista tietävän, joten kai nämä jonkin sortin hyshys tietoja ovat.. Itsellä on tullut pieni haalentuma 8030:n reunaan, kun muuton yhteydessä siihen osui jokin kova esine. Muuten ei ole jälkiä näkynyt, vaikka kissojakin talosta löytyy..
Hei, Valut siirrettiin kyllä ko. firmasta toiseen, mutta tämäkin firma on Suomessa, ei Kiinassa. Vaihto tehtiin meistä riippumattomista syistä.
Asia selvä. Joka tapauksessa koteloiden viimeistely on kyllä mielestäni loistoluokkaa (ottamatta kantaa aihion valmistajaan)! :thumbsup:
Olen ollut poissa foorumeilta pitkän aikaa ja yritin etsiä jo paljastettua vihjettä mutta jäi luu käteen. Eli mitenkäs nämä pikkuiset 6010A:t toimivat 5.1 systeemin surroundeina, kun edessä on 3 x 8030? onko ihan epätoivoinen idea? Minulla on nyt siellä takana 2 x 1029A:t jotka ovat toimineet ihan kohtuullisesti. Mutta keittiö-ruokatila tarvitsee myös audiota. Työhuoneessa on 2.1 systeeminä 2x2029A:t + 1092A subina, sopivat ihan mukavasti yhteen joten olen luopunut alkuperäisestä ideasta rikkoa tämä setti keittiötä varten (sinne ei 1092A tai muukaan subbari sovi millään). Joten mietin josko 5.1 systeemin surroundit (1029A) kierrättäisi köökkiin ja pistäisi sinne 6010A tai 8020A:t taakse. Melko vähän noita leffoja katsellaan lopulta, poppi meillä yleensä soi. Eli toimiiko 6010A tuossa käytössä (surroundit ovat kyllä todella lähellä kuuntelupistettä) vai pitäisikö katsoa 8020A suuntaan?
Toimivat vallan mainiosti. Takakanaviin miksataan tyypillisesti vain tilaääntä, joten maksimi SPL jää etukanavia alhaisemmaksi. Siten 6010A toimii hyvin isompienkin etukaiuttimien kanssa. Jos takakaiuttimet ovat lähellä (alle metri) kuuntelupistettä, ne kannattaa suunnata siitä pois, eli esim. nostamalla ne kuuntelupisteen yläpuolelle. Suoraan sohvan vieressä korviin huutavat surroundit eivät ole hyvä juttu.
Itsellä oli edellisessä kämpässä juurikin 3x8030 + 2x6010 -setti ja loistavastihan tuo toimi. Toinen takakaiutin oli n. metrin päässä kuuntelupisteestä, mutta kaiuttimen nostaminen auttoi tuohon "läheisyyden" eliminoimiseen.
Onko foorumilaisilla jotain hyvää ideaa, että mitä noiden 6010:n alle laittaa, jotta nousevat hiukan pöydästä ylöspäin? Lähinnä joku todella halpa ratkaisu mielessä. En millään malttaisi ostaa noita sikahintaisia kiinnikkeitä / seinätelineitä...
Peltiputkea 5-15cm pitkä pätkä, halkaisija oman maun mukaan. Kumpaankin päähän pieni puulevy ja se on valmis. Jos oikein haluaa panostaa niin tekee putkelle upotuksen levyihin. Putket saa varmaan ilmaiseksi jos uskaltaa kysyä hukkapaloja peltifirmasta ja tuskin esim 20x20cm(tästä vaikka 4kpl 10x10cm paloja) vaneripala maksaa kauheasti. -Js
Mikkijalustoja saa samalla kierteellä esim thomannilta (ja suomestakin kyllä) muutamalla kympillä. Jos sen halvemmalla pitää saada niin pistä vaikka kirjoja alle
Itse otin pakkausmateriaalina olleet styroksit + vanhan (pestyn ) kahtia leikatun t-paidan hyötykäyttöön: Ei nuo nyt yhtä kätevät ole kuin joku ~30cm mikkitelineet tmv, mutta hinta 0e eikä kaiuttimet ole suoraan pöydällä. Tuntusivat toimivan tosi hyvin. :naminami:
Mahtava kysymys. Onhan se nyt ihan mahdollista, että kun hinta nousee parista sadasta eurosta pariin tonniin kappale, niin ainoa mikä muuttuu, on desibelimäärä. Ja basson ulottuvuus. Desibelit maksaa. Ja bassot kans.
