
Viestin alkuperäinen lähettäjä:
mixuda
Minulla on vaivain Onkyo 875 + Behringer (2010 jotain eli se uudempi en muista nroa) Feedback Destroyer subin equttamiseen.
Kajarit:
etutoosat: 2x B&W CM7
ympärillä: 4x B&W CM1
keskellä: 1x B&W CMC
subi: Chorus Vertigo XLS
Huone on pieni kuin persesilmä, mutta silti en saa soimaan tätä settiä edes kuin 5 euron boomboxia alehallista... (Aiemmin oli nolommat vehkeet ja pieksivät 100000-0 nämä laitokset).
Uskon että olen ryssinyt jossakin kytkennässä, missanut jonkun pienen, mutta ah niin ihanan detaljiin. Jos joku selväpäinen Hihisti voisi tulla ja käydä nämä roippeet läpi ja antaa ankaran tuomion, niin olisin erittäin kiitollinen. Toki vaiva korvataan lähes ruhtinaallisesti esim. ehdottamasi voimajuoman muodossa tai muuta kultaa, mirhamia jakelemalla
Siis nämä audiovehkeet soivat kuin kaivon pohjalta, helvetin hiljaa ja ahistuneesti, pelkää keskiääntä korostaen.... Minulle olsi jopa kullanarvoinen tieto se että Onkyo 875 ei vaan pelitä tässä torpassa akustisesti ja mutenkaan vaan. Aiempi oli Onkyo 605 joka oli ihan yhtä ohut musiikkisaundeiltaan ja vaihdoin tuohon parin tonnin jötkäleeseen ja loppu tulos oli ihan sama. Eli veikkaan user erroria tässä tosiaan, kun lähtököhtana vertailulle eli meikän edelliset rojut olivat 80-luvun opiskelija-ajan JVC Surround (4.0) vahvari + 2x B&W203 kajaria (välillä oli takana Radiotecniikan kurkkupöntöt mutta viisaana pidin ne erossa musiikista) ja setti soi kuin unelma! Bassot potki munille (pienet munat, pieni potku, mutta potku kuitenkin), diskatit sihisivät kuin kuustoista kyytä kuumalla kivellä ja silti keskiäänet istuivat luonnollisesti tuohon pakettiin.
Erittäin kiitolliset yhteydenotot ja auttamiset vaikka hyvästä yrityksestä otetaan vastaan emailiin: damixu(ät)hotmail.com.
Iso kiitos jo näin etukäteen auttajille!!!!