Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Onko George Lucas taiteellinen nero?

Discussion in 'Elokuvantekijät' started by wickerman, Mar 6, 2008.

?

Onko George Lucas loistava taitelija ja ohjaaja nero?

  1. EI. En pidä oikeastaan mistään hänen töistään.

    54 vote(s)
    12.0%
  2. ON! Kaikki hänen elokuvansa ovat historian hienoimpia luomuksia. Hän on maailman paras ohjaaja.

    59 vote(s)
    13.1%
  3. KESKIVERTO OHJAAJA. Jotain ihan ok leffoja ja kuraa myös.. ei herätä tunteita puolesta tai vastaan..

    338 vote(s)
    74.9%
  1. pteittinen

    pteittinen 5K now, 6K later. Tukijoukot

    Joined:
    Apr 30, 2001
    Messages:
    6,492
    Likes Received:
    178
  2. Golem

    Golem Guest Guest

    Joined:
    Nov 6, 2003
    Messages:
    176
    Likes Received:
    0
    Lucas on kuin vanhuudenhöperö ukkeli joka toistaa samaa vitsiä tajuamatta että koko suku nauraa selän takana. Ns. episodit 1-3 eivät ole edes oikeita episodeja, ne on jotain päälleliimattua kuraa ja potpurria. Lucas oli nero 1977, sittemmin ei enää. Kaulaheltta tutisee ja suu käy, mutta muuta ei synny.
     
  3. Deleted member 35233

    Deleted member 35233 Guest Guest

    Millos oot viimex kahtonut ne episodit? Itse nyt katselin uudestaan kolmoselta ja paljon parempia olivat kuin muistinkaan. Nerokasta ;)
     
  4. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    Joined:
    Aug 13, 2001
    Messages:
    13,059
    Likes Received:
    122
    Yritin katsoa uudestaan kolmoselta, ei pystynyt.
    Nerokasta? Ehei, ei ollenkaan.
     
  5. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
    Mitä, alkaako tää ketju osoittaa hiipumisen merkkejä...Varsin viihdyttävää luettavaa ollut. :thumbsup::naminami: Ainakin suurin osa voinee olla siitä yhtä mieltä, että kyseinen herra herättää suuria intohimoja. Tämä lienee yleensä osoitus joko suuresta nerokkuudesta tai suuresta surkeudesta. Kenties molemmista.

    Musta on sinänsä siistiä, että jollain on niin paljon rahaa ja valtaa että pystyy toteuttamaan omia satufantasioitaan. Katsojaa leffateatterin penkissä tietoisuus tästä ei juuri lämmittäne. Kenties Lucaskin on tässä asiassa joskus George W. Bushin linjoilla. Georgehan juuri totesi, että suurin pettymys oli kun joukkotuhoaseita ei lopulta löytynytkään Irakin maasta.

    No, imdb:n mukaan tänä vuonna pukkaisi uutta tv-sarjaa, joten ottakaamme tuotos avoimin mielin vastaan, kaikkihan voi muuttua. Aihe ei ainakaan liene tv:ssä puhkikaluttu. :)
     
  6. Berliner

    Berliner Guest Guest

    Joined:
    Jan 20, 2009
    Messages:
    5
    Likes Received:
    0
    Nerokashan Lucas on, sitä en lähtisi hetkeäkään epäilemään, mutta myös ohjaajana?

    No, ei se ainakaan mikään huono ole, huono ohjaaja ei ikipäivinä olisi tehnyt THX:ää tai Star warsia, joka on loistavasti rakennettu elokuva, kovin pienine puutteineen.
    Aikalaisekseen melkoinen harppaus scifin evoluutiossa, mullistava hyvin monessa suhteessa.
    Jo pelkkä käsikirjoitus oli hieno saavutus.
     
  7. Iso-Mies

    Iso-Mies Guest Guest

    Joined:
    Jan 31, 2006
    Messages:
    693
    Likes Received:
    0
    En muista olenko aikaisemmin jo tähän likimain klassikko-ketjuun kommentoinut, mutta silläkin uhalla sanon että suurin ongelma on henkilöohjauksessa. Siinä mennään mun mielestä metsään ja pahasti, se ei häirinnyt muksuna mutta nyt häiritsee ja paljon.

    Visionääri Lucas on ja omaa huikean taidon tuoda mielikuvia kankaalle.



    Iso
     
  8. ipeniemela

    ipeniemela Tunnettu jäsen

    Joined:
    Sep 23, 2004
    Messages:
    807
    Likes Received:
    63
    Ylläoleva lainaus siis suoraan IMDBn trivia-osiosta elokuvaan Imperiumin vastaisku.

    Lucasilla on hyviä ideoita, mutta varsinkin prequel-trilogiassa suorastaan vitutti, miten loistava potentiaali oli paikoin täysin haaskattu. Mikäli Lucas olisi jättänyt varsinaisen ohjaustyön ulkopuolisen henkilön käsiin kuten Episodien V ja Vi tapauksessa, olisi lopputulos varmasti ollut paljon parempi. En silti sanoisi prequeleita paskoiksi, sillä on niillä hetkensä, joista kaikkein parhaimmat ja kylmäävimmät koetaan Sithin kostossa.
     
    Last edited: Sep 7, 2011
  9. Korppi76

    Korppi76 Käyttäjä

    Joined:
    Feb 26, 2008
    Messages:
    211
    Likes Received:
    0
    Tämmöinen ihan nopea kommentti, kun en viitsi alkaa uudemmista SW episodeista raivoamaan...
    Katsoin juuri noi vanhemmat (episodi 4-6) ja niihinhän oli lisätty noita joitain pikkujuttuja jälkikäteen. Eivät onneksi onnistuneet hienoa kokonaisuutta pilaamaan, mutta olivat kyllä ikävän päälleliimattuja, eivät palvelleet elokuvia ja näyttivät täysin naurettavilta. Mitä maagista "yrjö luukas" joskus loikaan, on hän sittemmin menettänyt kosketuksensa ja elää pää syvällä omassa perseessään. Toivottavasti ei tekisi enää ikinä mitään PISTE
     
  10. Mordor

    Mordor Jäsen

    Joined:
    Feb 18, 2006
    Messages:
    46
    Likes Received:
    0
    Se alkuperäinen Tähtien Sota-trilogia & Indiana Jones-trilogia on klassikkoja, mutta ne uudemmat "visiot" jatko-osat & esi-ovat olivat täyttä tuubaa.
     
  11. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,103
    Likes Received:
    992
    Onneksi sen sortin "tuubaa" josta minä pidän kuin hullu puurosta. :king:
     
  12. phelin

    phelin Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 18, 2003
    Messages:
    2,070
    Likes Received:
    3
    Tässä tapauksessa sanonta pätee ilmeisestikin kirjaimellisesti. :D
     
  13. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
    :D

    Noh, onhan tuo käynyt jo kenties ilmi aiemminkin, eikä siinä mitään. Sehän on juuri hienoa kun löytää jonkin jutun mistä pitää täysillä. Mutta ehkä niissä Lucasin mestariteoksissakin saattaa olla joitain pikku kauneusvirheitä, pikku puutteita...Jotain? Vai onko herra tehnyt täydellisen elokuvan, peräti 6 kpl? :)

    Mutta toisaalta varmaan tää keskustelu käytiin jo...Itekin ymmärrän kyllä vanhan sarjan palvonnan mutta että samalla tapaa uuden, no ainakin 71 dB:llä on monipuolinen maku kenties sillä onhan ne aika erilaista kamaa. :thumbsup:
     
  14. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,103
    Likes Received:
    992
    Täydellisiä elokuvia ei ole olemassakaan. Star Wars -elokuvien täydellisyysaste on minun mielestäni arviolta 97 %. Schindlerin Lista ja A.I. tulevat sitten seuraavina suunnilleen 93 % lukemilla. Harva näkemäni leffa ylittää 85 % tason.

    Periaatteessa parhaiden ja huonoimpien Star Wars -osien välillä on jonkun verran eroa, mutta otan arvostelussa huomioon osien funktion koko saagassa. Yksittäisinä elokuvina huidellaan 95 % (episodi I) ja 98 % (episodit III ja V) välillä.

    Tuskin kannattaisi lukita elokuvamakuaan vuosien 1977 ja 1983 väliseen ajanjaksoon. Minusta uusi ja vanha trilogia ovat melko samankaltaisia. Taustalla jylläävä luovuus ja elokuvallinen näkemys on saman henkilön visiota. Pinnallisesti katsoen tietysti tulos näyttää jossain määrin erilaiselta, onhan elokuvat tehty niin eri aikakausina ja niin erilaisten teknisten mahdollisuuksien vallitessa.
     
  15. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 16, 2006
    Messages:
    2,914
    Likes Received:
    488
    Ja taas sitä mentiin... :D
     
  16. SpiderJerusalem

    SpiderJerusalem Guest Guest

    Joined:
    Jan 17, 2008
    Messages:
    1,014
    Likes Received:
    0
    Tuo Star Wars parempi kuin Schindlerin lista kommentti sai ainakin minut hysteeriseen nauruun, joten onnittelut 71BD:lle sinne kellokoskelle, pelastit iltani!
     
  17. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 13, 2000
    Messages:
    14,064
    Likes Received:
    30
    Vuonna 1978 Lucas, Spielberg ja Kasdan pitivät ideariihen puidakseen Kadonneen aarteen metsästäjien käsikirjoitusta. Puhtaaksikirjoitetut keskustelut löytyvät netistä, vilkaisun perusteella sangen kiinnostavaa luettavaa -> linkki
     
  18. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,103
    Likes Received:
    992
    Kellokoskelle? :confused:

    Star Warssin nerous on minusta niin käsittämätöntä tasoa että jopa Schindlerin listan veroinen mestariteos jää jalkoihin. Jos tämä on sinusta hauskaa kuultavaa niin naura toki pois...
     
  19. Jan

    Jan Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 21, 2002
    Messages:
    1,602
    Likes Received:
    0
    Varmaan vanha, mutta pakko laittaa...

    [​IMG]
     
  20. Warloch

    Warloch Jäsen

    Joined:
    May 2, 2007
    Messages:
    84
    Likes Received:
    0
    Sprinklerin Lista on syvältä.

    Alleviivaavaa oscar-puppua.
    Parempiakin mv-elokuvia on esim. Die Brücke.

    Lucas:in uusimmat ns. Star Wars:it ovat ehkä maailmanhistorian paskimpia tuotoksia kuten niin moni CGI-skeida nykyään. Elokuvassa pitää tosiaankin olla mietitty tarina, eikä pelkästään CGI pohjana. Nyt kaikenmaailman Micheal Bay:t pelleilee Hollywoodi:ssa.

    Prkl!

    Ei enää elokuvissa käyvä....