Vanha (8-10 vuotias) laadukas käyttöauto (eli joku japsi) maksaa arvon alentumisineen (reilu 500 eur) , huoltoineen (keskimäärin 300-400), vakuutuksineen (400-600) ja 15 000 km bensoineen reilu 3000 euroa (tästä yli puolet bensoihin). Uusi vastaava auto maksaa tämän jo arvon alentumisena (30 000 euron auton arvo tippuu viimeistään 5 vuodessa puoleen, eli 3000 euroa vuodessa) ja päälle lainan korot (sanotaan vaikka 30 000 miinus 8000 (vanhan hinta) @ 5% eli 1100 eur ekana vuonna). Takuun vaatimat merkkihuollot ovat niin kalliita että vanhan auton suurempi vikojen määrä ei oikeasti nosta menoja kuin huonolla tuurilla tai huonosta autovalinnasta (esim. joku vanha Ranskatar) johtuen. Uuden kulutus ehkä vähän pienempi, tässä voi säästää litran sadalla eli yhteensä 150 litraa, vähän yli 200 euroa. Varovasti arvioiden uudella keskiluokan autolla viisi vuotta ajaminen maksaa 3000 euroa vuodessa enemmän kuin 8 vuotta vanhalla ihan hyvällä autolla, mahdollisesti paljon enemmänkin. On uudessa toki puolensa, mutta vanhan kanssa säästää jos valitsee hyvän. edit: Jos vuoden ikäistä Citikkaasi (tms.) takuukorjataan jo kolmatta kertaa voit olettaa auton arvon puolittuvan 3-4 vuodessa ja korjata yllä olevaa laskelmaa
Kannattaa liittyä holiday clubin viestilistalle. Joskus sattuu ne tarjoukset passaamaan omiin suunnitelmiin ja säästää jonkin verran rahaa normaali hintoihin. Miinuksena tietysti tulee se esittely siinä samalla mutta ainahan se on mukava kovaa myyntimiestä kuunnella Kerron sitten kun lomilta tullaan että oliko se säästö sen väärti.
Ensimmäisenä vaan valoihin, niin pääsee taloudellisimman ajotavan mukaan kiihdyttämään ripeästi matkanopeuteen, kun ei ole joku viherpiipertäjä nössöilemässä edessä
Tuota en kyllä ole koskaan ymmärtänyt. Joillakin tuntuu olevan helvetin kiire odottelemaan liikennevaloihin. Risteyksestä toiseen kiihdytetään täysillä ja sitten taas odotellaan. Mutta mikäs siinä näillä bensan hinnoilla... :thumbsup: Motivan sivuilta löytyy opas taloudellisesta ajamisesta ja paljon muitakin energian säästövinkkejä, joilla voi säästää myös aimo tukun rahaa.
Nopeuden nosto ripeästi matkanopeuteen on taloudellisempaa kuin mopoilu. Ja ripeästi ei tarkoita vihreillä nilkka suoraksi.
Juuri näin. Ja sitä auton ajotietokoneen näyttämää kulutusta kannattaa oikeasti seurata. Se opettaa kummasti ajamaan taloudellisemmin.
Se riippuu ihan autosta. Jos auto menee 0-100 km/h 5.x sekunnissa (tai vielä nopeammin), se kiihdytys on kivaa. Mutta eipä sitä pääse millään perus-Avensiksella kokemaan. Näillä bensan hinnoilla? Mitä väliä? Kaikki maksaa. Juhannuksena tuli jotain 1 500 km reissua ja ens viikolla olis vajaat 2 000 km tulossa, jos huussi vaan pysyy kunnossa. Ja siihen vielä rata-ajoa ja varttimailin riuhtomista päälle.
Jos kiihdyttää ripeästi, takana ajavatkin saattavat päästä valoista jolloin liikenne kokonaisuudessaan on sujuvampaa ja polttoainetta säästyä näin kun ei tarvitse autoja käyttää tyhjäkäynnillä valoissa.
Jos ei autoa tarvitse ja on aikeissa pihistellä rahoissa niin auto on sellainen rahareikä ettei toista. Mutta silti Yorccin linjoilla (muutenkin kuin pelkästään kaluston suhteen) Kaikki kiva maksaa ja sen lisäksi vielä moneen ei kivaankin menee rahaa. Toki kiva voi vaihtua toiseen kivaan, mutta tällä hetkellä kivassa on kahdeksan sylinteriä, takaveto, targakatto ja kohtuullinen kulutus habitukseen ja kulkuun nähden. Käärinliinoissa ei ole taskuja.
Onpas tämä keskustelu karannut otsikon aiheesta, mutta jos oma talous on kunnossa niin voihan sitä säästynyttä rahaa vaikka sitten käyttää autoon tai muuhun mielihyvää tuottavaan harrastukseen. Palataanko kuitenkin säästövinkkeihin?
Taantuma pelottelee rapakon tuolla puolen ja on jo nurkan takana. Siksipä pahasti velkaisen asunnonomistajan kannattaa laittaa se putkiremppaa odottava ylihintainen luukkunsa myyyntiin heti, eikä vasta sitten kun on jo liian myöhäistä. Liitteenä DVDPlazan chatin talousasiantuntijan näkemys tulevasta hintakehityksestä.
Ainakin itse laittaisin kämpän vaihtoon tai lämmityksen jos löytyy öljylämmitys. Oli sittenn vuokralla tai omistusasunto. Lämmitysöljynkin hinta nousee vielä roimasti muutaman vuoden sisällä.
Aika hyvin on viime aikoina mun asuntohakuagentteihin tarttunu kämppiä. Harmi vaan, kun kaikissa on järjestään öljy- tai sähkölämmitys. Mistähän mahtais johtua..?
Omalta kohdalta pitäisi lopettaa energiajuomien ylenpalttinen lipittäminen. Työn ohessa tulee juotua päivittäin 2 purkkia/tölkkiä tuota litkua. Jos saisi jätettyä pois, niin vuodessa säästyisi reilu tonni. Hommaa kotiparturisetti. Jos normaalisti käy sen kerran kuussa parturissa kynittävänä 20€/kerta, säästää vuodessa reilun parisataa.
Ajaa kaljuksi. Viimeksi käynyt oikeassa parturissa joskus vuonna 2000 ennen armeijaan menoa. Hiustenleikkuu kone maksoi muistaakseni jotain 30.
Vähän samaa vikaa täällä. Kumma kyllä, nyt kun on ollut lomilla 2 viikkoa, niin ei ole tullut juotua yhtään noita litkuja. Saas nähdä miten käy, kun menee takaisin töihin.