Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Rambo 5

En tråd i 'Elokuvat' startet av Taavi, 10 Mar 2008.

  1. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    31 Okt 2002
    Innlegg:
    2.786
    Liker mottatt:
    119
    Älä nyt, Rambo on varmaan siittänyt monia lapsia tuolla itämailla ja joku niistä voisi olla erilaisten taistelutaitojen mestari. Siitä saisi sellaisen hienon toimintapätkän, missä ampuma-aseiden käytön sijaan poikanen potkii erilaisia pahiksia viidakossa. En usko, että sellaista on ennen kukaan huomannut tehdä.
     
  2. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Reg.:
    3 Mai 2004
    Innlegg:
    4.975
    Liker mottatt:
    894
    Alkaa kuulostaa pahasti Rocky V:lta! :thumbsup:
     
  3. JPH

    JPH Guest Guest

    Reg.:
    2 Feb 2003
    Innlegg:
    2.907
    Liker mottatt:
    4
    No, periaatteessa David Morrellin First Blood -kirjan voisi filmatisoida uudelleen. Se on kuitenkin aika erilainen kuin leffa.
     
  4. Leterface

    Leterface Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    10 Apr 2007
    Innlegg:
    5.104
    Liker mottatt:
    170
    Ok, ihan hyvä idea..Rambo voisi opettaa omaa lastaan John Junioria..Miksei samantien sitten Rocky voisi tehdä saman tempun..näistähän leffoista voisi luoda uuden "leffa dynastian". :king: :p
     
  5. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    29 Mar 2004
    Innlegg:
    2.968
    Liker mottatt:
    244
    Se kirjahan on aikas rautainen ja synkkä. Luin se joskus -95...
     
  6. 007

    007 Secret Agent Tukijoukot

    Reg.:
    6 Nov 2003
    Innlegg:
    750
    Liker mottatt:
    16
    Eikös Son of Rambow ole tehty jo? ;)
     
  7. Taavi

    Taavi Tuttu kasvo

    Reg.:
    4 Nov 2003
    Innlegg:
    484
    Liker mottatt:
    3
  8. Flash Gordon

    Flash Gordon Tuttu kasvo

    Reg.:
    22 Jun 2008
    Innlegg:
    291
    Liker mottatt:
    1
  9. Sädettäjä

    Sädettäjä Tunnettu jäsen

    Reg.:
    6 Aug 2010
    Innlegg:
    572
    Liker mottatt:
    14
    Ei olisi uskonut. Neljäs ollut sen lopun jälkeen se loppu. Tosin mikä vanhan koneen ei saisi käynnistymään. Toivottavasti meno on brutaalia ja ankaraa. Tämä sentään varmaankin on oikeasti viimeinen ja jos neljäs pitää ylittää, niin toivottavasti tälle jatkolle on luotu hyvä käsikirjoitus.
     
  10. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Reg.:
    3 Mai 2004
    Innlegg:
    4.975
    Liker mottatt:
    894
    Hyvän kuuloinen juonikuvaus. :thumbsup:

    Ei muuta kuin överein pläjäys saagasta, eli ukkoa ketoon niin perusteellisesti. Samalla viimeinen joutsenlaulu 80-lukulaisesta toiminnasta. Toivottavastikin, koska tuleehan Syltylläkin kilometrit vähitellen täyteen, vaikka ikäisekseen erittäin kovassa kunnossa onkin.
     
  11. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    29 Mar 2004
    Innlegg:
    2.968
    Liker mottatt:
    244
    Syltyn pitää kirjoittaa tähän Man on Fire tyylinen loppu. Vit*u ei ne kaikki voi loppua kuin sadussa.....
     
  12. JaySee

    JaySee swiftly and with style Tukijoukot

    Reg.:
    20 Mar 2002
    Innlegg:
    1.228
    Liker mottatt:
    80
    Kaikki nämä vuodet kostoa hautonut Will Teasle saisi tulla takaisin.
     
    Recce liker dette.
  13. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    29 Mar 2004
    Innlegg:
    2.968
    Liker mottatt:
    244
    Hahahaha!! Toi olis kyllä huippua! Stallone ja Dennehy kävis samanlaisen puhelinkeskustelun kuin Neeson Takenissa.
     
