Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Sony KDL-40D3000

Тема в разделе "Televisiot", создана пользователем matias, 21 мар 2007.

  1. geelsoft

    geelsoft Guest Guest

    Регистрация:
    24 апр 2008
    Сообщения:
    2
    Симпатии:
    0
    Tietääkös kukaan miten saan kanavan tiedon pois näkyvistä..
    En tiedä olenko jossain vaiheessa vahingossa jotain asetusta säätänyt tai jotain mutta en löydä siihen ratkaisua.

    Elikkä tv kanavat toimivat ihan normaalisti, mutta esim ps3 joka minulla on kiinni av4:ssä eli ekassa hdmi paikassa ja katon sitten pleikalla leffaa tai pelaan niin ruudussa lukee AINA "AV4 ja kanavan nimi"..

    Se on ajan kanssa hieman häiritsevää ja pilaa hyvät leffa hetket
     
  2. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    Tätä on kysytty aikaisemminkin, ja kyse on jiposta, joka ainakin jokaisessa käytössäni olevasta töllöstä on löytynyt. Kauko-ohjaimesi vasemmassa yläkulmassa on "i+"-nappi, ja sitä kun painaa, niin maagisesti nämä kanavan tiedot sun muut AV-hössäkät lähtevät ruudulta pois saman tien. :)

    Sen verran noista aikaisemmista jutuista, että kokeilinpa juuri puhdistaa ruudun silmälasien puhdistamiseen tarkoitetulla mikrokuituliinalla. Sillä puhdistui pinta erittäin hyvin, ja se myös osoitti, että yli puolessa vuodessa oli ehtinyt tulla pinnalla hiukan pölyä muttei paljon. Se osoitti myös, että se K-Marketissa myytävä Pirkan siivousmikrokuituliina (edelleen se, mikä tulee moninkerroin taitettuna keltaisena tai sinisenä) ei ole oikein sovelias ratkaisu (se nimittäin ei aiemmin ollenkaan pölyä ottanut mukaansa, ja tuntui kuvaruutua vasten erittäin karhealta).
     
  3. geelsoft

    geelsoft Guest Guest

    Регистрация:
    24 апр 2008
    Сообщения:
    2
    Симпатии:
    0
    Thank You, olo mitä typerin... :OI
     
  4. jaaba

    jaaba Käyttäjä

    Регистрация:
    28 июн 2000
    Сообщения:
    103
    Симпатии:
    0
    Kysytäänpä vielä typerää aloittelijan kysymystä:

    Kyseessä 46-tuumainen D3000 ja Acerin Travelmate-kannettava (Intel 915G tai vastaava chipset) VGA-piuhan päässä. Kun ensimmäisellä kerralla kokeilin kuvan asettamista, sain heittämällä koko ruudun kokoisen, 1280*720-tarkkuudella olevan kuvan näkyviin.

    Nykyään vaikka kuinka vääntelen asetuksia tietokoneesta ja tv:stä, saan vain 4:3-suhteessa näkyvän, osittaisen työpöydän kuvan esiin telkkariin. Joudun siis hiirellä skrollaamaan kuvaa eestaas. Mistäköhän minun pitäisi alkaa etsiä ongelmaan ratkaisua?
     
  5. jaaba

    jaaba Käyttäjä

    Регистрация:
    28 июн 2000
    Сообщения:
    103
    Симпатии:
    0
    *bump*
    toivoisin mielelläni tuohon ongelmaani apua. En pysty ymmärtämään, mikä asetus tähän voi olla syynä.
     
  6. arthur

    arthur Guest Guest

    Регистрация:
    28 июн 2002
    Сообщения:
    2.424
    Симпатии:
    0
    laita tietokoneen asetuksista oikea resoluutio (768*1366) ja kuvasuhde 16:9. Muistaakseni Sony näyttää tuon VGA:n sellaisenaa, mutta varmista vielä, että TV:n päässä overscan on nollassa (en muista asetuksen nimeä).
     
  7. He-Tero

    He-Tero Tuttu kasvo

    Регистрация:
    10 май 2005
    Сообщения:
    464
    Симпатии:
    0
    Eikös oikea reso ole 1360*768
     
  8. arthur

    arthur Guest Guest

    Регистрация:
    28 июн 2002
    Сообщения:
    2.424
    Симпатии:
    0
    Sonyn sivujen mukaan d3000:sen (32''-mallin, isompaa en löytänyt):
    Näytön tarkkuus (pikseleinä):1366 x 768
     
  9. Jayl

    Jayl Guest Guest

    Регистрация:
    19 окт 2005
    Сообщения:
    218
    Симпатии:
    0
    Sama (1366x768) resoluutio on kaikissa D3000-mallin televisioissa.
    Mutta kykenevät tietokoneelta kuitenkin "vain" 1360x768 resoluutioon, jättäen kumpaankin reunaan 3 "tyhjää" pikseliä.

    Näin ollen oikea resoluutio, jota tietokoneelta tulisi käyttää on nimenomaan 1360x768.
     
  10. arthur

    arthur Guest Guest

    Регистрация:
    28 июн 2002
    Сообщения:
    2.424
    Симпатии:
    0
    selvä, jotain tällaista ounastelinkin.
     
  11. Moti

    Moti Vakiokasvo

    Регистрация:
    12 сен 2001
    Сообщения:
    1.028
    Симпатии:
    11
    Saako tähän millään ilveellä aktiivikaiuttimia kiinni siten, että omalla kakellä voisi säätää äänenvoimakkuutta?
     
  12. matias

    matias Guest Guest

    Регистрация:
    27 янв 2004
    Сообщения:
    895
    Симпатии:
    0
    Saahan valikosta valittua äänen RCA-lähdön niin että lähtötaso seurtaa äänenvoimakkuussäätöä, pitää muistaaksini valita TV:n kaiuttimien mykistys.

    Muuten voisin kokeilla mutta ei ole mitään laittaa tuohon television perään:(

     
  13. Moti

    Moti Vakiokasvo

    Регистрация:
    12 сен 2001
    Сообщения:
    1.028
    Симпатии:
    11
    Kiitos tiedosta, pystyykö kukaan vahvistamaan tätä?

    Tämänhän voi testata laittamalla Sonyn RCA-outin kiinni yhteen vahvistimen sisääntuloon ja nostamalla varovasti äänenvoimakkuutta mikäli erillistä päätevahvistinta ei ole käytössä tai etu/päätevahvistimen erotuskytkentä puuttuu.
     
    Последнее редактирование: 26 авг 2008
  14. Fifty

    Fifty Tuttu kasvo

    Регистрация:
    23 янв 2007
    Сообщения:
    432
    Симпатии:
    2
    Pystyn vahvistamaan, että D3000 valikoista voi tehdä ko. säädön. En ole kokeillut.
     
  15. Sleep0

    Sleep0 Guest Guest

    Регистрация:
    12 сен 2007
    Сообщения:
    337
    Симпатии:
    0
    Ei pysty ääntä mun mielestä säätämään tuossa masiinassa tuon RCA -ulostulon kanssa.. Tietokone (aktiivikaiuttimet), kun laittaa RCA outtiin, ei niiden ääntä pysty säätämään kuin itte kaiuttimista..
     
  16. matias

    matias Guest Guest

    Регистрация:
    27 янв 2004
    Сообщения:
    895
    Симпатии:
    0
    TV:n omat kaiuttimet pitää ensin kytkeä valikosta pois päältä!

     
  17. Sleep0

    Sleep0 Guest Guest

    Регистрация:
    12 сен 2007
    Сообщения:
    337
    Симпатии:
    0
    Saanko rautalankaohjeet.. :OI En mielestäni millään tuossa onnistunut..
     
  18. Moti

    Moti Vakiokasvo

    Регистрация:
    12 сен 2001
    Сообщения:
    1.028
    Симпатии:
    11
    Manuaali, sivu 28:

    Äänilähtö
    "Muuttuja": Audiojärjestelmän audiolahtöä voidaan ohjata television kaukosäätimellä.
    "Kiinteä": Television audio lähtö on kiinteä....

    "Äänilähto" ei ole käytettävissä televisioon liitetylle äänentoistojärjestelmälle, jos käytetään HDMI-liitintä


    Eli manuaalin mukaan RCA-outteja pitäisi pystyä (ehkä) säätämään omalla kakella. Tuo teksti on niin vaikeasti tulkittavissa (mielestäni audiojärjestelmän audiotuloa pitäisi pystyä ohjaamaan tv:n kaukosäätimellä), että jos joku voisi tuon testata niin ei tarvitsisi arpoa.
     
  19. Moti

    Moti Vakiokasvo

    Регистрация:
    12 сен 2001
    Сообщения:
    1.028
    Симпатии:
    11
    Voimakkuuden säätäminen onnistuu TV:n kaukosäätimellä, eli aktiivikaiuttimia voi ohjata tuolla RCA-liittimistä suoraan, toki myöskin tavallista vahvistinta ja kaiuttimia.
     
    Последнее редактирование: 2 сен 2008
  20. Tomppa-

    Tomppa- Guest Guest

    Регистрация:
    23 ноя 2004
    Сообщения:
    760
    Симпатии:
    0
    Verkkokaupan hinnastoon on ilmestynyt malli 40DL4000 ja saatavuudeksi selvisi viikot 41/42 eli lokakuun alku/puoliväli. Sonyn sivuilta ei löytynyt vielä mitään.

    No joo, nyt tuo mallitarkenne oli korjattu järkevämpään muotoon: 40L4000.
     
    Последнее редактирование: 10 сен 2008