Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Häiriöitä lähetyksessä thread

En tråd i 'Digi-TV' startet av Tuike, 7 Jul 2004.

  1. juka39

    juka39 Tuttu kasvo

    Reg.:
    14 Feb 2007
    Innlegg:
    305
    Liker mottatt:
    0
    Velipoika katselee Oulun alueella muistaakseni Ylikiimingissa sijaitsevasta mastosta digilähetyksiä. Antenniasentajien tekemän remontin (uusi antenni sen suuntaus ja uusi vahvistin) näkyvyys on yleensä hyvä, mutta joskus vallan katselukelvoton, yleensä kuitenkin vain tunnin pari kerrallaan. Ulkoilmalla ei antenniremontin jälkeen ole ollut vaikutusta. Digita ei ota vastuuta näistä häiriöistä. Olemme miettineet asiaa ja häiriöiden syyksi näyttäisi tarjoutuvan samaa kanavanippua katsovien tavallista suurempi määrä.

    Onko tämä edes teoriassa mahdollista eli voiko lähettimen signaalin laatu olla jotenkin riippuvainen vastaanottajien määrästä. Digitalta on turha kysyä mitään, mikään ei ole koskaan heidän syytään.
     
  2. plussakortti

    plussakortti Guest Guest

    Reg.:
    16 Des 2005
    Innlegg:
    111
    Liker mottatt:
    0
    Ei ole mahdollista.
     
  3. juka39

    juka39 Tuttu kasvo

    Reg.:
    14 Feb 2007
    Innlegg:
    305
    Liker mottatt:
    0
    Kiitos vastauksesta, pitää ryhtyä syytä metsästämään jostain muusta. Ehkä kannattaisi ryhtyä pitämään tarkkaa kirjaa häiriöistä ja lähettää tulokset Digitalle kirjallisena. Jospa silloin saisi myös kirjallisen vastauksen, vaikkapa vain "agressiivi" muotoisena (vrt. edellä dekeriversin viesti).
     
  4. karhulitos

    karhulitos Guest Guest

    Reg.:
    10 Nov 2004
    Innlegg:
    79
    Liker mottatt:
    0
    Moi,

    B-nippu melkein katosi sunnuntaina 16.12. n. klo 18 lähtien. Koko B nippu katosi ajoittain. Oikeastaan se meni syklillä täysi signaali - puolikas signaali - ei mitään. Kutakin ehkä noin 3 sek kerrallaan paitsi signaalin katoaminen kesti pitempään.

    Antenni, Järvenpää (Espoon tolppa), yhteisantenni ja siis nippu B (MTV3, 4 ja SubTVtä katselin). Noin 21:45 loppui kaikki tökkiminen-

    Kellään muulla samaa?
     
  5. pumppeloone

    pumppeloone Guest Guest

    Reg.:
    16 Des 2005
    Innlegg:
    6
    Liker mottatt:
    0
    Espoon suunnasta otan signaalin kaukaa Itä-Uudeltamaalta -käsin, ja oli tosiaan sunnuntai 16.12. iltana pahoja laatuongelmia. Olen sen verran näkyvyysalueen rajoilla, että signaali hävisi ajoittain täysin, osan aikaa oli valtavaa pätkimistä ja aina kymmenen minuuttia välissä oli ihan normaali signaali. Kumma ettei asiasta ole mitään virallista selitystä. Epäilin jo antennini liitoksissa olevan kostetutta tai jotain, kun sunnuntai-ilta oli jotensakin kylmä mutta kostea.
     
  6. abmas1

    abmas1 Guest Guest

    Reg.:
    23 Mar 2006
    Innlegg:
    171
    Liker mottatt:
    0
    Kuva pysähteli, yläreunaan ilmestyi pikselöintiä, kuva musteni yms. yms.

    Kyllä sunnuntaina tökki siis pahasti. Ajattelin jo, että vanha Humaximme vuodelta 2002 alkoi hajota, mutta tarkistin sitten kuvaa YLE1-2:lta, eikä ongelmia ollut ollenkaan.

    EDIT: niijjoo, Espoota meilläkin sihtaillaan.

    ....täältä tähän!
     
  7. plussakortti

    plussakortti Guest Guest

    Reg.:
    16 Des 2005
    Innlegg:
    111
    Liker mottatt:
    0
    Ilmakehän inversiokerros esti radiosignaalin normaalin etenemisen su-iltana.
    Signaali jäi siis kanavoituneeseen väliaineeseen eikä ollut vastaanotettavissa siellä missä piti.
     
  8. Kaptah76

    Kaptah76 Guest Guest

    Reg.:
    9 Jan 2007
    Innlegg:
    422
    Liker mottatt:
    0
    Onko tää ihan oikeaa tietoa vai kieliposkessa heitetty? Inversiokerros näyttää ainakin olevan ihan oikeansuuntainen termi...
     
  9. plussakortti

    plussakortti Guest Guest

    Reg.:
    16 Des 2005
    Innlegg:
    111
    Liker mottatt:
    0
    Kyllä tämä on ihan faktaa :thumbsup:
     
  10. Kaptah76

    Kaptah76 Guest Guest

    Reg.:
    9 Jan 2007
    Innlegg:
    422
    Liker mottatt:
    0
    Aivan mahtavaa! Onko tuon tyyppisiä säätiloja Suomessa useinkin? Miten tämän voi havaita? Ja voidaanko noita jotenkin ennustaa?

    Sorry off-topic, mutta melkoisin kiinnostaa ja liittyhän tämä ainakin löyhästi lähetyshäiriöihin...
     
  11. plussakortti

    plussakortti Guest Guest

    Reg.:
    16 Des 2005
    Innlegg:
    111
    Liker mottatt:
    0
    Aihe on toki mielenkiintoinen mutta siihen tutustuminen vie aikaa ...

    Fm-dx ja tv-dx-kuuntelijoiden (katselijoiden) sivustoilla löytyy tietoa troposfäärisestä etenemisestä.

    Kyllähän tropo on ihan yleistä mutta tällaiset superkelit ovat harvinaisia.
    Vuosi 2007 olikin tropon suhteen todella heikko.

    Jotain: http://www.saunalahti.fi/~jounin2/radiot.htm
    http://www.sci.fi/~fmbb/radiot/kelit/supertropo.htm
     
  12. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Reg.:
    3 Mai 2004
    Innlegg:
    4.975
    Liker mottatt:
    894
    Ehkä tämä menee tämän topicin alle luontevimmin.

    Mitä ilmeisimmin Welhosta johtuvasta syystä tällä hetkellä digistä analogiseksi muunnettu SubTV on täyttä mosaiikkia eli täysin katselukelvoton. Kuva näyttää siltä kuin digisignaali pätkisi, eli ei siis vain DVB-G:n laitteistolla ja silmillä havaittaa palikoitumista. :D Ollut varmaan ainakin jo puolisen tuntia. Ilmeisesti Welhon tarkkaamon pojat ovat pikkujouluissa tai sitten ottavat muuten kuppia tai nukkuvat, kun ei siellä päässä asiaa huomata. Jaksa asiasta itsekään soitella, kun ei kummempaa menetä kuin Sinkkuelämää. ;)

    En tiedä millaisella kalustolla Welho tuon muunnoksen tekee, kun aina silloin tällöin muutenkin muunnos pätkii ja systeemiltä hukkuu kanava. Ilmeisesti Welhon pojat käyneet ostamassa jostain x9,90 tarjousbokseja.

    Tai ehkä tämä on vain puoliväkivaltaista kehottamista digiboksikauppaan tai testaavat montako valitussoittoa tulee. :thumbsup:
     
  13. terssi

    terssi Guest Guest

    Reg.:
    1 Nov 2005
    Innlegg:
    378
    Liker mottatt:
    0
    Tais olla Zoolander-leffa nelosella, jossa teksit oli leffan alussa abouttiarallaa 2x isommat ja kuvakin oli venynyt yli raamien huomattavasti. Se oli joko joku
    käsittämätön flippaus mun koneessa tai sitten poijjaat mestoilla oli kämmännyt homman huolellisesti. Tai sitten alkoholi oli "hetkeksi" sumentanut aivoini. Welhon kaapeli ja Espoo.
     
  14. tuppe

    tuppe Guest Guest

    Reg.:
    31 Jan 2003
    Innlegg:
    93
    Liker mottatt:
    0
    pidemmän aikaa kuva mennyt rakeiseksi subtv, 3:nen, 4;nen muistaakseni.
    ylen kanavat näkyy ilman ongelmia.
    12 aikaan tänään tuli otaku niminen rahastusohjelma ja siinä välillä heitti ei signaalia kehotuksen ikkunaan, tapahtunut tuota jo reilun viikon silloin tällöin.

    signaali otetaan joko espoosta tai fiskarsista ja jaetaan kaapelisysteemillä alueelle.

    pirun ärsyttävää kun tallentanut jonkin ohjelman ja se pätkii/rakeistuu ajoittain.

    procasterin 5100 laitteena.
     
  15. Yogi

    Yogi Guest Tukijoukot Guest

    Reg.:
    7 Feb 2002
    Innlegg:
    1.007
    Liker mottatt:
    0
    Inversiota esiintyy monta kertaa viikossa mutta tropoa sitten siitä syntyykin paljon harvemmin.
     
  16. hanumi

    hanumi Guest Tukijoukot Guest

    Reg.:
    16 Nov 2005
    Innlegg:
    163
    Liker mottatt:
    0
    -teksti tulee 5-10 sekuntia etuaikaan ja välillä poissa kokonaan.
    ainakin nyt tossa pikku vampyyri elokuvassa:hitme:
     
  17. savoc

    savoc The Alien Mindbender Tukijoukot

    Reg.:
    3 Feb 2003
    Innlegg:
    963
    Liker mottatt:
    13
    Kolmosella ja nelosella kuvasta puuttuu osa. Ikään kuin olisi jonkun sortin zoomi päällä. Tekstityksen pari ekaa kirjainta jää pois tuon takia. Muilla kanavilla kaikki näkyy ok. Koettanut kuvasuhdetta TV:stä väännellä, mutta sama juttu noilla kahdella kanavalla vaikka minkä laittaisi. Laitteena toppy 5100 kaapeli.
     
  18. nible

    nible Guest Guest

    Reg.:
    3 Aug 2002
    Innlegg:
    221
    Liker mottatt:
    0
    Painele toppyn kaukosäätimestä 0-nappia muutamaan kertaan, niin eiköhän sieltä oikea kuvatila löydy.
     
  19. savoc

    savoc The Alien Mindbender Tukijoukot

    Reg.:
    3 Feb 2003
    Innlegg:
    963
    Liker mottatt:
    13
    Auttoi. Kiitos.
     
  20. ööde

    ööde Guest Guest

    Reg.:
    31 Jan 2006
    Innlegg:
    7
    Liker mottatt:
    0
    Taitaa olla vehkeet vielä tyhjäkäynnillä. Cable open -aikoina on havaittu että SVT:stä samaa lähetystä (Ruotsi-ottelu, Karjala cup) tallennettaessa tulee levylle noin 30% enemmän dataa. Kuva on havaittavasti parempi.