En sitten jaksanut alkaa värkätä, varsinkaan vessapaperirullista mitään kötöstyksiä, vaan tilasin nuo Genen omat jalustat ja niihin nuo 8010-408W sovitelätkät... Kovin tyytyväinen olen! Jotenkin vielä johdot nätimmäksi ja toivottavasti pian ilmestyvän uuden iMacin kun hommaan, on tämänkin homma valmis...
Onko muuten koteloiden maalauksessa tarkoituksellista että puolikkaat ovat eriväriset? Näin ainakin omissa valkoisissa. Molemmat toki valkoiset, mutta sävyeron huomaa helposti silmin.
Voi damn... jotenkin vaan hotsittaisi genet mutta käytettävissä olevat varat on vähän niin ja näin... Kuuntelupaikkana toimisi tuollainen pienehkö olohuone about 4,5 m syvä. Etäisyys etukajareihin / telkkariin on tuollaiset 2,5 m ja takabokseihin (riippuen kuinka korkealle mennään) luokkaa 1,5 -2 m. Pitäisi saada aikaiseksi 5.1 äänentoisto josta musa/leffat on luokkaa sixty-fifty enkä koe olevani hifiharrastaja. Leffassa äänet pitää kuitenkin rokata. Syy uusien hankkimiseen on muutto jossa jouduin jättämään vanhat kajarit vanhaan asuntoon (johtuen väristä ja koosta) joten edessä olisi mahdollisimman sirojen ja ehdottomasti valkoisten kaiutinsysteemin osto. Yksi hankalaksi asiaa tekevä asia on se että uuteen viritinvahvariin ei oikein olisi varaa ja nykyisessä Sonyssä ei ole pre-outteja. Ajattelin hoitaa pre-out puutteen tällaisella: http://www.amazon.com/Scosche-SLC4-Speaker-Level-Converter/dp/B000BFL52Q Tuolle Sonyn vahvarille tulee kamaa parilta Dreamboksilta, DVD-playerilta sekä PopCorn Hour mediaplayerilta. Mitenköhän onnistuisi ajatus 5040+6010 systeemistä ja sen riittävyydestä tarpeisiini. Kävin kuulemassa verkkokaupassa ja kyllä nopealla kuulemisella tuntui äänentasoa riittävän paritalon tarpeisiini vaan riittääkö ja jos ei riitä niin mitä sitten. Vai pitäisikö samalla rahalla hankkia jotain perinteistä kaiutinratkaisua? Siellä päässä vaan tuntuu että pienempi koko ei vaan rokkaa kunnolla... Mitään sotaa en halua merkkien kesken tms. mutta kysyn kuitenkin kun hankinnassa on kysymys kohtuullisesta rahasummasta: Genelec vs http://www.orbaudio.com/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=32 tai Elac CINEMA 1 ESP tai 2 ESP. Kenelläkään kokemuksia? Orbit ei ilmeisesti ole aktiivikajareita?
Onko normaalia, että nuo 6010:t alkavat särkemään bassoa kovempaa soitettaessa, vai onko vika kaiuttimessa. Särö on kuultavissa jo alle iPadin maksimivoimakkuuden ja se on huomattavasti vähemmän kuin mitä esim. tietokone tarjoaisi. Eihän nuita kyllä normaalisti tule noin kovaa kuunneltua, mutta alkoi vain arvelluttamaan, kun pitäisi olla suojapiirit ja kaikki. Kaiuttimet ovat vielä "tehdas asetuksissa", kun lopullinen sijoituspaikka on vielä työn alla.