Vuoden paras uutinen on täällä! George R. R. Martinin fantasiakirjasarja Tulen ja jään laulu kääntyy tv-sarjaksi: Ne jotka eivät kirjasarjaa tiedä niin suosittelen lämpimästi tutustumaan, kirjat ovat saatavilla myös suomenkielisinä. Kirjasarjan juoni keskittyy pääosin Westerosin mantereen seitsemän kuningaskunnan eri sukujen välisiin valtataisteluihin. Sarjapuolelta mietittynä Rome tulee ensimmäisenä mieleen, johon tätä voinee verrata. Winter Is Coming.
Mutta missä viipyy A Dance with Dragons? Saa nähdä josko ne Lohharit saataisiin jo vuoden 2009 aikana. No kyllä noista neljästä (tai kuudesta, miten sen nyt laskee) ensimmäisestä kirjastakin tekee TV-sarjaa jo aika pitkän tovin.
Wikipediasta kaivettua: A Dance with Dragonsin englanninkielinen painos ilmestyy näillä näkymin ensi keväällä.
Saas nähä. Kirjat olivat loistavia, mutta pahoin pelkään, ettei nämä ole helposti siirrettävissä tv:n puolelle. Potentiaalia kyllä olisi.
Pientä tietoa tuosta tv-sarjasta on jo jonkun aikaa ollut ja mukava on kuulla, että pilottia ovat kuvaamassa. Toivottavasti se menestyy sen verran hyvin, että varsinaista sarjaa voivat alkaa tekemään. Ja jos näin käy niin toivotaan, että tarina seuraa kirjaa 1:1 eivätkä tekijät ota liikaa vapauksia tyyliin LOTR. A dance with dragons saisi tosiaan myös ilmestyä. Mihinkään aikatauluihin en kyllä usko, koska Martin itsekin sanoo kotisivuillaan kirjan olevan valmis sitten, kun se on valmis. Jospa vain aika kuluisi nopeasti. edit: Onneksi sarjaa tekee HBO. Vaikka en aina ole tykännyt heidän sarjoistaan niin heidän resurssit sekä käsikirjoitustaito on omaa luokkaansa moniin muihin yhtiöihin verrattuna. Firma ei varmasti pyri siloittelemaan juonta mikä on hyvä juttu. Kirjat ovat realistisen raakoja ja toivottavasti sarjakin on.
Epäilen. Martin ei itse ole antanut minkäänlaista julkaisuaikataula. Amazon.comissa olevat julkaisupäivät ovat ihan puhdasta veikkausta ja ne siirtyvät aina eteenpäin. Siinä mielessä huono juttu tuo sarja, että se vie takuulla Martinilta aikaa, jonka voisi paremminkin käyttää (= kirjojen kirjoittaminen).
Pilotin kuvaukset alkaa syksyllä Pohjois-Irlannissa (http://www.northernireland.gov.uk/news/news-ofmdfm/news-ofmdfm-210409-hbo-to-film.htm). GRRM itse kirjoittaa kyllä että kuvaukset alkaa lokakuussa, mikä ei kyllä mun kalenterin mukaan ole kolmannessa kvartaalissa (niin kuin linkin tiedote väittää).
Toivottavasti HBO on ottanut opiksi edellisistä suuren luokan sarjoistaan eli Carnivalesta, Roomasta ja Deadwoodista. Ei taas jaksaisi lukea niitä samoja mantroja, että tuotantokustannukset liian kalliita katsojalukuihin nähden. Ja sitten kirveestä.
Vaikuttaa aika mielenkiintoiselta setiltä. Voisi alkaa katselemaan noita kirjoja jostain (että voi sitten sarjan alkaessa päteä ).
Kyllä kannattaa. Yksi parhaista kirjasarjoista ellei paras jonka olen lukenut (tai no eihän tämä vielä lopussa ole). Nyt vaan sitten sormet ristiin, että HBO saa tuon myös kokonaisuudessaan tuotua telkkariin, eikä kirves vilahda ensimmäisen kauden jälkeen. Luotto HBO:n kykyihin on kuitenkin suuri täällä.
Kirjoja on tullut myös täällä luettua ja täytyy sanoa, että laatufantasiasta on kyse. Tarinan kuljettaminen ja useiden henkilöhahmojen muodostama tarinavyyhti melkeinpä pakottaa lukemaan eteenpäin. Ei kannata pelästyä kirjojen paksuutta tai sitä tosiasiaa, että sarjan viimeiset osat on vielä kirjoittamatta.
En oikein tiedä miten tuohon sarjaan suhtautuisi. Toisaalta olisi kiva katsoa millaista jälkeä saavat aikaan, toisaalta tekisi mieli jättää sarja kokonaan katsomatta, ettei sen näkeminen pääse vaikuttamaan tulevien kirjojen lukukokemukseen. Esim. LOTR-leffojen katsomisen jälkeen kirja ei enää oikein toiminut uusilla lukukerroilla, kun niiden omien mielikuvien sijasta mieleen tulikin leffan henkilöt. Oikeastaan koko tällaisen kirjasarjan tekeminen leffaksi/sarjaksi tuntuu vähän turhalta, kun siinä ei yksinkertaisesti millään voida päästä lähellekään lähdemateriaalin tasoa. Tai ehkä sarja sopii niille, jotka eivät kuitenkaan jaksaisi lukea kirjoja, mutta en kyllä ymmärrä, miksi monet kirjoja lukeneet ovat sarjan näkemisestä niin innoissaan.
Onhan jotkut elokuvat olleet kirjaversiota paljon parempiakin: 2001: A Space Odyssey, The Godfather, One Flew Over the Cuckoo's Nest yms. Ja ihan mielenkiintoista nähdä mitä kaikkea he saavat sarjasta TV:seen asti.
Pilkkaaja!!! :grr: Ja asiaan; kyllä minä kyseisten kirjojen ystävänä odotan sarjaa suurella innolla. Hyvä tarina ja henkilöt ne televisio- ja elokuvaviihteenkin taustalla ovat ja molempia löytyy runsain mitoin Martinin kirjoista. Kun vain pääsisi HBO:n pilottiseulasta läpi eikä jäisi yhteen kahteen kauteen Carnivalen tai Rooman tapaan.
Jos joku odottaa, että HBO tekee koko sarjan, niin enpä oikein jaksa moiseen uskoa. Tuotantokustannukset tulevat kuitenkin olemaan kovemmat kuin esim. Romessa, sillä realististen ympäristöjen lisäksi täytyy voida uskottavasti kuvata myös se fantasiapuoli. Enkä ole ihan varma, että riittääkö tälle katsojiakaan, Martin kun ei kuitenkaan ole yhtä tunnettu kuin Tolkien. Toivottavasti olen väärässä.
Pahoin kyllä itsekin pelkään, että tuosta sarjasta tulee niin kallis, että se loppuu hyvin lyhyeen. Onneksi noita massiivisia taistelukohtauksia onnistutan nykyään tekemään tietokoneella, mutta vaatii se silti paljon väkeä, jos se tehdään esim. samalla tapaa kuin TSH leffoissa, eli monistetaan niitä tyyppejä. Mitään kovin lyhyttä sarjaa kun siitä ei oikein saa. Eli useampi kausi pitäis varmasti tehdä. Kirjojakin on tulossa ainakin 6kpl. Pitää varmaan ostaa tuo Lohikäärmeiden lerssi tai mikä olikaan lontoonkielisenä. En jaksa ehkä odottaa Kirjavan käännöstä siitä. Onneksi sarja on kuitenkin niin sanottua low fantasyä, mikä ehkä vähän helpottaa asioita noiden kustannusten suhteen. Aika keskiaikaisissa maisemissa ja tunnelmissa kun liikutaan. Ketähän tuohon on jo kaavailtu näyttelijöiksi? Harmi, että Michael Wincott on jo liian vanha Hurtaksi. Hän oli ollut minusta täydellinen valinta hahmoksi ääntä myöten.
Tuotantokausi/kirja on ainakin uhottu, mutta sapa nähdä kuinka monta kirjaa loppujenlopuksi ruudulle päätyy.