  14. Burkitsville

    Burkitsville Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    15 Jun 2010
    Innlegg:
    5.424
    Liker mottatt:
    1.577
    Tässä tilanteessa on oltu aiemminkin, joten väliaikainen painoarvo koko touhun muodolliselle uskottavuudelle ontuu jo hyvää vauhtia, eikä tilannetta ainakaan laukaise puoleen saatikka toiseen se, että mitään konkreettista ole virallisesti yhäkään tapahtunut. Mikäli sellainen ihme kuitenkin tapahtuisi, että saaga saatettaisiin päätökseen mahdollisesti vieläpä Stallonen itsensä luotsaamana, voinee odotuksen jo aloittaa pulssi aavistuksen kohommalla. Ajatus tapahtumien mahdollisesta keskittämisestä Mexikoon, järjestäytyneitten huumekartellien järjenvastaiseen maailmaan, vaikuttaa lähes yhtä herkulliselta kuin hype taannoin kolmannen jatko-osan ympärillä, kun vihdoin paljastui, että tarina sijoittuu yhteen maailman häpeällisimpiä ihmisoikeusrikkomuksia järjestelmällisesti tehtailevan vainoharhaisen riistovaltion perähikiään.

    Mexikon tilannetta surullisin mielin vuosien saatossa aktiivisesti seuranneena veikkaan, että ainakin tulokulma väkivaltasisältöä ajatellen saattaa saada täysin uudenlaiset mittasuhteet, jos perinteiseen kierroksien lisäämiseen käy uskoman, vaikka John Rambo asettikin riman harvinaisen ylös. Toisaalta, kun on nähnyt autenttisia tallenteita, joissa täysin tajuissaan olevia ihmisiä leikataan veitsellä auki, murhaajien riuhtoessa uhreista suolia ja sisuskaluja näiden huutaessa Jumalaa ja Äitiä tavalla, jota ei pysty edes sanoin kuvailemaan (näin vain yhtenä ainoana esimerkkinä), ei mikään fiktiivinen väkivaltakuvasto ota enää tuulta purjeisiinsa menettämättä uskottavuuttaan lähes kauttaaltaan. Kaikesta huolimatta tarinan täyspäätöstä odotellessa. Toivottavasti "full sircle" liitetään leffan lopulliseen titteliin, sikäli projekti todella toteutuu. Fanit tietänee tuon merkityksen asiayhteydessä.
     
    Sist redigert: 8 Mai 2018
  15. Burkitsville

    Burkitsville Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    15 Jun 2010
    Innlegg:
    5.424
    Liker mottatt:
    1.577
  16. tuna

    tuna Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    9 Des 2004
    Innlegg:
    2.737
    Liker mottatt:
    447
    Toivottavasti tämä toteutuu!

    First Blood -4/5 -nuoruuden ehdottomia suosikkeja ja useita kertoja nähty.
    Rambo: First Blood II 4+/5 -mestariteos:)
    Rambo III 3/5 -Rambo auttoi talibanit valtaan Afganistanissa;)
    Rambo 4-/5 -vuosien odotus ylittyi, teatteriversio parempi.
    Rambo V -"juonikuvauksesta" päätellen väkivaltainen elokuvakokemus tulossa. Ehdottomasti yksi odotetuin elokuva vuodelle 2019. Benicio del Toro ehdottomasti pahikseksi!
     
  17. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Reg.:
    9 Aug 2004
    Innlegg:
    11.556
    Liker mottatt:
    770
  18. mustis

    mustis Vakiokasvo

    Reg.:
    7 Nov 2004
    Innlegg:
    1.511
    Liker mottatt:
    18
    Rambo goes Sicario? Mikäs siinä!
     
  19. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    28 Jan 2010
    Innlegg:
    7.475
    Liker mottatt:
    1.492
    Tämä oikeasti tapahtunut tuntuu Amerikkalaisilta aina unohtuvan. USA auttoi Talibanin valtaan. Satoja miljoonia, Stingereitä ja muuta kivaa unikon kasvatukseen ja sitten kelkka kääntyi ja soditaan.

    Siis täysin normi toimintaa suurvalloille. Hevonen vaihtuu tuulen mukaan ja tämän hetkinen tilanne sanelee kenen puolella ollaan. Erittäin harvoin nämä menevät edes lähellä paikallisten parasta, mutta silti kovasti näytellään maailman hyviksen/poliisin roolia, kun käytännössä ikinä puututaan mihinkään vaan jos omat intressit on vaarassa.
     
    mustis liker dette.
  20. Plisukainen

    Plisukainen Vakiokasvo Tukijoukot

    Reg.:
    26 Jan 2005
    Innlegg:
    1.971
    Liker mottatt:
    169
    Leffan nimeksi on ilmeisesti tulossa Rambo: Last Blood. Paz Vega lisätty näyttelijäkaartiin.
    [​IMG]