Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Plaza's Tyylikkäin Setti ?

Тема в разделе "Yleistä", создана пользователем koo_plaza, 6 ноя 2005.

  1. Chauron

    Chauron Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    23 фев 2004
    Сообщения:
    3.205
    Симпатии:
    10
    Säätäjällähän se tyylikkäin kämppä on, hyvällä maulla tehty sisustus ja tyylikäs pakkaus jossa elektroniikka uppoaa tilaan nätisti muttei vaivu unholaan.

    Käytittekö sisustussuunnittelijaa missään vaiheessa? ( tuttua tai vierasta, ilmaista tai palkattua, ei väliä)
     
  2. säätäjä

    säätäjä Jäsen

    Регистрация:
    6 окт 2015
    Сообщения:
    25
    Симпатии:
    5
    Kiitos :)

    Itse ideoitiin ja duunailtiin koko remontti & sisustus.

    Kevyestä sisustamisesta ollaan oltu aina innostuneita. Eka yhteinen (vuokra)kämppä saatiin 2001 ja jo siihen asuntoon tuli hankittua kalusteet oman tarpeen mukaan. Seuraavaan vuokrakämppään muutettiin 2003. Tässä kämpässä ehdittiin olla pari vuotta, kunnes huomattiin, että kivan sisustuksen esteenä oli vuokrakämpän yleisilme, ei niinkään huonekalut.

    Pääinspiraation lähteenä sisustukseen toimi lehdet, joita tuli luettua aika ahkerasti vuodet 2004-2006. Varsinkin alkupuolella lehdet oli pullollaan kivoja ideoita, mutta täytyy sanoa, että vuoden ahkeran lukemisen jälkeen suomalaiset lehdet alkaa toistaa itseään.

    Suomalaisten lehtien tasossa ei imo ole mitään valitettavaa. Esim glorian koti, avotakka ja plaza pärjäävät hyvin monille ulkomaisilla julkaisuille. Toisaalta 99% suomalaisista asuu tosi samalla tavalla ja tästä syystä lehtien numerot alkaa tosi nopeasti toistaa itseään. Valkoiset nahkasohvat on tyylikkäitä, korkeakiiltoisesta oon digannut aina ja tummat puulajit viehättää.... mutta kun näitä näkee 50 kämpän edestä vuodessa, tulee olo, että voisi katsella jotain muuta kuin mitä näkee kotona.

    Omassa kämpässä saadaan vessa viimeisteltyä lähiviikkoina putkiremontin jäljiltä. Sen jälkeen on jokainen neliösentti laitettu uusiksi ja varmaan parisen vuotta nautitaan kämpästä. Sormet kuitenkin syyhyää kovasti ja sopivan rivarin löytyessä tapiolasta on muutto tod. näk. edessä. 60-luvun arkkitehtuuri, matalat vaakasuuntaiset linjat ja ajan tyyliin toteutetut puiset yksityiskohdat viehättäisi kovasti :)
     
  3. Teukka76

    Teukka76 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    2 ноя 2000
    Сообщения:
    2.325
    Симпатии:
    2
    Sitäpä juuri, tummanharmaa pohja ja hopean väristä Taikamaalia vedetty isolla pensselillä pintaan.
     
  4. Teukka76

    Teukka76 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    2 ноя 2000
    Сообщения:
    2.325
    Симпатии:
    2
    Onhan tuo, mutta nyt on tuo budjetti ollu rajoittavana tekijänä kun ei oo ihan ilmaista maksella 142m2 poikamiesboksia...
     
  5. katchu

    katchu Guest Guest

    Регистрация:
    11 июн 2006
    Сообщения:
    487
    Симпатии:
    0
    Aika hienosti saatu mielestäni sulautettua olohuoneeseen. Ei ole mitenkään päällekäyvän oloinen tai estä olohuoneen normaalia käyttöä.
     
  6. kloever

    kloever Guest Guest

    Регистрация:
    23 ноя 2003
    Сообщения:
    303
    Симпатии:
    0
    Tällä hetkellä oma olohuone on seuraavanlainen:

    Kuva 1
    Kuva 2

    Emännän kädenjälkeä on lähinnä Marimekon tuotteiden muodossa. Tällä hetkellä kotiteatterin suurin ongelma on kuvassa poissaolollaan loistava toinen kissa, joka kiipeää television päälle ruudun edestä ja hyppää vasemmalle hyllylle kasvien joukkoon. Uskokaa tai älkää, Panasonicin plasma ei ole moksiskaan kissan kynsistä, 1,5 vuotta se on sitä raapinut enemmän tai vähemmän. (Karkoitekeinot on kokeiltu, tämä on jääräpää :hitme:)

    Saatan tähän ehkä suunnitella vielä valkokangasta, noin 74-80" menisi vielä. Tai sitten suurempi televisio, katsoo nyt.
     
  7. prkl

    prkl Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    2 июн 2006
    Сообщения:
    2.024
    Симпатии:
    0
    Susihauleja kokeiltu? :D
     
  8. Mellikki

    Mellikki Guest Guest

    Регистрация:
    5 окт 2006
    Сообщения:
    171
    Симпатии:
    0
    Offtopiccia...

    Hehhah, meidän huushollin kissin ansiosta on kaiuttimet kaatuilleet ja lennelleet jalustoiltaan lattialle, kasvit syöty ja piuhat muutamaan otteeseen purtu poikki.

    Täytyy tulevina päivinä päivittää oman setin kuvat tänne kun kämppä ja lähes kaikki hifi on vaihtunut. Uusi sohva ilmestynee ovelle huomenna :king:.
     
  9. anidabi

    anidabi Vakiokasvo

    Регистрация:
    14 мар 2007
    Сообщения:
    1.676
    Симпатии:
    2
    Tekee kyllä hyvää tuo kissan käsittely tavaroiden jälleenmyyntiarvolle. :D
     
  10. kloever

    kloever Guest Guest

    Регистрация:
    23 ноя 2003
    Сообщения:
    303
    Симпатии:
    0
    No, mitä ruudun laatua tarkastellut niin ei naarmuja löydy. Eiköhän televisiokin päädy sukulaiselle niin ymmärtänee tilanteen helpommin. :p
     
  11. prodigy

    prodigy Guest Guest

    Регистрация:
    17 фев 2007
    Сообщения:
    735
    Симпатии:
    0
    Mikä laiteteline sulla on?
     
  12. Butcher81

    Butcher81 Guest Guest

    Регистрация:
    24 ноя 2007
    Сообщения:
    181
    Симпатии:
    0
    Samaa mietin,tuollaista vailla.
     
  13. Valhalla

    Valhalla Nikon & Elinchrome Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    6 дек 2002
    Сообщения:
    2.539
    Симпатии:
    4
  14. Ize

    Ize Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    13 дек 2002
    Сообщения:
    2.273
    Симпатии:
    0
    Mulla olisi rahat kiinni Norstonen mallistossa, Epur C teline näyttäisi lähimmältä vaihtoehdolta, mutta ei tosin ihan täysin samalta. Mareksilla oli joskus tuon oloisia myynnissä, mutta ei näytä enää olevan (esim. Norstonea).
     
  15. kloever

    kloever Guest Guest

    Регистрация:
    23 ноя 2003
    Сообщения:
    303
    Симпатии:
    0
    Vogel's Dau65 taisi olla se tarkka malli.
     
  16. joksak

    joksak Guest Guest

    Регистрация:
    3 янв 2008
    Сообщения:
    87
    Симпатии:
    0
  17. ylscoke

    ylscoke Guest Guest

    Регистрация:
    14 май 2002
    Сообщения:
    243
    Симпатии:
    0
  18. Mige

    Mige Guest Guest

    Регистрация:
    31 дек 2002
    Сообщения:
    182
    Симпатии:
    0
    Heh, no onhan tuo... :D:hitme:
    Itse en juurikaan laitteita, johtoja ym kuvan-/äänentoistoon liittyvän kaman katselemista, ja härveleiden esillä oloa siis. Mutta noissa kuvissa kyllä alko tulla jonkinmoinen ahdistus tosta laitteiden paljoudesta.. pitäsköhän tässä alkaa huolestua.. Kohta kyllä on synttäritkin.. että jospa sitä on tulossa vanhaksi tai jotain.. :confused:

    No eipä sillä, kelpaishan toi mulle, varmasti ihan mielellään leffan pyöräyttäs tai levyn pari kuuntelis aina välillä ja eiköhän tohon kaman paljouteen tottus kans :D
     
  19. Teukka76

    Teukka76 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    2 ноя 2000
    Сообщения:
    2.325
    Симпатии:
    2
    Taitaa olla vaan kuvia varten laiteltu setti kun setissä ei ole ainuttakaan kaapelia...
     
  20. MikkoP

    MikkoP Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    20 июл 2006
    Сообщения:
    413
    Симпатии:
    0