Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Suomen HDTV:n tulevaisuus

En tråd i 'Digi-TV' startet av tomppa1, 17 Mai 2008.

  1. sakali

    sakali Vakiokasvo

    Reg.:
    26 Okt 2004
    Innlegg:
    1.206
    Liker mottatt:
    2
    Kaista levenee 24/40 *100 = 60 %
     
  2. tomppa1

    tomppa1 Tunnettu jäsen

    Reg.:
    7 Sep 2003
    Innlegg:
    781
    Liker mottatt:
    0
    40 megabittiä UHF:llä edellyttää sitä 256-QAMia, joka on aika tönkköä tavaraa terrestiaaliverkkoon. Onnistuuko käytännössä ja millä coveragella, jää nähtäväksi.

    http://www.eis.fi/tapahtumat/2009/RISS/18032009/Taajuudet.pdf

    F-nippuun on kaavailtu SD-kamaa T1-tekniikalla.
     
  3. KenSu

    KenSu Tunnettu jäsen

    Reg.:
    6 Sep 2005
    Innlegg:
    872
    Liker mottatt:
    0
    Helppoa: (40-24)/24 * 100 = n. 66,7%. Kaista siis paranee lähes 67%:lla. Eikö kouluissa enää opeteta prosenttilaskua?

    Väärin. Kts. yllä. Tämä lasku antaisi vastauksen kysymykseen "montako prosenttia T2:n tarjoamasta kaistasta nykyisen DVB-T:n tarjoama kaista on"? Eikö kouluissa todellakaan enää opeteta prosenttilaskun käsitteitä?
     
    Sist redigert: 24 Sep 2009
  4. Kaptah76

    Kaptah76 Guest Guest

    Reg.:
    9 Jan 2007
    Innlegg:
    422
    Liker mottatt:
    0
    UK:ssa ei ole kaavailtu mitään muuta kuin 256-QAMia. Käytännössä enää on ratkaisematta virheenkorjauksen tarve: jos voidaan valita 2/3 saadaan 40mbit/s, jos joudutaan tyytymään 3/5 suhteeseen saadaan 36mbit/s. Tämä siis MFN verkossa, jossa GI voi olla lyhin mahdollinen.

    Juu tai sitten siellä aletaan lähettämään DVB-H:ta :) Ja huomasithan kysymysmerkin sen DVB-T2:sen perässä tuossa Karin esityksessä? Pointti on se, että mitään ei ole vielä päätetty...
     
  5. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    4 Feb 2004
    Innlegg:
    3.804
    Liker mottatt:
    0
    Ja toinen pointti se, että tuo on puoli vuotta vanha esitys. En kylläkään tiedä, onko tuossa asiassa mikään varsinaisesti muuttunut tässä puolessa vuodessa, mutta ainakin T2-kokemuksissa ollaan merkittävästi viisaampia ja verkkotoimiluvistakin on jo päätetty.
     
  6. Kaptah76

    Kaptah76 Guest Guest

    Reg.:
    9 Jan 2007
    Innlegg:
    422
    Liker mottatt:
    0
    LVM on tänään julkistanut HD ohjelmistoluvat hakuun:

    http://www.lvm.fi/web/fi/uutinen/view/917286

    Vielä ei ole päätetty montako lupaa myönnetään. DNA ei ilmeisesti ole vielä speksannut verkkoaan niin pitkälle, että osaisivat sanoa paljonko kapasiteettia saadaan?
     
  7. ämpeg4

    ämpeg4 Guest Guest

    Reg.:
    13 Jul 2008
    Innlegg:
    91
    Liker mottatt:
    0
    Koska DVB-T2 -vastaanottimia saadaan vasta myöhään keväällä, on DNA saamassa luvan aloittaa myös T-tekniikalla ensi vuoden loppuun asti.
    Ministeriön sivu
    http://www.lvm.fi/c/document_library/get_filefolderId=810052&name=DLFE-9551.pdf

    Englantihan aloittaa DVB-T2 -lähetykset Liverpoolin ja Manchesterin (ja Lontoonkin) alueella jo joulukuun alussa, mutta ilmeisesti ilman valmiita vastaanottimia. Julkisesti ei ole vielä tietoa, onko DNA päässyt sopimukseen Espoon VHF-lähetysantennin vuokraamisesta Digitalta. Mastotilaahan pitää viestintämarkkinalain mukaan vuokrata, ellei perusteltua syytä ole kieltäytyä.

    Testilähetykset testisignaalilla näyttävät siis selviltä, puuttuu vain hyväksyttävät hakemukset ohjelmistotoimiluville, jotka ovat parhaillaan haussa 16.11.2009 asti.
     
  8. ämpeg4

    ämpeg4 Guest Guest

    Reg.:
    13 Jul 2008
    Innlegg:
    91
    Liker mottatt:
    0
    Ministeriön sivu uudestaan täsmällisenä, jos onnistuu (yllä yksi merkki ? jäi puuttumaan)

    http://www.lvm.fi/c/document_library/get_file?folderId=810052&name=DLFE-9551.pdf
     
  9. Borje

    Borje Guest Guest

    Reg.:
    8 Mar 2004
    Innlegg:
    2.270
    Liker mottatt:
    0
    "Suomessa on myyty tuhansia MPEG-4 teräväpiirtovirittimellä varustettuja taulutelevisioita"

    Siirtymä ois voinut olla pari vuotta pidempi mutta onhan tossakin jo jotain järjen hiventä löydetty.
     
  10. Kaptah76

    Kaptah76 Guest Guest

    Reg.:
    9 Jan 2007
    Innlegg:
    422
    Liker mottatt:
    0
    Toimiluvan muutos näyttää koskevan vain toista kanavanippua?
     
  11. janilxx

    janilxx Guest Guest

    Toimiluvan muutos koskee vain HD1-kanavanippua ja päätös muutoksesta tehdään vasta lausuntokierroksen jälkeen, joka päättyy 23.11.2009
     
  12. Kaptah76

    Kaptah76 Guest Guest

    Reg.:
    9 Jan 2007
    Innlegg:
    422
    Liker mottatt:
    0
    Niinpä onkin. Nopeasti lukaisin ja luulin, että tuo oli jo päätetty.
     
  13. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    4 Feb 2004
    Innlegg:
    3.804
    Liker mottatt:
    0
    Varmaan ihan järkevää sinänsä, kunhan tehdään tarkkaan harkiten. Jos T2-tekniikkaan meinataan kuitenkin todella siirtyä, pitää ehdottomasti muistaa painottaa julkisesti sitä, että nyt kyseessä on tilapäinen ratkaisu ja että jokainen laitehankintoja tehdessään ymmärtää, että teknologia, johon on satsaamassa, ei ole lopullista.

    Jos tiedottamisesta ei pidetä huolta, ollaan muutaman vuoden päästä tilanteessa, jossa ihmiset ovat tehneet runsain mitoin laitehankintoja tuon koemuksin katsomiseksi (markkinoille epäilemättä tulee tuon johdosta esimerkiksi DVB-T HD-bokseja) ja itku ja parku alkaa uudestaan, kun T-tekniikasta sitten luovutaan ja siirrytään T2:n laitteiden markkinoilletulon jälkeen.

    En sinällään ole mikään sen ajatuksen suuri fani, että maassa on kohta käytössä kolmea "eri tekniikkaa" eli DVB-T SD, DVB-T HD ja DVB-T2 HD, mutta oikein tiedotettuna ja markkinoituna tuo toki toivottavasti edistää maanpäällisen verkon HD-kehitystä. Pelottaa vain kovasti, että markkinavoimien moraali ei kuitenkaan ole niin hyvä, että tiedottaminen olisi asiallista, vaan "tällä näet myös maanpäälliset HD-lähetykset"-rummutus alkaa isoin kirjaimin, eikä tekniikan väliaikaisuudesta hiiskuta sanaakaan kauppoja tehdessä.
     
  14. janilxx

    janilxx Guest Guest

    DVB-T -lupaa on haettu vain 2010 loppuun saakka
     
  15. sakali

    sakali Vakiokasvo

    Reg.:
    26 Okt 2004
    Innlegg:
    1.206
    Liker mottatt:
    2
    SUOMITV ALOITTAA LÄHETYKSET 18. JOULUKUUTA - SUOMEEN SYNTYY UUSI
    VALTAKUNNALLINEN TV-KANAVA!

    Uusi kaikkialla maassamme näkyvä kaupallinen TV-kanava, SuomiTV, aloittaa
    lähetyksensä 18. joulukuuta. Valtioneuvostolta viime kesänä toimiluvan
    saanut SuomiTV näkyy kaikissa suomalaiskodeissa riippumatta siitä, onko
    kyseessä antenni- tai kaapelijakelu. Kanava on ilmainen, eli minkäänlaisia
    maksukortteja ei tarvita. SuomiTV on lisäksi ensimmäinen suomalainen TV-
    kanava, joka välittää lähetyksensä teräväpiirtona, eli HD-muodossa.


    http://www.kauppalehti.fi/5/i/yrity...0091101/12580358898300&request_ahaa_info=true

    :eek: Jotenkin olen epäilevä tämän suhteen.
     
  16. tomppa1

    tomppa1 Tunnettu jäsen

    Reg.:
    7 Sep 2003
    Innlegg:
    781
    Liker mottatt:
    0
    Mikään asia elämässä ei ole lopullista. T2 on vain yksi tekniikka, joka 10-20 vuoden päästä todennäköisesti korvautuu uudella. Juuri sen takia tämä valtava hinku päästä maksamaan T2-tekniikasta kalleinta mahdollista hintaa on aivan käsittämätöntä. En ole missään nähnyt kustannuslaskelmia T1/HD vs T2 esim. 10 vuoden aikajänteellä. Uuden tekniikan kustannuksista suurin osa kohdistuu kotitalouksiin, mutta tämä seikka ei ole kiinnostanut viestintäministeriötä vähäisessäkään määrin.
     
  17. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    19 Jan 2005
    Innlegg:
    12.103
    Liker mottatt:
    992
    Täh? Eiköhän sitä T2-tekniikkaa haluta mahdollisimman halvalla? Tuskin T2-tekniikka edes on kovin paljon kalliimpaa kuin T1.
     
  18. Camry

    Camry Guest Guest

    Reg.:
    4 Nov 2006
    Innlegg:
    103
    Liker mottatt:
    0
    10-20 vuotta on riittävän pitkä ikä boksille tai tv:lle , kunhan T2 -boksit tai tv:t tulevat myyntiin .

    Se mitä jälkeen tulee , eivät tarvitse tämän päivän katsojien murehtia .

    Jatkuvan uuden odottelu on loputonta ja elinajan tuhlausta.

    Nautitaan vain tästä hetkestä ja tekniikasta .

    :rolleyes:
     
  19. tomppa1

    tomppa1 Tunnettu jäsen

    Reg.:
    7 Sep 2003
    Innlegg:
    781
    Liker mottatt:
    0
    Juuri näin! Olisin mielelläni nauttinut T1-HD tekniikasta jo useamman vuoden, mutta ylettömän typerät päättäjät eivät ole sitä minulle suoneet. Tässä sitä nyt ollaan odoteltu ja hukattu elinaikaa jo usempi vuosi, taajuudet ovat olleet vapaana jo 1.9.2007!

    T2 tekniikasta tullaan maksamaan kermankuorintahinta niin boksinvalmistajille kuin lähetystekniikkafirmoille. Versus T1-HD, jonka saa käytännössä samalla rahalla kuin T1-SD:n. Paljonko sille vähän suuremmalle kaistalle on oikeasti käyttöä seuraavan 10 vuoden aikajänteellä? Ensi vuosikymmenen loppupuolella T2 on halpaa bulkkia, ja silloin siihen kannattaa siirtyä.
     
    Sist redigert: 14 Nov 2009
  20. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    4 Feb 2004
    Innlegg:
    3.804
    Liker mottatt:
    0
    Ei tietenkään, tosin terrestriaalimodulaatioteknologiassa aletaan T2:n myötä olla aikalailla siinä ja siinä, että tuleeko sen jälkeen enää uutta terrestriaalitelevisiotekniikkaa, vai siirrytäänkö muihin välitystapoihin.

    Nyt on kuitenkin niin, että muutos on myönnetty vain vuodeksi ja se on hivenen eri asia, kuin 10-20 vuoden aikajänteellä uudistuva teknologia. Jos tämän varjolla joku alkaa nyt kovasti myymään erityisesti DVB-T HD-bokseja eli laitteita, jotka eivät ole tuon vuoden jälkeen osaa mitään muuta kuin kodissa jo olevat SD-boksit, niin kyseessä on minusta ihan silkka kusetus. Tuo T-HD on ihan ok homma niille, ketkä jo katseluun soveltuvan laitteen omistavat ja väkisinkin toki myydään vielä ensi vuonnakin televisioita, joista T-HD-tuki löytyy, mutta ihan palvelutarjoajan ja valtiovallan pitäisi minusta selkeästi tuoda esiin, että tämä on nyt väliaikaista ja kestää nimenomaan vain vuoden. Siihen ei voi luottaa, että kauppiailla ja laitevalmistajilla olisi selkärankaa olla myymättä "tyhmille" laitteita HD-laitteina Suomen markkinaan sopivasti "unohtaen" mainita, että ko. laitteet näyttävät HD-kanavia tällä tietoa korkeintaan sen vuoden ajan.

    T- ja T2-teknologian valinnasta "lopulliseksi" 10-20 vuoden aikajänteellä uusiutuvaksi tekniikaksi en kyllä enää jaksa vääntää, olen mielipiteeni tuonut esiin ja kaikki argumentit puolesta ja vastaan on siitä kyllä jo esitetty.