Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Faktaa korttilinkityksestä

Discussion in 'Digi-TV' started by matias, Nov 17, 2008.

  1. paaton

    paaton Tunnettu jäsen

    Joined:
    Mar 22, 2005
    Messages:
    846
    Likes Received:
    0
    Eli laitteenko pitää tukea tuota linkitystä? Eikö riitä, jos conax tukee sitä?
     
  2. ArmyMan

    ArmyMan Guest Guest

    Joined:
    Jan 8, 2007
    Messages:
    76
    Likes Received:
    0
    Enempää en osaa kertoa.
     
  3. paaton

    paaton Tunnettu jäsen

    Joined:
    Mar 22, 2005
    Messages:
    846
    Likes Received:
    0
    Tuota mietinkin, eli jos tuo paritusta tukeva CA-moduli riittää, niin eihän pc käyttäjillä ole mitään hätää?
     
  4. lmfmis

    lmfmis Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 17, 2002
    Messages:
    3,021
    Likes Received:
    2
    Ei tuollaista tule....
     
  5. paaton

    paaton Tunnettu jäsen

    Joined:
    Mar 22, 2005
    Messages:
    846
    Likes Received:
    0
    Miten se ca-moduuli tietää kytketäänkö se telkkariin vai tv-korttiin?
     
  6. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 4, 2004
    Messages:
    3,804
    Likes Received:
    0
    Paritettu moduuli vaatiinee tukea laitteelta, johon se kytketään, jotta paritus onnistuu. Kukaan täällä tuskin tietää teknisiä yksityiskohtia, mutta jonkin sortin "puljaus" lienee kyseessä, jossa käytetään laitteen sarjanumeroa tms. Joka tapauksessa joudut ilmoittamaan kaapelitv-yhtiöön moduulia vastaanottaessasi, mihin laite kytketään ja tämän laitteen tulee siis olla oletettavasti Cable Ready HD-hyväksytty televisio. Tässä yhteydessä oletettavasti tarvitsee ilmoittaa myös laitteen sarjanumero.

    Jos lähdetään ajatuksesta, että ilmoitus riittää, eikä tuossa parituksessa moduulin kanssa lopulta käytetä esimerkiksi sarjanumeroa hyväksi, niin voisi ajatella, että Cable Ready HD-töllön tai boksin omistava henkilö voisi tosiaan ehkä saada PC-systeeminkin toimimaan. Epäilen tätä kuitenkin kovasti.
     
  7. paaton

    paaton Tunnettu jäsen

    Joined:
    Mar 22, 2005
    Messages:
    846
    Likes Received:
    0
    Siinäpä tulikin kaikki mitä mietin. Luulen vaan, että pskn puhujia tällä hetkellä ovat tv-kauppiaat, tuollaista CA-moduulia linkitys toiminnalla on tuskin edes tulossa. Muutenhan voin käyttää vaikka netistä löytämääni tv:n sarjanumeroa.

    Edit: Siis en usko, että nykyisiä HD-virittimellisiä telkkareita saa toimimaan pelkällä CA-moduulin vaihdolla.
     
    Last edited: Dec 1, 2008
  8. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 4, 2004
    Messages:
    3,804
    Likes Received:
    0
    Kyllä sellainen on tulossa, tämän voin ihan tietopohjalta vahvistaa.

    Ja oletus edellen siis on se, että tuo vaatii laitteen ohjelmistolta tukea niin, että "mikä tahansa sarjanumero netistä otettu sarjanumero" ei kelpaa, vaan laitteen pitää nimenomaan kommunikoida tuo oma sarjanumero kortille CA-modulin kautta ja paritus tapahtuu tuota kautta. Lähettävästä päästä taas valtuutetaan tuo kortti tuolle nimenomaiselle sarjanumerolle.

    Mutta kuten sanottua, en tunne tuota mekanismia "oikeasti", eli tämä on mutua. Voi toki olla, että tuo sarjanumeron ilmoitus on vain "peloite" ja moduulia ei oikeasti sidota siihen CA-moduulin tapauksessa ja mikä tahansa netistä otettu sarjanumero kelpaa (tosin, en tiedä kuinka paljon netistä löytyy korttilinkitystuen ja CR HD-logon omaavien Suomi-televisioiden sarjanumeroita lojumasta...). "Oikeassa" korttilinkityksessä vastaanotin kyllä ihan rautatasolla sidotaan korttiin, eli siinä tuo sarjanumero ainakin pitää varmasti vastata sitä, mitä kortille valtuutetaan.
     
  9. ArmyMan

    ArmyMan Guest Guest

    Joined:
    Jan 8, 2007
    Messages:
    76
    Likes Received:
    0
    Tuskin kellään riittää arvovalta pistämään telkkareihin niitä CR HD tarroja? Sehän tekisi nykyisistä HD-viritin televisioista siis romurautaa? Eikö sen CR HD logon löytyminen siitä CA-moduulista mukamas riitä?
     
  10. paaton

    paaton Tunnettu jäsen

    Joined:
    Mar 22, 2005
    Messages:
    846
    Likes Received:
    0
    Tuo kommunikointi kuulostaisi kivalta. Luulen, että pc osaa sopivalla ohjelmalla kommunikoida aivan saman numeron mitä telkkarikin. :)

    Eipä tuota sarjanumeroa tarvitse netistä etsiä, tuossa olisikin jo riittävän hyvä syy vaihtaa uusi telkkari.
     
  11. erep

    erep Guest Guest

    Joined:
    Nov 28, 2006
    Messages:
    1,534
    Likes Received:
    0
    viasat, jolla on NDS-light, on periaatteesa paritus olemassa, tosin sen voi jo ohjelmistolla kiertää.

    heillä on kyllä moduuleitakin jakelussa, muttei kuluttajalle,vaan pienkerrostalojakeluun.

    laitteen sarjanumero ei välttämättä ole oikea numero. conax-linkitetyssä laitteessa on piiri, joka osaa kommunikoida conax-linkitetyn kortin kanssa. sen piirin numero ei välttämättä ole laitteen sarjanumero.


    no numero siellä on, onko se laitteen sarja, onkin eri asia.
     
  12. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 4, 2004
    Messages:
    3,804
    Likes Received:
    0
    Tiedän, mutta nyt ei puhuta laitteista, jotka virallisesti tukevat linkitystä integroidun korttipaikan kautta, vaan laitteista, jotka valmistajat ovat ilmoittaneet saattavansa tukemaan linkitettyä CA-moduulia softapäivityksellä. Näihin ei softapäivityksellä taiota Conax-piiriä, vaan linkitys tehdään moduulin kautta joko puljaamalla tuo niin, että linkitys sidotaan johonkin jo TV:n sisällä olevaan identifioivaan tietoon (tästä arvelu sarjanumerosta) tai sitten uho asiasta on pelkkää fuulaa ja nämä linkitetyt moduulit toimivat itse asiassa ilman minkäänlaista linkkiä laitteeseen, mihin ne on kytketty (mielestäni epätodennäköistä). Tai kolmas vaihtoehto, HD-virittimellisiä malleja jo myyneet valmistajat ovat ns. kusseet asiakasta silmään ja linkityksen toteutuessa myös moduulien tapauksessa niitä ei saakaan päivitettyä linkitystä tukemaan.
     
  13. anon4340

    anon4340 Tuttu kasvo

    Joined:
    Apr 17, 2002
    Messages:
    287
    Likes Received:
    0
    Onko tämä kaapelin tuleva paritus/salaus Conax cas 7 - pohjainen?
     
  14. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 4, 2004
    Messages:
    3,804
    Likes Received:
    0
    On.

    1234567
     
  15. matias

    matias Guest Guest

    Joined:
    Jan 27, 2004
    Messages:
    895
    Likes Received:
    0
    Telkkujen kohdalla ainakin fulaa ja perustuu varmaan tietoon.
    Operaattorit keräävät sarjanumero sitä varten että tietävät että sarjanumero on oikea eikä samaa sarjanumeroa voi rekisteröidä kuin kerran. Telkulla ei ole mitään tapaa kommunikoida sarjanumeroa tai muutakaan tunnistetta conax modulin kanssa, edes paritetun, softapäivityksellä tai ilman kun nykyinen CI speksi ei sellaista mitenkään sisällä.

    Maksukortti paritetaan CA-modulin kanssa ja operaattori vuokraa sen paritusta tukevan modulin vain tv-mallia ja sarjanumeroa vastaan ja tv pitää olla Cable Ready hyväksyttyä mallia. Muissa tapauksissa ei HD-kanavia tipu.
    Valmistajat ilmoittavat kaikkien maahantuotujen televisioiden sarjanumerot eli sitä ei voi itse keksiä.

    Moduli/kortti toimii minkä tahansa nykyisen HD-virittimisen television kanssa kunhan sen vaan onnistuu jostakin saamaan. Jos sulla olisi Cable Ready hyväksytty televisio, ilmoitat sen tiedot operaattorille, saat modulin ja kortin niin voit aivan hyvin antaa sen naapurillesi jolla on vaikkapa erimerkkinen HD-virittimellä oleva televisio.

     
    Last edited: Dec 2, 2008
  16. Borje

    Borje Guest Guest

    Joined:
    Mar 8, 2004
    Messages:
    2,270
    Likes Received:
    0
    Alkaa olla aikas DDR osastoa :confused:
     
  17. Nemo67

    Nemo67 Guest Guest

    Joined:
    Jun 7, 2006
    Messages:
    299
    Likes Received:
    0
    [​IMG]

    Welholta muuten viimeviikolla vastattiin meilillä että he eivät ole vuokraamassa näitä moduleita. Olivat siis asiakaspalvelussa ihan pihalla tästä...
     
    Last edited: Dec 2, 2008
  18. sakali

    sakali Vakiokasvo

    Joined:
    Oct 26, 2004
    Messages:
    1,206
    Likes Received:
    2
    Tai voit käydä Gigantissa kirjoittamassa myynnissä olevien TV:n sarjanumerot ylös.
     
  19. paaton

    paaton Tunnettu jäsen

    Joined:
    Mar 22, 2005
    Messages:
    846
    Likes Received:
    0
    Tai sitten numeroita kerätään vaan huvin vuoksi.
    En oikein usko, että paikallisella operaattorilla on kaikkien telkkareiden sarjanumeroita.

    Ei kaikki tv:t tule suomeen valtuutetun maahantuojan kautta.
     
  20. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 4, 2004
    Messages:
    3,804
    Likes Received:
    0
    Kaikki Cable Ready HD-merkinnän omaavat televisiot tulevat.