Hei Briteistä HW10:n tilanneet; tarvitseeko johdon päähän jonkinlaisen adapterin, kun sielläpäin taitaa olla erityyppinen töpseliratkaisu?
Kai se adapterillakin hoituu. Virtajohto on irroitettava, joten voit laittaa siihen myös toisen/uuden johdon, joka käy pistorasiaan.
Ajattelin itsekin tuoda korteni kekoon tähän keskusteluun, kun tuli hankittua Jumbon Sony Centeristä ko. laite. Pitää nyt kehua heitäkin varsin kohtuuhinnasta ja hyvästä palvelusta. Demotilat on tosin kaukana ja vähän underwork. Täytyy myöntää että kuva on hieno. Todella terävä ja kolmiulotteinen. Entiseen PT-AE700 tykkiin verrattuna muutosta erityisesti mustassa on todella paljon. Kun tykki ampuu pelkkä mustaa niin näyttää että se on kaikkea muuta kuin tasainen, mutta normaalissa kuvassa sitä ei juuri huomaa. Suunnitelmissa on maalata Harmony maalattu harmaakangas(levy) VT-superpaintiin. Hifimaailman testi antoi laitteesta aika ruusuisen kuvan. Vaikutti että Panasonic 3000 olisi myös hyvä jos sitä ei parempaansa joudu vertaamaan.
Itse itselleni vastaten: AVS Forumilla mitattua. SXRD CR performance: PJ iris open iris closed DI ANSI CR SXRD 0.79 3,000:1 panel CR Qualia 004 900:1 2,000:1 none 247:1 SXRD 0.61 5,000:1 panel CR VW100 3,000:1 5,200:1 16,000:1 210:1 VW50 2,500:1 3,500:1 11,200:1 235:1 VW60 3,700:1 5,000:1 19,000:1 320:1 HW10 4,000:1 5,000:1 19,000:1 420:1 SXRD 0.61 HFR 7,500:1 panel CR?? VW200 5,500:1 7,000:1 31,000:1 450:1 SXRD 0.61 HFR 15,000:1 panel CR?? VW70/80 12,000:1 15,000:1 60,000:1 440:1
Mitenkä tämä testivoittaja on nyt niin valovoimainen verrattuna esim. Epsoniin uusiin, kun Ansilukemat on ihan eri planeetalta? Vai menikö itselläni nyt termien sisältö sekaisin?
Ei sulla termit ole menneet sekaisin. Epson EH-TW5000 ei ole vielä testattu lehdissä (testejäkin on monenlaisia )tai Cine4Home.de saitilla :king: . Katsotaanpa mikä on sitten järjestys....:naminami: Kyselin testejä Cine4Homesta, mutta eivät ole vastanneet mailiin. Sonyn kanssa ei ole kuulemma välit kunnossa
Sonyssa on hyvä valovoima "parhaalla kuvalla", muistaakseni aavistuksen parempi kuin Panasonicin AE3000:ssa. Perinteisesti Epson on ollut kärjessä valovoimassa, mutta tuskinpa se edelleenkään eri planeetalta on. Mainoslehtisessä se 2200 lumenia näyttää toki erilaiselta lukemalta kuin kalibroitujen tykkien ~500 lumenia.
Jeesaisiko joku, ja kertoisi mistä tuon HW10 saisi edullisesti? Tai edes muita paikkoja kuin verkkokauppa.com? Euroopasta?
Saksalaista tarjontaa löytyy vaikka täältä: http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/1202747_-vpl-hw10-sony.html. Lähetysehdot ja -kustannukset kannattaa aina tarkistaa.
Saksalaisen "Hifi Test" lehden testissä jälleen positiivinen arvostelu: „Keine Frage, der VPL-HW10 von Sony ist ein ausgewachsener Heimkinoprojektor! In einigen Belangen gar besser als der teurere Bruder VPL-VW60 lassen sich die Sparmaßnahmen in Sachen Zoom/Fokus/Lens-Shift sehr gut verkraften, denn die Bildperformance des HW10 ist ganz hervorragend. ...“ Eli joillakin osa-alueilla kalliimpaa veljeään VPL-VW60:stä parempi. Kuvanlaatu erinomainen. EDIT: En ota vastuuta käännöksen oikeellisuudesta... on sen verran hoono saksa.
