Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Wbox HD DVR - tallentava HD-boksi Welhon verkkoon

الموضوع في 'Digi-TV' بواسطة johannesk, بتاريخ ‏30 أكتوبر 2008.

  1. Fotari

    Fotari Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏21 يناير 2008
    المشاركات:
    45
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Toimi ainakin mainiosti edellisen Welho-boksini (Handan mikälie) kanssa, ja samaa lupailivat tähänkin. Tuo on yksi syy, miksi valitsen mielelläni laatikon kaapelioperaattorin tarjoamasta valikoimasta.
     
  2. CMK

    CMK Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏18 ابريل 2005
    المشاركات:
    41
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    OK hyvä tietää, kiitti. :)
     
  3. peacemaker

    peacemaker Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏20 نوفمبر 2003
    المشاركات:
    1,449
    الإعجابات المتلقاة:
    10
    Kävin hakemassa tänään, toimii hyvin ainakin so far. Vielä en kyllä ihan kaikkea ole kiinnitellyt. Ethernet liittymäkin taisi olla, mitä lie varten. :naminami:
     
  4. Naukkis

    Naukkis Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏16 فبراير 2003
    المشاركات:
    311
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    En usko että se toimii tällä vuosikymmenellä...
     
  5. Tema

    Tema Tunnettu jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏5 يونيو 2003
    المشاركات:
    692
    الإعجابات المتلقاة:
    5
    Ei ole kukaan tainnut vastata kysymykseeni, joten kysytään uudelleen..
     
  6. Naukkis

    Naukkis Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏16 فبراير 2003
    المشاركات:
    311
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Anna kun arvaan. Jos HD-materiaalin siirtäminen on estetty, niin eivätköhän ne siinä samalla estä myös SD-materiaalin siirron. Pelannevat varman päälle ja disabloivat kokonaan sekä USB että LAN-liittimet niin eiköhän sillä tule "Hollywoodin määräykset" täytettyä.

    Vai voisiko olla niin että esim. kaikki salaamaton materiaali olisi luettavissa siirtämällä kovalevy tietokoneeseen...
     
  7. rainbow2

    rainbow2 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏6 أكتوبر 2006
    المشاركات:
    241
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kulkeeko tässä boksissa 1080i komponentin kautta ? Luin ruotsinkieliseltä foorumilta, että svenskien ComHemillä, missä tämä sama boksi on käytössä, se toimii. Cable ready HD-speksien mukaan kuva kai pitäisi skaalata komponenttiliitäntään alempaan tarkkuutteen, mutta ehkä niin ei ole tehtykään.

    Jos nimittäin 1080i toimisi, Hauppauge HD PVR-purkilla saisi vedettyä tallenteen tietokoneelle HD-tasoisena (tietysti se joudutaan uudelleenpakkaamaan). Itsellä on tuollainen purkki käytössä satelliitti-HD-boksiin kytkettynä ja se kyllä toimii.
     
  8. karrih

    karrih Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏21 يناير 2005
    المشاركات:
    443
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    VLC ainakin toimii siirrettyjen ohjelmien kanssa. En ole kokeillut siirtää HD ohjelmaa.
     
  9. mikita

    mikita Käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏22 مارس 2008
    المشاركات:
    233
    الإعجابات المتلقاة:
    12
    Kokeileppa vielä hd:llä. Juuri teräväpiirron siirron estämiseksi koko korttiparitus-ruljanssi on perustettu. Olisi vähän noloa jos ensimmäinen toteutus sen sitten sallisi...
     
  10. Molsa

    Molsa Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏15 نوفمبر 2005
    المشاركات:
    68
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Minulle on kerrottu Welhon toimesta, että sd-tavaraa ja sekä salaamatonta hd-tallennetta voi siirtää ulos nyt ja tulevaisuudessa. Ainoastan salatun hd-sisällön siirto tullaan estämään.

