Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Vahvistinsuosituksia Amphion Ion + Impact 400 -combolle?

Keskustelu osiossa 'Vahvistimet' , aloittajana amarhi, 18.11.2008.

  1. amarhi

    amarhi Guest Guest

    Liittynyt:
    10.11.2008
    Viestejä:
    1
    Saadut tykkäykset:
    0
    Moro!

    Musiikinkuunteluinto heräsi vuosien jälkeen ja niinpä hommasin alkajaisiksi 2.1. -setin Amphionilta - Ionit pääkaiuttimiksi ja Impact 400 matalaan päähän. Nyt hakusessa olisi settiin sopiva vahvistin, joko integroitu tai pienin varauksin AV hintaluokasta < 1000€. Käyttö musiikiin ja leffaäänten toistoon, ehdoton pääpaino (80/20%) musiikilla (jazz, Jack Johnson, britti-indie etc.) Olen kallistumassa perinteiseen stereovahvistimeen, toisaalta HDMI-liitäntä olisi ihan jees. Tällä hetkellä ajan kaiuttimia Tangentin pienellä AMP-30 Ampster - vaffilla, josta ei tunnu löytyvän puhtia ja tarkkuutta riittävästi. Vaikkeivät nämä hifistelyn termit ole itsellä hallussa, sanoisin, että haussa on "tarkka" ja "musikaalinen" peli. Kiitokset jo etukäteen mahdollisista vinkeistä!
     
  2. visionary

    visionary Käyttäjä

    Liittynyt:
    13.07.2007
    Viestejä:
    207
    Saadut tykkäykset:
    0
    Samainen 2.1 setti löytyy itseltänikin ja stereovahvistin on ollut mielessä päivittää vanhan AV-vahvistimen tilalle.
    AV-vahvistinta en enää aio hankkia koska siitä jää käyttämättä ihan liikaa ominaisuuksia. Pääpaino kun on itsellänikin
    2-kanavakuuntelussa ja musiikissa. Monikanava ja -kaiutin kotiteatterin rakenteluun en enää lähde. Vähempi parempi :)

    Itselläni on vaihtoehtoina oikeastaan 2 vahvistinta, joko Marantzin PM-7003 tai Denonin PMA-1500AE.

    Vahvarin kaveriksi joko Marantzin BD-7003 tai Denonin DVD-1800BD bluray pyöritin. Kummassakin hyvälaatuiset 2ch analogiannot vahvarille. Kiinnostaisi vaan tietää mitä signaalia 2ch analogiannoista tulee bluray levyä pyörittäessä, varsinkin subitaajuksien osalta.
     
    Viimeksi muokattu: 25.02.2009
  3. Maverick

    Maverick Lähes henkilökuntaa Blokattu

    Liittynyt:
    03.04.2002
    Viestejä:
    4 289
    Saadut tykkäykset:
    0
    Sieltä tulee kaikkien muitten kanavien summa soittimen omalla downmix-prosessoinnilla höystettynä paitsi The LFE -kanava joka ei tule ollenkaan.
     
  4. matti lammikko

    matti lammikko Guest Guest

    Liittynyt:
    11.12.2000
    Viestejä:
    395
    Saadut tykkäykset:
    3
    Audio Analoguen vahvistimia kuunnellaan suunnitteluvaiheessa myös Amphionin kaiuttimilla kuten myös toisin päin (Amphionin kehityksessä käytetään Audio Analogueta) ja yllätyin itse, kuinka läheistä yhteistyötä nämä kaksi merkkiä tekevät. Myös siitä syystä olen itse kallistumassa omassa vahvistimen etsinnässäni tähän merkkiin. Integroidut Primo-sarjasta voisivat mahtua antamaasi hintaluokkaan ja putkilla toteutettu esiaste tekee äänelle hyvää.

    http://www.audioanalogue.com/linee.php?ID_linea=1
     
    Viimeksi muokattu: 26.02.2009
  5. Crimson

    Crimson Guest Guest

    Liittynyt:
    03.08.2001
    Viestejä:
    3 316
    Saadut tykkäykset:
    2
    Olisiko uusia suosituksia tälle Amphionin 2.1-setille?
     
  6. joose

    joose Guest Guest

    Liittynyt:
    09.04.2005
    Viestejä:
    304
    Saadut tykkäykset:
    0
    Sori vaan kun olen joka ketjussa nyt mainostanut, mut musta mulla myynnissä oleva Creekin EVO2 vahvari sopisi sullekin loistavasti. Siitä löytyy preoutti, mutta se on highlevel eli tarvitset sellaisen johdon joka muuntaa highlevel-signaalin lowleveliksi. Sit jakotaajuuden säädät sen mukaan mitä nuo ionit toistaa.

    Piuha: http://verkkokauppa.planeetta.net/epages/Planeetta.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/vlsi/Products/80334

    Tuossa subbarissa on speakerlevel inputti eli jos joku voi varmistaa, niin siihen riittäisikin pelkät tavalliset RCA:t vahvarin preoutista. Eli kaks mahdollista tapaa liittää löytyy.