Olen selaillut täällä keskusteluja ja tarkistaisin olenko yhtään järkevillä jäljillä.
Tila on puutalon kulmahuone, jossa kolmen sohva on ikkunan edessä vieressä kahden puolen nojatuolit (lattialla saattaa vielä istua joku. 3D lasit 8:lle). Vasemmalla ulkoseinä pikkuikkunalla. Edessä kantava väliseinä saunaan ja kodinhoitohuoneeseen, josta ovi ja kulku oikeaa reunaa takaoikealle verannan ovelle. Siitä oikealle on muurattu 2/3 korkea takka, piippu ja palomuuri. Oikeassa takanurkassa piipun ja nurkan välii jää 60 cm leveä kolo (johon kaavailen jotain bassoansaa villasta.)
Etuoikealla on aukko muualle taloon, johon saa kiinni kevyen liukuoven, mutta on usein musan kuuntelussa auki palomuurin takana. Koko talo mölyää väksinkin.
Katto ja seinät ovat cyprockia ja lasivillaa. Väliseinä edessä ontto. Lattia n. 4*4 m.
Ongelmana on siis
-Suuren lössin sijoittuminen laajalle
-Tilan epäsymmetrisyys ja sijoittuminen vasemman seinän lähelle. Oikealla siis kulku verannalle taakse
-Takan vaikutus. Bassot korostuvat sen puolella, jota tasoittaakseni olen siirtänyt subbarin etu vas. kulmasta keskelle.
Aukon vaikutus etuoikealla. Pelkästäänkö huono, vai toimiiko bassojen tasaajanakin? Entä monimuotoinen takka diffuusorina?
Toistaiseksi tehtyä:
Jotta kajareista olisi näköyhteys osin kahdessa rivissä istuviin, ne on nostettu vitriinin päälle, n. 180 cm korkeuteen. Keskikajari telkun yläreunaan, niin ettei diskantit jää taakse.
Tannoy Fusion 2/Fusion C -kaiuttimiin (taakse myös)) olen laittanut refleksiputkiin alkuperäiset vaahtomuovit paikoileen seinän läheisyyden vuoksi. Pääkajarit on laitettu vaakaan niin, että diskantit on ulospäin ja vitriinin reunan yli, jottei tulisi siitä suoria heijastuksia. Ne on käännetty keskelle päin ja vähän ylikin, jotta laidoilla olevat kuulisivat kauimmaisen kajarin äänen suoraan ka korostetusti, lähempi puhaltaa ohi ja hiljempaa. Samalla vasen ihan seinän vieressä oleva kajari suuntautuu selvästi seinästä poispäin. Lisäksi ne on kallistettu alaspäin kohti kuuntelijoiden kasvoja ja jotta n. metrin päässä oleva katto ei saisi niin kovasti heijastettavaa.
Takakajarit (Mercury F1) ovat 3:n istuttavan sohvan päissä päälaen tasossa suunnattuna ylöspäin (vasen kiinni nurkassa) (YPAG mittaa etäisyyden heijasteena katosta) sillä muuten eri kuuntelupaikoissa etäisyys vaihtelee rajusti ja oikealla nojatuolissa istuva jää jopa väärälle puolelle. (Verannan ovi (sisäovi usein auki) estää sijoittamisen kulmaan oikealla). Kattoheijasteesta kukin saa ainakin auttavan käsityksen surroundäänistä.
Subbari TANNOY TS10 Active 10" kumisee liikaa vasemmassa etukulmassa, varsinkin siis oikeassa takakulmassa olijalle, joten sen siirrän aina eteen keskelle.
YAMAHAN YPAG laittaa kajarit largeiksi (paitsi C) ja extrabassot päälle, joten olen manuaalisesti vaihtanut kaikki pieniksi ja jakotaajuuden laskenut 80:een Hz. Silti subbarin tasoa piti laskea hitusen. (Harmi kun ei pääse näkemään mihin automaatti YPAG asettaa taajuuskorjaukset, joita olisi sitten helpompi korjailla kuin lähteä nollasta, jolloin eri kajareiden eroja ei näe. Halppislaite 180 € Gigantista!)
Jatkosuunnitelmat:
Jotenkin tarvis saada mittaustietoa. Osaako joku auttaa Varsinais-Suomessa tai vuokrata mittareita tms. (Toki käyn välillä Hesassakin.)
Demppaava matto. Millaisesta olisi jotain apua?
Auttaisiko huoneen epäsymmetrisyyteen vasemman seinän eteen vedettävä (millainen?) verho, joka demppaisi heijastuksia siltä puolelta. Taakse voisin laittaa samanlaisen koko seinän verhon. Saisivat olla myös pimentäviä, jolloin muuta valovuodon korjausta ei tarvittaisi. Vois kyllä laittaa oikealle kulkuaukkoonkin!?
Kanattaisiko ihan vaan perstuntumalta tehdä se bassoansa oikealle taakse piipun ja verantaseinän väliin villasta ja millaisesta. Siis n. 50 * 60 cm suorakaide lattiasta kattoon ja millainen kangas pintaan?
Katto?
Toimisiko periaatteessa sellainen, että katon puuvälipohjan alapinnan vuorauksen vaihtaisi reikälevyyn ja koolausten väliin laittaisi jotain villaa. Tyhjää tilaa löytyy n. 20 cm ja takana lattiakovalevy. Takana katonrajassa ääniallot pääsisivät villojen läpi tuulesuojalevyn asti, joka ei juuri pidättele. Naapureita ei vieressä ole joten kuulumisesta ei haittaa kuin oraville.
Ymmärrän ettei tällaisia kannata mittaamatta ja suunnittelematta tehdä, mutta pystyykö tällaisten ratkaisujen vaikutusta edes asiaan perehtynyt suunnittelija kohtuudella laskemaan?
Sinänsä ekaksi teatteriksi ja äänentoistoksi täytyy olla tyytyväinen näinkin. Progemusavideoita kelpaa katsella ja kuunnella, vaikka tehot vahvarissa voi olla kovilla.
P.S. keskikajari ei musaBD-levyillä pysy mukana. Mistä saisi yksittäisen tannoy fusion/mercury 2/1:sen. Jospa joku ostais/myis puoliks parin tai olis jollain rikkimenneen orpo kaveri...

Vastaa lainaamalla

)