    Tällä hetkellä myös maksullisen hd-sisällön saattaa saada ulos, koska linkitys ei ole vielä käytössä. Se otetaan käyttöön kaiketi maaliskuun lopussa.
     
  11. CMK

    CMK Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏18 ابريل 2005
    المشاركات:
    41
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Noniin, tässä empiirisen testin tulos: lätkäisin "oikean" kovalevyn puuttuessa tylysti iPodin kiinni laitteeseen, ja se näkyi USB-levynä kuten pitääkin. Kopsasin iPodiin SD-matskua sekä salattua ja salaamatonta HD:ta (ainoa salaamaton HD-kanava tällä hetkellä on Nelonen HD). Kaikkia fileitä voi kopsailla ihan rauhassa, siihen Humax ei ainakaan tällä hetkellä näytä puuttuvan.

    Kopsasin fileet sitten PC:lle, ja kaikki muut pyörivät ongelmitta paitsi salattu HD (testasin VLC:llä ja Zoom Playerilla, peruscodecit asennettu). En jaksanut tähän hätään googlata aiheesta, mutta tyhmempi voisi kuvitella että jos salatun datan saa laitteesta ulos, niin se olisi jollain keinolla myös purettavissa? En ole koskaan tutkinut sen tarkemmin kuinka triviaali/mahdoton noiden kanavien salaus oikein on..

    Pienen outouden huomasin samalla: missään Humaxin manuaalissa ei mainita miten USB-levy on tarkoitus unmountata, eikä laitteesta löytynynyt mitään sopivaa komentoakaan tähän. Onnistuin siinä rytäkässä mm. poistamaan kaikki biisit ipodista (oletin toiveikkaasti että kun valitsee "poista" laitteen kohdalla niin sen voisi irrottaa.. kyseessä olikin tietysti kaikkien fileiden poisto, jota digiboxi alkoi suorittaa salakavalasti tausta-ajona). Keksin ainoastaan digiboxin sammuttamisen, jonka jälkeen iPodi antaa irrottaa itsensä. Hieman kömpelöä.
     
  12. arskaxx

    arskaxx Tunnettu jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏12 فبراير 2004
    المشاركات:
    979
    الإعجابات المتلقاة:
    2
    Melkein kaikilla (ehkä kaikillakin) boxeilla voi tallentaa salattuja kanavia ja siirtää tallenteet PC:lle, mutta sitä salausta ei PC:llä saa purettua millään konstilla, mihin niitä kortteja muuten tarvittaisiin ?

    Tosin, eikö tuon HD:n pitänyt estää myös kopiointi (ainakin jossain tilanteissa) ?
     
  13. CMK

    CMK Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏18 ابريل 2005
    المشاركات:
    41
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Njuu, mietin vaan kun ei kovinkaan moni salaus ihmiskunnan historiassa ole jäänyt purkamatta.. Mutta itse en tosiaan aiheesta juuri mitään tiedä, taitanevat jäädä siis salatut HD:t boxilla katsottavaksi.
     
  14. Kaptah76

    Kaptah76 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏9 يناير 2007
    المشاركات:
    422
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Aijaa? Mites esim. SSL jota pankkipalvelut yms. netissä käyttää? Epäiletkö että sekin on murrettu?

    Joskus etsin netistä tietoa DVB-CSA:n brute forcauksesta ja se oli luokkaa satoja tunteja per 10 sekuntia tallennetta. Toki aina voi keksiä jotain brute forcea fiksumpaa, mutta tällä hetkellä sellaista ei ole tarjolla.
     
  15. janilxx

    janilxx Guest Guest

  16. CMK

    CMK Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏18 ابريل 2005
    المشاركات:
    41
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Juu, juuri tästä en ollut selvillä, eli onko kyseinen salaus samaa luokkaa kuin vaikkapa CSS (hidaste ennemminkin kuin oikea suojaus) vai asteikon toisesta päästä (vaatii niin paljon vaivaa ja laskentatehoa että on käytännössä tavalliselle käyttäjälle murtamaton). Näyttäisi olevan siis jälkimmäinen.
     
  17. Kaptah76

    Kaptah76 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏9 يناير 2007
    المشاركات:
    422
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Tarkasti ottaen tuo ei tee minun Nordea-yhteyksiäni turvattomiksi. Tuolla voisi luulotella, että joku toinen sivu on oikea ja turvallinen Nordean sivusto. Eli varsinaista SSL salausta ei ole murrettu.

    Toki kaikilla salaustekniikoilla on jokin elinikä, jonka jälkeen ne tulevat turvattomiksi. DVB-CSA astakin ollaan speksaamassa uutta versiota (v3), joka tulee vaiheittain korvaamaan nyt käytössä olevan kryptografian.
     
  18. CoccoBill

    CoccoBill Käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏1 ديسمبر 2003
    المشاركات:
    176
    الإعجابات المتلقاة:
    5
    Tarkasti ottaen SSL on protokolla, ei salaustapa. SSL tukee suurta joukkoa erilaisia salaustapoja ja -algoritmeja, kuten RC2, RC4, DES, 3DES, AES ja IDEA erilaisilla salausavaimen pituuksilla. Riippuen siitä mitä algoritmia ja millä avaimen pituudella käytetään, suojauksen taso voi olla mitä tahansa välillä olematon - erinomainen.

    Digitodayn artikkelissa viitattu hyökkäys kohdistuu yhteen SSL-protokollan tukeman hash-algoritmin, MD5, tunnettuun haavoittuvuuteen. SSL tukee toki muitakin hash-algoritmeja, mm. SHA ja MD4.

    Salauksella siis suojataan itse liikenne, hash-algoritmilla taas varmistetaan liikenteen eheys, eli ettei siihen ole tullut matkalla muutoksia.

    Viimeisin SSL:n versio on v3, jota vanhempia ei suositella käytettäväksi niiden tukemien heikkojen salausalgoritmien vuoksi. SSLv3 julkaistiin jo 1996, mutta vielä mm. IE6 käyttää oletuksena SSLv2:ta.

    SSL siis voidaan toteuttaa monin tavoin, ja sitä voidaan käyttää moniin eri tarkoituksiin. Se seikka sinänsä, että jossakin käytetään SSL:ää ei välttämättä takaa yhteyden turvallisuuden osalta paljoakaan.
    [/rant]
     
  19. peacemaker

    peacemaker Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏20 نوفمبر 2003
    المشاركات:
    1,449
    الإعجابات المتلقاة:
    10
    Ensifiilikset purkista on hyvät muutaman päivän käytöllä. Ainut asia mistä voisi valittaa on kanavien hidahko vaihtuminen, kun nauhoitus on käynnissä. Muuten tähän mennessä testuista toiminnoista kaikista plussaa.

    Hyvä ostos :thumbsup:
     
  20. nessche

    nessche Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏7 يناير 2009
    المشاركات:
    3
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Meilläkin laite käytössä, ja se toimii ihan ok. Ainoa asia joka ketuttaa on se, että ulkoinen kovalevy ei voi käyttää "lisäkapasiteettina" (siis en halua siirtaa nauhoitukset tietokoneeseen, vain katsoa nauhoitukset samalla humaxilla USB-levyltä) DRM-matskujen kanssa (boxi sanoo "kopiosuojaus (DRM) ei salli toistoa"). 320GB levy on naurettava pieni HD-lähetyksille. Es. Canal+FilmHD:ltä tuli Kieslowskin väri-trilogia ja se vie jo melkein 20% kovalevystä...

    En olen vielä yrittänyt kopioida tallennuksia takaisin humax kovalevyyn, mutta tuskin se toimii kun se olisi kopion kopio, eikä alkuperäinen....