Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Sony KDL EX500 startup ääni

الموضوع في 'Televisiot' بواسطة Juu22, بتاريخ ‏7 ابريل 2010.

  1. Juu22

    Juu22 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏7 ابريل 2010
    المشاركات:
    4
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Olen jo selannut nettiä, tv:n valikoita ja ohjeita niin paljon, että alan näyttämään pandalta :OI.

    Kysymys johon olen etsinyt vastausta on, että miten saan kytkettyä pois tuon startup äänen, joka pamahtaa ruutuun SONY -logon siivittämänä. Alkaa jurppimaan tuo ominaisuus, jos haluaa startata tv:n ilman muiden herättämistä. Onko tähän olemassa joku helppo ratkaisu (tod.näk.), jota en vain ole huomannut. Vai kuunteleeko muut Sonyn omistajat tuota ääntä aina hymy huulilla :confused:.
     
  2. Juu22

    Juu22 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏7 ابريل 2010
    المشاركات:
    4
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Siis onko vain elettävä tuon kanssa vai onko kysymys niin simppeli, että siihen ei viitsi vastata? Auttakaa miestä mäessä....
     
  3. hkj

    hkj Avatar Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏10 سبتمبر 2003
    المشاركات:
    4,126
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ei ole tuosta hajua, eivät Sonylla osanneet auttaa tai ohjekirjassa ei lue tuosta mitään? Kokeilitko ottaa sen Sony Logon pois valikosta, jos se poistaisi käynnistysäänenkin?
     
  4. Juu22

    Juu22 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏7 ابريل 2010
    المشاركات:
    4
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kirjoittelin Sonylle postia aiheesta ja tässä on vastaus:
    Hei,

    Kiitos yhteydenotostanne Sonyn tekniseen tukeen.

    Television käynnistymisen yhteydessä tulevaa logoa ja merkkiääntä ei ole mahdollista poistaa käytöstä.

    Ystävällisesti

    Sony - Tekninen tuki


    Jos joku yrittää epätoivoisesti etsiä ratkaisua pulmaan, niin voi lopettaa. Ugh Sony on puhunut :hitme:
     
  5. hkj

    hkj Avatar Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏10 سبتمبر 2003
    المشاركات:
    4,126
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Jollain firmispäivityksellä voi ehkä asia joskus muuttua, tuollaiset "ominaisuudet" on kyllä ärsyttäviä. Monissa monitoreissa ei esim. merkkivaloja/ledejä saa pois käytöstä.
     
  6. kupteri

    kupteri Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 ابريل 2010
    المشاركات:
    3
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Itte olen ratkaissut asian määrittämällä äänet "ulkoiseen järjestelmään" ja käynnistän sen (AV-vahvistin) vasta kun TV:ssä on virta. :thumbsup:

    Miten jos omillakin kaiuttimilla laittaa volan nollaan?
     
  7. milcho

    milcho Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏6 يوليو 2003
    المشاركات:
    402
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Home -> Ääni -> Näppäinäänet -> Pois.

    Home -> Järjestelmäasetukset -> Yleiset asetukset -> Logon valaistus -> Pois.

    Tuskin 3 sekunttia palava Sonyn logo ketään käynnistyksessä häiritsee mutta tosiaan kaksi sointua kuuluu käynnistäessä. Niin kuin kupteri totesi niin tähän on kaksi tapaa ettei startup-ääni kuulu, volume minimiin ennen kuin töllön sammuttaa tai Home -> Ääni -> Kaiutin - Äänijärjestelmä.

    Firmwarella on mahdollisuus korjata ongelma siten että töllö laskee omien kaiuttimien volumen minimiin kun töllön sammuttaa, näin ei kuulu mitää startup-ääniä kun tv:n aukaisee. Tämän samaisen systeemin toivoisi yleistyvän myös vahvistimissa koska joskus pienessä viihteessä volumet jäävät baariin lähtiessä TODELLA kovalle ja aamulla kun aukaisee vahvistimen ja jäänyt esim. viritin päälle niin meinaa saada sydänkohtauksen kun räjähtää äänet ulos kaiuttimista. Omassa Yamaha RX-V1900 mallissa tämmöinen ylellisyys löytyy :)

    Sonylle ehdotus ohjelmiston seuraavaan päivitykseen:
    Vaikka näin: Home -> Ääni -> Kaiutin -> Käynnistys: Volume Min <-> Volume Normaali

    Edit: Jos volume jää alle 10 kun sammuttaa tv:n niin täytyy aika helvetin huonot unenlahjat olla että startup-ääneen herää, itse kuuntelen illalla ennen nukkumaan menoa tasolla 6-8 eikä aamulla kuulu ääntä ellei nyt korvia vie ihan töllön lähelle, toisekseen jos töllön volume jää vaikka tasolle 20 niin viimeistään herää tv-lähetyksen ääneen, volumea ei kerkeä alentamaan niin nopeasti alas ellei mute näppäintä paina mutta myönnettäköön että pieni kauneusvirhe suunnittelussa on tapahtunut.
     
    آخر تعديل: ‏14 ابريل 2010
  8. Juu22

    Juu22 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏7 ابريل 2010
    المشاركات:
    4
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Eihän tämä elämän suurimpia ongelmia ole, mutta kauneusvirhe kuitenkin. Ex500 mallissa ei ollut tuota valikkoa, josta saa logon valaistuksen pois. En sitä ainakaan itse ole löytänyt tai huomannut.

    Todellakin jos muistaa laittaa volumet 0, kun töllön sammuttaa, niin startup -ääntä ei kuulu käynnistettäessä. Onko tuo sitten näppärää vai ei, on jokaisen omassa harkinnassa.
     
  9. ariman

    ariman Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏21 يونيو 2010
    المشاركات:
    1
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  10. korkki2

    korkki2 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏21 يونيو 2010
    المشاركات:
    8
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Lainaan vähän tätä ketjua kun kysymys liittyy kuitenkin samaiseen sarjaan. Eli mitä Sonyn KDL-32EX500AEP -telkkarissa tarkottaa kirjaimet AEP? Onko siinä jotain eroa malliin KDL-32EX500?
     
  11. silma

    silma Jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏2 سبتمبر 2009
    المشاركات:
    89
    الإعجابات المتلقاة:
    2
    kysyn samalla onko kukaan saanut tuota päivitystä menemään kdl-55ex500 malliin sisälle.. koitin 2 eri tikulla molempia lukee ihan ok mutta ilmoittaa että ei sisällä uudempaa versiota mutta kun lukasee tuolta järjestelmätiedoista niin telkussa näyttäisi numeroitten perusteella olevan vanhempi versio :confused: