Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

The Mentalist (CBS)

En tråd i 'TV-ohjelmat ja -sarjat' startet av Rokkari, 8 Des 2008.

  1. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2005
    Innlegg:
    2.385
    Liker mottatt:
    0
    Kukaan muu katsonut tätä CBS:llä tänäsyksynä alkanutta sarjaa? Jenkeissä sarja on ainakin kerännyt aika mittavat katsojaluvut. Aina vähintään 15miljoonaa, ja viimeviikolla tietääkseni oli viikon katsotuin ohjelma 18miljoonalla katsojalla. Itse olen katsonut vasta pari ensimmäistä jaksoa, eikä vielä mitenkään erityisesti ole säväyttänyt mutta pitää katsoa kyllä vielä lisää ennenkuin uskaltaa tuomita. Eiköhän alkane piakkoin suomenkin TV:stä kun USA:ssa nopeasti noussut melkoiseksi hittisarjaksi. Sarjan nopeata cancelaamista lienee turha pelätä tuollaisilla katsojaluvuilla.
     
  2. ana198

    ana198 Guest Guest

    Reg.:
    14 Des 2006
    Innlegg:
    2.735
    Liker mottatt:
    0
    Kaikki jaksot tähän mennessä katsottu ja meikäläiseen uppoaa, hieno homma kun on skeptikko/ateisti pääosassa:thumbsup: Vähän kuin Derren Brown olisi kyttien palveluksessa.
    Jees sarja jossa pääjuoni kiehtoo niin pirusti mutta nämä "case of the week" setitkin ovat paljon perus kyttäsarjaa kiinnostavampia.
    Ehdotonta herkkua sarjassa ovat pääjannun tiimin kiusottelut, erityisesti sen nätin punapään:)

    Aika lailla yhden miehen show tämä on että jos Simon Bakerin näyttely miellyttää niin tämä uppoaa.
     
  3. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    16 Jul 2006
    Innlegg:
    2.914
    Liker mottatt:
    488
    CSI:t, NCIS - Rikostutkijat, Criminal Minds, Cold Case, Without a Trace, Numb3rs, The Closer, you name it.

    Kuinka monta erilaista (periaatteessa samanlaista) rikos-/poliisisarjaa voi oikein tehdä? Varmaan tämäkin alkaa pyöriä jollain "Maikkarilla" ja saa muutaman vuoden sisään "The Mentalist: Happytown", "The Mentalist: Miami" -tyylisiä kaavamaisia hiilipaperikopiospinoffeja. Lopettaisivat jo, mutta eihän se käy päinsä kun tällainen "jännä" soopa uppoaa amerikkalaiseen yleisöön. No, onhan tässä nyt sentään Robin Tunney, mutta ei kyllä muuten jaksa.
     
  4. ana198

    ana198 Guest Guest

    Reg.:
    14 Des 2006
    Innlegg:
    2.735
    Liker mottatt:
    0
    http://www.tv.com/story/11995.html?tag=headlines;title;2&om_act=convert&om_clk=news
    tuntuu kolisevan aika mukavasti rapakon tois puolel:thumbsup:
    Kyllähän tämä hyvä on mutta ei olisi uskonut että näin kova hitti.

    Noilla katsojaluvuilla tämä tulee ennenpitkää vuorenvarmasti Suomeen ja luulisi että nelonen tai maikkari on jopa valmis laittamaan roposen tai kaksi promootioon. Jenkeissähän tämä on suhteellisen vähällä promolla noussut katsojatilastojen huipulle.
     
    Sist redigert: 11 Des 2008
  5. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    12 Jun 2001
    Innlegg:
    4.399
    Liker mottatt:
    34

    Ai näin. Tuo kuvaus ("He was making a living as a psychic") vain pani epäilemään pahaa - eli uutta hihhulisarjaa "tosielämän" selvännäkijän tekemästä poliisin auttamisesta. Voi olla ihan hyväkin sitten.
     
  6. ana198

    ana198 Guest Guest

    Reg.:
    14 Des 2006
    Innlegg:
    2.735
    Liker mottatt:
    0
    Niin päähahmo siis oli kusettaja psychic mutta erinäisistä syistä päätyi työskentelemään kytille, itse myöntää heti alkuun(kysyttäessä) että se oli ja on pelkkää kusetusta. Samalla lailla kuin Derren Brown.
    Lukee siis ihmisiä jne... ei siis tee mitään yliluonnollista(vaikka siltä välillä tuntuu:))
     
  7. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2005
    Innlegg:
    2.385
    Liker mottatt:
    0
    Maikkari on onnistunut haalimaan sarjan kokoelmiinsa. Se, tuleeko tästä yhtä kova hitti suomessa kuin jenkeissä jäänee nähtäväksi.
     
  8. itnortti

    itnortti Guest Guest

    Reg.:
    15 Apr 2006
    Innlegg:
    582
    Liker mottatt:
    0
    Ei uponnut meikäläiseen kun aikoinaan katsoin.

    Näitä "meedio" poliisisarjoja on tehty nyt vaikka kuinka monta. Tuoreimpina Lie to me ja the listener. Jälkimmäistä en ole vielä katsonut mutta ensimmäisessä ideat ovat käyneet vähän vähiin jo vajaan 10 jakson aikana.

    Ongelma näissä on juuri se että ne rakentuvat yhden ihmisen ja yhden taidon ympärille. Se on ihan sama selvitetäänkö murhaa, varkautta vai tulipaloa kun jokainen jakso toistaa edellistä ja rikokset ratkaistaan samalla tavalla.
     
  9. ana198

    ana198 Guest Guest

    Reg.:
    14 Des 2006
    Innlegg:
    2.735
    Liker mottatt:
    0
    Veikkaan että riippuu paljolti siitä näkyykö sarjan mainoksia katukuvassa samaan malliin kuin esim. Prison Breakin aikoinaan.

    Tämä sarja on siinä mielessä poikkeuksellinen että nämä "case of the week" setit ovat oikeasti ihan kiintoisia verrattuna vaikkapa Lifeen jossa oikeastaan tulee kelattua yli kaikki muu paitsi siihen salaliittoon liittyvä. Red John on sitten vielä hyvä bonus jota tiputellaan ihan sopivasti.
     
  10. jryi

    jryi Tuttu kasvo

    Reg.:
    21 Jul 2003
    Innlegg:
    456
    Liker mottatt:
    0
    Itse tykkään tästä puhtaasti Patrick Janen hahmon takia. Äijähän on ihan täysi kuspää, mutta ei samaan tyyliin kuin tri House omassa sarjassaan, vaan vähän latentimmalla tavalla. Mutta välillä tuo paskamaisuus ryöpsähtää yli, ja jyrän alle jäävät joskus työkaverit, joskus asiakkaat.

    Lisäksi Janen taustatarina on ihan kiinnostava, mikä lisää mukavasti särmää. Menneisyyden kummitukset välillä kuplivat pintaan ja Jane jää rypemään itsesäälissä. Tätä ei onneksi käytetä liikaa, vaan se pikkupiruileva Jane on hallitsevampi.

    The Mentalist (päähahmon takia), Life (erinomaisesti valitun musiikin ansiosta) ja Numbers (koska siinä on jännää matematiikkaa) ovat omalla listallani niitä etsiväsarjoja, joita jaksaa katsoa viikosta toiseen. Uutena tulokkaana on Castle, joka veti pariinsa Nathan Fillionin vuoksi, ja jossa vaikuttaisi olevan ihan ideaakin.
     
  11. itnortti

    itnortti Guest Guest

    Reg.:
    15 Apr 2006
    Innlegg:
    582
    Liker mottatt:
    0
    Omalla listallani em. sarjat menevät osastoon jota ei jaksa katsoa koska jokainen jakso on täsmälleen samanlainen kuin edellinen. Joku rikos tms. ja sitten se ratkaistaan aina samalla tavalla. Kaiken lisäksi hommasta puuttuu täysin jännitys ja sellainen koukku jonka takia laittaisi pausen jos pitää käydä vessassa tai puhelin soi tai jopa pidättelisi ja jättäisi kokonaan vastaamatta.

    Valitettavasti sama tauti on iskenyt myös sarjoihin kuten CSI ja House (Housen 5. kaudella ainoastaan kourallinen hyviä ja pari loistavaa jaksoa loppujen ollessa huonoja). CSI tosin vetelee jo 9. kautta joten se selittää paljon.

    Hiukan sama tauti vaivaa jo nyt Lie to Me -sarjaa. Joukossa on ollut muutama hyvä jakso mutta muut ovat toistaneet edellisten kuvioita aika orjallisesti.

    Jos sarja ei pääsääntöisesti herätä "Olipa helv***** hyvä jakso" tyylistä fiilistä niin ei vain jaksa katsoa.
     
  12. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2005
    Innlegg:
    2.385
    Liker mottatt:
    0
    Näyttäisi keräävän kivasti katsojia nämä sarjat, jotka noudattavat muuten varsin perinteisesti genrensä muita sarjoja, mutta erikoisuutena päähenkilönä on täysi douchebag. Kuten juuri Mentalist, House, Shark ja Castle. Ja tuo Castle on kyllä ollut tähänmennessä oikein mielenkiintoinen sarja.
     
  13. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    28 Sep 2001
    Innlegg:
    5.794
    Liker mottatt:
    14
    Tämähän meinasi aivan kokonaan unohtua. Fillion on loistava hemmo.
     
  14. Kiila

    Kiila Vakiokasvo

    Reg.:
    31 Jan 2001
    Innlegg:
    1.660
    Liker mottatt:
    0
    Alkaa parin minuutin kuluttua MTV3:lla...
     
  15. Mastema

    Mastema Vakiokasvo

    Reg.:
    9 Nov 2006
    Innlegg:
    1.229
    Liker mottatt:
    21
    Vaikuttaa erittäin hyvältä, jatkoa odotellessa. Toivottavasti se Harper's Island ei nyt ainakaan paljoa parempi ollut..
     
  16. ana198

    ana198 Guest Guest

    Reg.:
    14 Des 2006
    Innlegg:
    2.735
    Liker mottatt:
    0
    Älä huoli, oikein valitsit:)
     
  17. SamSon

    SamSon Tunnettu jäsen

    Reg.:
    2 Jun 2005
    Innlegg:
    630
    Liker mottatt:
    0
    Jaa, minulle kyllä jäi hiukan valmiiksi pureskeltu maku. Lisäksi se että jamppa tiesi heti kaiken, tökki hiukan vastaan... Eli mentalismia oli liikaa. Ihan kohtuullinen kuitenkin, saa toisen mahdollisuuden.
     
  18. ana198

    ana198 Guest Guest

    Reg.:
    14 Des 2006
    Innlegg:
    2.735
    Liker mottatt:
    0
    Ei se tiennyt vaan arvasi. Itsekkin sanoi sen jaksossa. Ei pidä sekoittaa keskenään. Pointtihan on nimenomaan se että mitään yliluonnollista sarjassa ei tapahdu.
    Kaikesta juttelusta jakson aikana varmaankin selvisi että pääjanari on skeptikko.
     
  19. SamSon

    SamSon Tunnettu jäsen

    Reg.:
    2 Jun 2005
    Innlegg:
    630
    Liker mottatt:
    0
    Nojoo, olisin voinut laittaa sanan "tiesi" lainausmerkkeihin. Sellainen maku siitä vain jäi, melko uskomattomasti kaveri haisteli nuo. Ei minusta monikaan asia mennyt enää tarkkaavaisuuden piikkiin. Ainakin minun skeptikonsilmiini tuo särähti... Lisäksi homma mennee hieman tylsäksi, jos jokainen jakso toistaa ihan samaa, että pääjamppa arvailee rikokset, ja muut tyypit on vain turistin roolissa.. Toivottavasti jatkossa tulee vähän edes hutiarvauksia tai muita ylläreitä.
     
  20. Mama

    Mama Garbage in, garbage out Tukijoukot Guest

    Reg.:
    29 Nov 2003
    Innlegg:
    2.686
    Liker mottatt:
    0
    Samaan ideaanhan perustuu tuo Psych, mutta siinä väännetään rautalangasta ne vinkit mistä päätelmät tehdään.

    Vähän häiritsi kuitenkin se ateisti vs. uskovainen väittely koska ainakaan Suomessa ei monikaan huutele loppujen lopuksi Taivaan autuuksilla, etenkään missä työpaikan lounaskeskusteluissa. Mutta ehkä se on USAssa eri juttu.