Jokos tilasit? Tsekkaas britannian tarjonta myös. Sieltä pitäisi saada vieläkin hyviä tarjouksia! Katsos vaikka kaikki sonyn valtuutetut myyjät ja kyselet niistä tarjouksia. Harmi vaan, kun ei enää sieltä saa tuota ilmaista lamppua tai bluray soitinta mukaan. Niiden kanssa mahtava ostos. Parhaimmillaan luulen, että HW10:n olisi saanut juuri ennen joulua suomeen noin 1600 hintaan. Tämä siis sisälsi varalampun, jonka arvo on kai jotain 250-350. Nyt varmaan hyvät tarjoukset on tuossa 1800 paikkella. Oma projekti vielä kesken, kun ei ole ollut aikaa rakentaa telinettä tai laittaa kangasta kiinni. Kuvaa olen tykitellyt pöydältä pystysuunnassa olevalle kankaalle. Kuva on kyllä äärimmäisen hyvä, tosi tarkka, luonnollinen ja miellyttävä katsoa. Pienti säätöä tein, mutta cinema-asetuksella kuva on kohdillaan. Silmämääräisten havaintojeni perusteella (harrastajan valokuvausta ja huomaan kyllä värivirheet) värit ovat kohdallaan. Ei kallistu vihreään. Itselläni ei myöskään tapahtu tuota focuksen pumppausta. Tai se ei ainakaan ole kovin suurta. Pitää tehdä parempaa testausta ajan kanssa. Hyvä puoli tässä tykissä on sen kuvanlaadun "virheettömyys" = Katson elokuvaa ja pelaan pelejä eikä kuvaan itsessään tarvitse niin kiinnittää huomiota, koska sisältö vetää puoleensa. Välillä tietyissä kohtauksissa tulee kyllä olo, että miten sitä onkin tullut toimeen ilman tykkiä! Alkuhuumaa, alkuhuuma. Kyllä ja mukavaa sellaista. Jos kuvassa on kirkkaita kohtia niin tulee joskus jopa olo, että pitäisi laittaa valoisuutta alas, kun häikäisee. Low-lamp mode päällä. Mustan tasoon en ole täysin tyytyväinen, mutta tämä lienee enemmäkin tilan kuin tykin ongelma. Luulen, että sekä kirkkaus laskee että tummanpään toisto paranee kun saan tykiteltyä kauempaa ja isompaa kuvaa. Kontrastikin näin ymmärtääkseni paranee. Tyytyväinen omistaja siis täällä.
Laitoin omasta tykistä mittaustuloksia tuonne kalibrointi ketjuun. Kuten näkyy, niin kannattaa tykin kuvaa arvioitaessa varmistaa ettei color wide asetus ole päällä. Mittaus tuloksia sony vpl-hw10:stä cinema asetuksella
eli toi 10 mallin omistajat, käynnistyykö itsestään kun tulee signaali ja sammuuko kun signaali loppuu? thanks
Toimii näin toisen Sonyn kanssa (esim sonyn blu-ray soittimen kanssa) eli pitää olla Braviasyn (?) aktiivisena molemmissa ja ilmeisesti HDMI piuhalla pelit kiinni toisissaan. Eli toimii kai niin että kun soittimeen laitetaan virrat päälle käynnistyy tykki itsestään ja taas vastaavasti sammuun kun toistin sammutetaan. Itse en ole kokeillut miten toimii...
Tulihan se sit päivitettyä tykki tohon VPL-HW10:iin ja ei voi kuin suu auki katsoa ja ihastella TODELLA hyvää kuvaa. Tämähän on lähes äänetön vehje, iso on mut kyllä tuo tuolla katossa loikoilee eikä häiritse ketään. Miten toi jäähdytys kun tykin sulkee, (tottunut Panasonicin tuulettimiin kun sulkee niin kyllä kuulee et jäähdytys on meneillään) pyöriikö tuulettimet vai jotain muuta kun ei kuulu mitään. Toki en ole kokeillut tuota toista asetusta jäähdytyksestä. Virta nappulaa en ole löytänyt et sais kokonaan virrat pois, täytyy ottaa töpseli irti seinästä ettei jää herätevirralle. Todella lämpimästi suosittelen hyvästä kuvasta nauttiville, eikä ollut kallis 1999.- suomesta.
Jälkijäähy tapahtuu samoilla kierroksilla kuin katsottaessa. Toivon että käynnistysajan kesto (jolloin ropelli käy max. kierroksilla kuin rumempi PC ikään) korvautuu lampun vaihdon ajanjakson pituuden kasvulla tho.
Mainitaan nyt että itse koitin kanssa tuota focus "ongelmaa" tarkistella, mutta en silmällä havainnut mitään eroa 3h käytön ja seuraavan päivän heti käynnistyksen jälkeen vertailuissa. Focus oli ~niin tarkkaan sama mitä tuosta nyt käsisäädöllä pystyy laittamaan. Ja tämä oli niitä ihan alkupään laitteita. :thumbsup: Pe-Te
Manuaalissa suositellaan käyttämään tuulettimen "high" -tjsp- asetusta jos tykki on yli 1,50m korkeudella. Tuolla asetuksella voluumit nouseekin sitten reippaasti yli sietokynnyksen. Itsellänikin tykki on aikalailla katonrajassa, mutta en kyllä mielelläni tuota supertuuletusta käytä. Tykkiin olen ollut todella tyytyväinen ihan out of the box-asetuksilla. Raivostuttavaa puolestaan on se, että esimerkiksi netistä imuroidut HD-samplepätkät ja 3D-HD-videot joita on tullut katseltua MPC:llä ja stereoscopic playerilla näyttävät todella hyviltä niillä kodekeilla joita koneeltani löytyy, mutta sitten taas itse Bluray ja HD-DVD-leffat ovat ihan tukossa kontrastien ja värien kanssa Cyberlinkin PowerDVD Ultralla katsottuna. Näyttiksenä on Leadtekin GeForce 8800GT. Mutta tämä menee niin offtopiciksi, että lopetan tilitykseni tähän. Tykki on joka tapauksessa timangi :thumbsup: