Beyonwiz tulossa Suomeen! 2 viritintä, HD, HDMI, LAN, WLAN, DivX, ...

الموضوع في 'Digi-TV' بواسطة janilxx, بتاريخ ‏9 مارس 2007.

  1. janilxx

    janilxx Guest Guest

    Molemmat mallit ovat tulossa myyntiin samaan aikaan. En tiedä kumpaa, vai kumpaakin, mallia lisäkoodaustarpeet koskevat.

    Mutta onhan se hyvä, että ainakin yrittävät tehdä heti ensimmäisestä mallista mahdollisimman hyvän. Bugitontahan siitä ei saada, mutta parempi aloittaa Suomen valloitus mahdollisimman vähillä bugeilla.

    Myönnän olleeni loppusyksystä liian optimistinen.
     
  2. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏4 فبراير 2004
    المشاركات:
    3,804
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kuinka kehtasit, luulisi sinun jo oppineen :thumbsup:

    Vakavasti puhuen, yhtään tallentavaa boksia ei kyllä ole ensimmäisenä luvattuna ajankohtana varmaan vielä markkinoille saatu (luojan kiitos, kun katsoo, missä kunnossa ne ovat markkinoille yleensä tulleet) ja about joka mallin kohdalla on ollut luultavasti alunperin Korean insinööreiltä tullut "varma tieto", että tulee markkinoille silloin ja silloin, joten eipä tämä Beyonwiz normaalia kummempi tapaus siinä mielessä ole...
     
  3. janilxx

    janilxx Guest Guest

    Voinen tässä paljastaa että minulle on joskus kerrottu BW:n tulevan jo viime jouluksi, Suomeen :)

    Tosin vastasin silloin, hienoilla ja ystävällisillä sanankäänteillä toki, että eipä taida tulla. En kyllä olisi uskonut sen silti näin paljon viivästyvän.

    Vastuuvapauslauseke: Tästä keskustelusta on jo niin kauan, että voin kyllä muistaa väärin, eikä kukaan sitä oikeasti 2006 jouluksi luvannut. Mutta minähän en koskaan muista väärin.
     
  4. hkj

    hkj Avatar Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏10 سبتمبر 2003
    المشاركات:
    4,126
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ehkä muistelit Dreambox 8000 unia... taikurit ja unet eivät ole totta, yrittäkää nyt jo uskoa ;)
     
  5. janilxx

    janilxx Guest Guest

    Jos jotain sattuu kiinnostamaan Beyonwiziin liittyvät ohjelmat, niin suunta kohti Beyonwiz Software saittia.

    Eihän tuo saitti mikään TAPWorld ole (vielä), mutta ainakin Dave (tehnyt paljon Topfieldsoftaa) on kertonut hänellä olevan monta softaideaa Beyonwizille.

    Kannattaa myös huomata, että Australian Toppygurut ovat järjestään siirtyneet Beyonwiz-leiriin (Dave, Gully, Tony, ...), joten luulisi softaa alkavan tulla. Varsinkin jos Beyonwiz avaa softarajapinnan boksilleen, kuten ovat joissain yhteyksissä väläytelleet.
     
  6. JMal

    JMal Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 فبراير 2006
    المشاركات:
    792
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kun nyt saatais boxi ekaks tänne pohjolaankin...
     
  7. Halcyon

    Halcyon Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏27 سبتمبر 2001
    المشاركات:
    448
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Tulis ny _joku_ näistä.

    Alkaa mennä hermo odotellessa toimivaa tupla-viritin kaapeliboksia, jossa olisi vielä toivottavasti poltinkin.

    Laitteen ei tarvitsisi osata nauhoittaa hakusanoilla, vaihtaa jotain pellemäisiä kanavaikoneita ja paahtaa aamiaisleipää, kunhan se toimisi 100% luotettavasti aina.

    Alkaa näihin susip*skeisiin jo mennä hermot :)

    Nimimerkki "taas missattu kaksi ajastusta toppyllä tällä viikolla ja kaikki kikat kokeiltu, paitsi verkkopainoksi laittaminen"
     
  8. janilxx

    janilxx Guest Guest

    Patchit on käytössä ja FW on vanhempi kuin 2.95?
     
  9. JMal

    JMal Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 فبراير 2006
    المشاركات:
    792
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Procaster 6300c uusimmalla firmiksellä, ei jumituksia, ei missattuja tallennuksia ja uptime on viikkoja...
     
  10. moveq

    moveq Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏19 مارس 2005
    المشاركات:
    611
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    OT: Eikös se ollut niin että noihin uudempiin Procastereihin ei voi laittaa mitään lisä-/laajennusohjelmia? Tallentaakos se muuten usealta salatulta kanavalta samanaikaiset tallennukset kaikki purettuina? Vanhan Toppyn/Procasterin yksi suurin puute oli ettei tallenna.
     
  11. JMal

    JMal Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 فبراير 2006
    المشاركات:
    792
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ei saa laajennuksia, mutta siinä on melkein kaikki mitä (itse) tarvitsee. Sanatallennus puuttuu, mutta eiköhän sekin ole tulossa jatkossa.

    Tallentaa samanaikaisesti usealta (4) salatulta kanavalta (2 muxista), mutta ei pura lennossa. Ne voi itse purkaa kun haluaa tai ajastaa päivittäisen autopurun. Itsellä kaikki ohjelmat puretaan aamyöstä, joten ne on seuraavana päivänä salaamattomia.
     
  12. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏28 سبتمبر 2001
    المشاركات:
    5,794
    الإعجابات المتلقاة:
    14
    Mitäs sitten kun salausavaimet vaihtuu juuri sopivassa välissä?
     
  13. Halcyon

    Halcyon Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏27 سبتمبر 2001
    المشاركات:
    448
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kiitos vinkistä, siirrän oman keskusteluni tuonne Procaster-alafoorumiin.
     
  14. JMal

    JMal Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 فبراير 2006
    المشاركات:
    792
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    en tiedä, kun ei ole vielä yhtään salattua tallennusta jäänyt katsomatta tuosta syystä. Aina on purkaantunut ja boxi on ostettu aika tarkalleen vuosi sitten.

    Ai niin, boxi tallentaa salaamattomana, jos "katsoo" samaa kanavaa, eli jos et itse kanavasurffaile, niin se hakeutuu jollekin tallennettavalle kanavalle, jos kummatkin virittimet ovat käytössä.
     
  15. Hammer Schultz

    Hammer Schultz Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏24 مايو 2005
    المشاركات:
    214
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Otsikossa mainittiin HD eli onko tälle saralle tullut mitään uutuuksia?

    En aio päivittää digiboksia luotettavasta Nokia Mediamasterista ennenkuin tulee jotain oikeasti uutta. HDMI olisi tietysti kiva mutta eipä siitäkään ole paljoa hyötyä kaapelin SD-skeidan kanssa.
     
  16. Samjokin

    Samjokin Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏12 أغسطس 2004
    المشاركات:
    94
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Jokohan tänä vuonna saatais kunnon boksi, niin pääsis viimein vaihtamaan toppyn parempaan? Onko kuulunut mitään uutta, koska tätä pääsee Suomesta ostamaan?
     
  17. janilxx

    janilxx Guest Guest

    Ei ole tarjolla vielä(kään) mitään varmaa tietoa laitteen maahantulon ajasta. Odottavan aika on pitkä.

    ---

    http://www.beyonwizsoftware.net - Beyonwizin softat täältä
     
  18. janilxx

    janilxx Guest Guest

  19. Naukkis

    Naukkis Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏16 فبراير 2003
    المشاركات:
    311
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Hyvä boksi mutta Linux puuttuu
     
  20. janilxx

    janilxx Guest Guest

    Hyvästä en tiedä vielä, mutta se nyt kuitenkin sattuu pyörimään Linuxilla :hitme: