Sherwoodin oraville ovat rauhaisat ajat ohi kun Ridley Scott ja muusansa Crowe kaivavat taas miekat propsivarastosta. Ilmeisesti Robin Hood elokuvien väli on jo tarpeeksi pitkä uuteen sovitukseen. Olisiko jo molemmille herroille aika nousta viimevuosien keskinkertaisten suoritusten yläpuolelle. Itse en ainakaan vielä innostu että Scott saisi tähän puhkikuvattuun aiheeseen puhallettua uutta nostetta, katsotaan miten kehittyy...
Ja Cate Blanchett tulee olemaan neito Marian aiemmin (liian nuorena)dumpatun Sienna Millerin tilalla. Onhan hän toki enemmän kannuksia omaava näyttelijä mutta kyllä tämmöinen leffa vaatii ainakin yhden megabeiben, Sienna olisi täyttänyt sen roolin hienosti:naminami: Noh toivotaan että on kyse enempi toiminnasta kuin herkistelystä:thumbsup:
No niin, johan siitä aikaa on vierähtänyt, kun Robin Hood viimeksi on isolla kankaalla seikkaillut, joten odotellaan innolla. Scott/Crowe parilta ei ihan täyttä kuraa voi millään tulla, vaikka viimeisin tuotos Body of Lies ei millään tasolla sinne kärkikastiin yltänytkään. Cate Blanchettista ei pahaa sanottavaa.
Se että Russell Crowe esittää elokuvassa sekä Robin Hoodia että Nottinghamin sheriffiä ei taas kuulosta kivalle... kyl on taas esim joku miekkailu vastakkain sit kivannäköstä!
Niin mut lopussa sit selviää miten Robin ja sheriffi ovatkin eri teille joutuneet identtiset kaksoset... mut tämä vasta kun toinen on saanut kuolettavan haavan. Snif.
Tarkoitushan tässä oli, että Robin Hoodin hahmo olisi tekeytynyt sheriffiksi, jolloin Crowe olisi siis näytellyt "kumpaakin hahmoa", mutta tuosta juonikuviosta on ehkä luovuttu.
No, piristävää kuitenkin on se, ettei sentään valittu sitä ehkä ilmeisintä eli Keira Knightleytä tähän rooliin.
Ahaa, mega(nfox)beibe... Itse järkeilin asian niin, että Keirahan kuitenkin ainakin nyt jonkinlaiseksi beibeksi luokitellaan, ja nainen nyt ainakin paperilla on ehkä oletusvalinta tällaiseksi nuoreksi, kauniiksi ja rohkeaksi neidoksi Hollywood-seikkailuelokuvaan -- harmi vaan, että Keira näyttelee kohtuullisen muovisesti.
Keirasta ja ilmeisistä valinnoista puheen ollen, ei onneksi valittu Robin Hoodiksi sitä ilmeisintä eli Orlando Bloomia. Jos ohjaajan pallilla olisi se toinen Scott niin Sherwoodin oravien rauha järkkyisi todella pahemman kerran Mutta joo, kyllä tätä varovaisella mielenkiinnolla odottaa. Eva Green mukaan, kiitos
Vaikken kyseistä elokuvaa "järjettömän huonona" pidäkään, niin eikö tuo juuri olisi oikea peruste uuden version teolle? Hyvistä elokuvista on turha uusia versioita väsätä (enkä moista kyllä Brooksin sukkahoususankareistakaan toivo), mutta huonoista ovat moiset tervetulleita kun kerran parantamisen varaa on vielä selvästi jätetty.
Totta tosiaan! Ja kun asiaa miettii vielä hiukan tarkemmin, niin Brooksin Rodin Hood on tavallaan jatkoa mainiolle Michael Curtizin ohjaamalle Robin Hoodin seikkailuille ja on käsittääkseni jatko-osana näin kaiken arvostelun ulkopuolella (vai miten se meni?).
Second that. Seuraavaksi varmaan tulee uusi elokuva Star Trekistä tai Batman/James Bond aloitetaan alusta. Eikun... Eikös Robbarista tehty äskettäin ihan hyvä tv-sarja? Ja mitä beibeihin tulee, niin Kyllä Keira hottaili ihan hyvin Atonomentissa. Brittinä olisi sopinut tähän ihan hyvin. Jos jenkki olisi kelvannut, niin rooli olisi varmaan mennyt kettujen ykköselle eli Megan Foxille