Canal Digital HD combo ongelmat

Тема в разделе "Satelliitti-TV", создана пользователем plundstr, 3 фев 2007.

  1. Valhalla

    Valhalla Nikon & Elinchrome Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    6 дек 2002
    Сообщения:
    2.539
    Симпатии:
    4
    En tiedä onko raportoitu jo (en huomannut ainakaan) mutta täällä tuo rakkine on alkanut boottaileen parin tunnin välein itsekseen.. kesken leffan / sarjan tms, laite sammuu ja käynnistyy omineen :mad:
     
  2. Raymond56

    Raymond56 Guest Guest

    Регистрация:
    22 фев 2005
    Сообщения:
    93
    Симпатии:
    0
    Samanlainen bootti ongelma on tullut myös minun laitteeseen.
     
  3. Mybbe

    Mybbe Guest Guest

    Регистрация:
    6 янв 2008
    Сообщения:
    9
    Симпатии:
    0
    Jäi pois ensimmäisestä viestistäni, että laite vaihdettiin lähes samanlaisten vikojen vuoksi kuin mitä listasin pari viestiä sitten (https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?p=1011897#post1011897). Kun lähetin toisen kerran vikalistan sain viestissä mainitun vastauksen... eli nyt vikojen kanssa on vain elettävä...

    Eli jos teillä "boottausvikaisilla" on muutaman kuukauden ikäinen laite, kannattaa vaatia vaihtoa, tilalle tulee boxi joka ei sekään toimi kunnolla, mutta hyvällä tuurilla sellainen, joka ei boottaa kesken elokuvan...
     
  4. KiHa

    KiHa Guest Guest

    Регистрация:
    18 фев 2005
    Сообщения:
    16
    Симпатии:
    0
    Heh, aika huikea vastaus kokonaisuudessaan. "Boksin" ominaisuudet varsinkin ovat aika lailla markkinoiden "parhaat".
     
  5. salris

    salris Guest Guest

    Регистрация:
    26 апр 2004
    Сообщения:
    79
    Симпатии:
    0
    Minulle sanottiin, että syy noihin (ja kaikkin muihinkin vikoihin) on HDMI:n ja telkan yhteensopimattomuus (minulla Samsung LCD töllö).

    Kun vaihdoin komponenttiliitäntään niin sen jälkeen nuo ongelmat hävisivät. HD-kuva ei tietenkään ole aivan yhtä hyvä kuin HDMI.... vaikka hyvä se on noinkin.
     
  6. Valhalla

    Valhalla Nikon & Elinchrome Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    6 дек 2002
    Сообщения:
    2.539
    Симпатии:
    4
    Mulla boxi on kiinni yamaha rx-v1800 vahvarissa, ja siitä sitten hdmi tykille (optoma hd80). Tykin kanssa en ole pätkintää vielä huomannut (jostain syystä?), mutta tuo riesa on tullut esiin olohuoneessa, mihin tuon boksin kuva siiryy scartin + one-for-all:in langattomalla av-linkin välityksellä (boxi-scart-av-linkki.. olkkarissa av-linkki-scart-telkkari).

    Kaipa tuo tykkikuvaankin samat ongelmat tekee, kunhan vaan katsoo tarpeeksi pitkään.
     
  7. Mybbe

    Mybbe Guest Guest

    Регистрация:
    6 янв 2008
    Сообщения:
    9
    Симпатии:
    0
    Oman ongelmani kanssa ei ollut puhetta tv-merkistä... Kertoivatko millä tv:llä tuo boksi voisi toimia (minulla on Philips LCD)?
     
  8. atp21

    atp21 Guest Guest

    Регистрация:
    8 фев 2007
    Сообщения:
    10
    Симпатии:
    0
    Ja minulle taas sanottiin, että mukana tuomitettu HDMI-kaapeli on huono ja se aiheuttaisi ongelmat??. Lupasivat kustantaa parempilaatuisen kaapelin, ja jos vika ei poistu sillä niin uusi boxi.
     
  9. Mybbe

    Mybbe Guest Guest

    Регистрация:
    6 янв 2008
    Сообщения:
    9
    Симпатии:
    0
    Otin hdmi-kaapelin irti ja kokeilin "perinteistä" kytkentää. Ei tuonut muutosta komponenttiliitäntä minun tapauksessa. :(
    Hyvä kuitenkin, että jollakin toimii!
     
  10. salris

    salris Guest Guest

    Регистрация:
    26 апр 2004
    Сообщения:
    79
    Симпатии:
    0
    Aika veikeitä heepoja tuolla Canalilla kun kertovat eri syyn eri kysyjille. Eivät taida itsekkään tietää mikä siinä hommassa mättää.

    Täytyykin kokeilla tuota parempilaatuista HDMI kaapelia, jos sillä saisi toimimaan mutta toistaiseksi täytyy jatkaa komponenteilla.

    Mybbe:
    Eivät maininneet millä televisiolla toimii sanoivat vain, että Samsungilla ei.
     
  11. Mybbe

    Mybbe Guest Guest

    Регистрация:
    6 янв 2008
    Сообщения:
    9
    Симпатии:
    0
    Taisi olla helpompaa veikata millä ei toimi, kuin että millä toimii... :D
     
  12. aarno2815

    aarno2815 Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    3 мар 2001
    Сообщения:
    4.705
    Симпатии:
    150
    Hävisi mukavasti HD kombo boxista ääni. Olihan siinä kivasti hommaa selvittää, missä vika oli. Lupasivat parissa päivässä uuden tilalle. Saas nähdä...
     
  13. minnalee

    minnalee Guest Guest

    Регистрация:
    5 фев 2008
    Сообщения:
    15
    Симпатии:
    0
    Hei,
    Onko muilla seuraavaa ongelmaa: Meillä siis canal+ ja hdsport paketti. Boksina on tuo Canalin susi hdcombo. Piirrettyjä katsellessa lapset haluaisivat tietysti kasoa suomenkielellä puhuttuja ohjelmia. Kielen vaihto ei usein onnistu. Ihan sama mitä valitsee on puhe englanniksi. Joskus (mutta ei aina) toimii se, että ottaa boksista asetuksista digiäänen ulostulon pois käytöstä. Silloin puhe välillä on vaihdettavissa.

    Meillä piuhat menevät näin: hdcombo-hdmi-onkyo 674e-hdmi-sharp fullhd.
     
  14. Mybbe

    Mybbe Guest Guest

    Регистрация:
    6 янв 2008
    Сообщения:
    9
    Симпатии:
    0
    Plussalla pyörii dubattuja elokuvia. Meillä kuului ruotsiksi dubattuna. Kysyin tuosta ongelmasta asiakaspalvelusta ja sain vastaukseksi, että ei kuulu suomeksi, kun ei kieliraita ole valmistunut. Asiasta eivät vastaa he, vaan tuotantoyhtiö tms. Että semmonen tapaus. :hitme:
     
  15. minnalee

    minnalee Guest Guest

    Регистрация:
    5 фев 2008
    Сообщения:
    15
    Симпатии:
    0
    Kannattaa kokeilla sitä, että ottaa boksin menun äänisäädöistä pois sen lähetä digiääni ac3 muodossa (en nyt muista tarkkaan mitä siinä lukee, mutta jotakin tuohon suuntaa). Kun se on pois päältä on meillä välillä kuulunut myös suomeksi. Jos tuota ei tee molottavat ruotsiksi.

    Minulle canalin asiakaspalvelu vastasi, että ääniraidoille on rajallisesti tilaa ja englanti ja suomi ovat samalla ääniraidalla joten, jos elokuva tulee englanniksi, ei suomea voi valita. Puhuisivat nyt edes samaa skeidaa kaikille asiakkaille. Itsellä on lisäksi sellainen muistikuva, että englantikin olisi valittavissa silloin, kun tuo digiäänilähtö kikka toimii. No pitää tarkistaa, kun suomea seuraavan kerran saa kuulumaan.
    Ottaa vaan aivoon, kun ei enää uskalla lapsille luvata jotakin piirrettyä, kun ei tiedä millä kielellä se tulee. Samoin niiden nauhoitus vaatii kärsivällisyyttä, kun pitää kytätä milloin ohjelma sattuu tulemaan suomeksi.
     
  16. Mybbe

    Mybbe Guest Guest

    Регистрация:
    6 янв 2008
    Сообщения:
    9
    Симпатии:
    0
    Tuota niksiä täytyy kokeilla.
    Ylipäätään ottaa pattiin nuo boxin viat, ja sitten kun se ei muuten sekoile, niin ei toimi äänet. Lasten harmittelu nostaa verenpainetta lisää... mutta hei, ollaan sentään hd-ajassa! :D
     
  17. erep

    erep Guest Guest

    Регистрация:
    28 ноя 2006
    Сообщения:
    1.534
    Симпатии:
    0
    AC3 eli DD ääni on eri datastreaami kuin mpeg ääni. eli jos siellä lähetettäisin nejlää kieltä sekä mpeg äänellä että AC3:lla, niin signaalissa olisi kahdeksan äänistreamiä, siellä joukossa se suomen molotus.
     
  18. PeeVee79

    PeeVee79 Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    12 окт 2005
    Сообщения:
    1.047
    Симпатии:
    18
    Mulla on nyt viikon ollut hd combo, eikä minkäänlaista vikaa tai bugia ole ilmennyt.
    Telkkarina on 2,5 vuotta vanha JVC:n lcd, enkä olisi uskonut, kuinka hemmetin hyvää kuvaa siitä vieläkin saa.
    Ainut moite tulee boksin ominaisuuksista. Vain yksi korttipaikka, eikä esim. ajastustoimintoa. Edellisestä combosta löytyy molemmat.
    Tai oli siinäkin vain yksi korttipaikka, mutta lisäksi toiselle kortinlukijalle löytyi vielä lisäpaikka.
    Kaukosäädin on parempi uudessa (toimii, vaikka ei osoita suoraan boksiin) ja epg toimii moitteitta (vanhaa boksia piti sammutella, kun epg ei päivittynyt). Jotkin toiminnot, kuten esim. ohjelmien lisätiedot, löytyy ehkä epäloogisemmin, mutta löytyy kuitenkin.
     
  19. Mybbe

    Mybbe Guest Guest

    Регистрация:
    6 янв 2008
    Сообщения:
    9
    Симпатии:
    0
    Puhutaankohan me samasta boxista??? :)
     
  20. PeeVee79

    PeeVee79 Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    12 окт 2005
    Сообщения:
    1.047
    Симпатии:
    18
    Jos me tuosta puhutaan, niin sitten. Muuten ei varmaan...