Luin ketjun läpi, mutta jäi mietityttämään seuraava asia: kannattaako nykyään ostaa tuollainen v1.3-kaapeli, jos siirtonopeus/kapasiteetti on tupla? Ilmeisestihän 1080p pitäisi siirtyä ongelmitta jo halvemmillakin kaapeleilla (esim. nuo kehutut Deltacot), mutta saako jotain lisäarvoa, jos paketissa lukee 1.3?
Kannattaa. Niin ja nuo Deltacot ovat v1.3... Tuolta voit lukea lisää eri versioista: http://en.wikipedia.org/wiki/Hdmi#Versions
Onko porukalla kokemusta noita perus-Deltacoista, toimiiko 1080p? Kaikki varmistukset näyttivät olevan hieman kalliimista "-K"-malleista. 10m piuha pitäisi saada, mielellään nopeasti, ja tuota perusmallia saisi lähikaupan hyllystä.
Monster Cablea on myyty alhaisella huijauksella jenkeissä. http://www.engadget.com/2009/03/23/monster-hdmi-difference-scam-still-kickin-in-frys-electronic/
Itselläni Deltacon HDMI-108-K (15m) ei toiminut PS3/PLV-Z700 kombinaatiolla. 1080p siis tuotti ongelmia, kuva pätki jne.
Ilmeisesti tavalliselle kaduntallaajalle, sillä Composhitin ja HDMI:n resoluutio- ja terävyysero on sitä luokkaa, että sen erottaa jos vähänkään tajuaa teräväpiirrosta mitään.
Itsekkin laitoin Sapphiresta 2x15 premium HDMI-HDMI:t tilaukseen, raportoin toimivuudesta kun saapuvat ja saan kytkettyä. Raporttien ja kokemusten perusteella pitäisi homman pelata.
Eihän tuossa Monster Cablen mainostamisessa huijata ketään, jos tuota komposiittia ei väitetä HDMI:ksi.. Tyyliin "vaihda komposiittikaapelisi Monster Cablen HDMI-kaapeleihin, ja koe ero" tai "Ennen Monster Cablea----Ja jälkeen". Asia erikseen, kuka jättäisi HDMI option käyttämättä ja laittaisi komposiittia tilalle.. No jenkeissä nyt on kaikenlaista porukkaa.
Kolmas kerta todensanoo. Vihdoin siis löytyi kaapeli joka kuljettaa 1080p. Kyseessä siis seuraava kaapeli: http://cgi.ebay.com/24k-12M-40ft-40...0?hash=item4a93c5e1d4&_trksid=p3286.m20.l1116 Mukavan näköinenkin kun on nylonsukka päällä
Tilasinpa itsellekkin noita Deltacon piuhoja, hyvin pelittää jopa tuo 10m kaapelikin. Välillä Sony BDP-S350 ja Sanyo PLV-Z700 :thumbsup: Hintakaan ei Multitronicilla päätä huimaa. http://www.multitronic.fi/showprod.php?prod_id=hdmi+cable+10m&b=1
Itellä königin 1,3c version 10m tykille ja toimii.Hintaa oli 40€ http://cgi.ebay.co.uk/10M-HIGH-QUAL...34.c0.m14.l1262&_trkparms=|301:0|293:1|294:30
Mistähän mahtaisi Jyväskylästä saada laadukas n. 1m-2m HDMI-HDMI kaapeli? Tulee Philipsin 37PFL7603H/10 ja Sony Bdp-s350 blu-ray soittimen välille.
Tuossa Anttilassa käydessäni katselin joutessani Haman kaapeleita ja pisti silmään sellainen merkintä kuin HDMI 1.3 / 1440p - mitä tuo lisäys oikein tarkalleen ottaen meinaa?
1440p HDMI 1.3 kaapelissa on täysin turhaa markkinointihypetystä normi-kuluttajalle. Siinä vaiheessa, kun markkinoilla on saatavilla järkevään hintaan 1440p tarkkuuteen (2560x1440 resoluutio) kykenevää laitteistoa, niin HDMI standardi on jotain muuta kuin 1.3. Ainoana poikkeuksena voisin kuvitella suuret tietokonenäytöt, minkä suhteen resoluutiot perinteisesti ovat muuta video toistoa edellä. Markkinoille mahdolisesti tulossa tänä vuonna 1440p monitoreita about 10k (47") - 50k (56") $ hintaan.
Jos ei ole kiire ja luottokortti löytyy, niin tuolta saat hinta-laatusuhteelta todnäk parhaat kaapelit. http://sapphiremailorder.com/cube/ Tarpeeksi laadukkaita 1-2m kaapeleita varmaan saa "kohtuuhintaan" paikallisista karvalakkikaupoista.
Se versiohan on siis 1.4 http://www.hdmi.org/press/press_release.aspx?prid=101 http://en.wikipedia.org/wiki/Hdmi
Kun tuossa kesällä on porukoille littutelkun (ja varmaan BD-soittimenkin) hommaus edessä, niin toki niihin myös kaapelit tarvitaan. Pitäisi liittää B750 (TV), BD3600 (BD), Canalin Combo HD -digiboxi, sekä vanha Harman Kardon (AV-viritinvahvistin) yhteen. Tähän tarvitaan siis pari HDMI-kaapelia (tosin BD-soittimien mukana varmaankin tulee yksi sellainen), 1 digital coaxical-kaapeli (Canal Combo HD ääni) sekä multichannel-kaapelit (6 kpl), jotta saadaan HD-äänet kuuluviin Harman Kardoninsta. Nykyään ei enää kiinnosta tuhlata rahaa kaapeleihin, varsinkin kun sitaatissa mainitun paikan tyyppiset liikkeet myyvät laatujohtoja huokeaan hintaan. Kuitenkin Sapphiressa ei näytä olevan esimerkiksi multichannel-kaapeleita tarjolla, ja sitä mielellään ostaisi kaikki samasta paikasta. Niinpä olen ajatellut tilaavani kaikki kaapelit ulkomaiden AV foorumeilla kovassa suosiossa olevalta Blue Jeans Cablelta (jolla on nykyään myös EU-sivusto). Tuoltahan pystyy tilaamaan erittäin monin vaihtoehdoin varustettuna kaapeleita (pituus, väri, laatu). HDMI-kaapelithan tuolta irtoavat todella huokeaan hintaan eikä coaxalinkaan hinta päätä huimaa. Tietenkin nuo multichannel-kaapelit ovat jopa tuollakin aika suolaisen hintaisia (näköjään niihin on lähes pakko vähintään 50 euroa tuhlata), mutta laskeskelin tuossa, että reippaasti alle sataan euroon saa parin metrin HDMI-kaapelin ja coaxalin, sekä 0.5 metrin multichannelit (kaikki paikan "suositeltuina" malleina) -- onneksi multichanneleissa voi säästää pituudessa, sillä BD-soitin ja AV-viritinvahvistin tulevat olemaan päällekkäin. Paikassa on myös hyvä juttu se, että jo ennen 100 euron rikkoutumista postikulut loistavat poissaolollaan.