Etusivu  ·  Keskustelufoorumit  ·  Tarinatupa  ·  Chatti  ·  WebMail  ·  Kuvagalleria  ·  Leffa-arvostelut  ·  Kilpailut  ·  DVD-luettelointi  ·  DVD-tietokanta  ·  DVD-julkaisuaikataulu ·  Uudet julkaisut ·  Markkinapaikka  ·  Trailerit  ·  Muistilista  ·  TV-ohjelmat  ·  Teatterileffat  
Viestit 1 - 7 / 7

Aihe: Kädestä pitäen apua aac 5.1 äänet av-vahvarilla

  1. #1

    Rekisteröitynyt
    elo    2009
    Viestejä
    50

    Kädestä pitäen apua aac 5.1 äänet av-vahvarilla

    yrittänyt hakea ohjeita aac 5.1 toistoon, mutta tuloksetta. ääni kuuluu VLC:llä, mutta stereona. en näistä oikeen mitään ymmärrä, mutta "täpät" osaan laittaa ku joku neuvois

    Laitteisto pitäs tukea kaikkea mahdollista. Vahvari: Onkyo tx-nr1007, äänikortti: Asus xonar hdav1.3 slim, GPU: 450gts oc, ohjelma: VLC, Kaapeli: Optical, OS: Win7 64.

    Kuva menee GPU:ta hdmi:llä ja ääni erikseen äänikortista valokaapelilla. Tarkotus olisi vielä toteuttaa tää kaikki HDMI kaapelilla, mutta en ole vielä päässy sinne asti, ku sais nyt toimii jotenki edes.

    Viestiä muokkasi viimeksi Rae; 20.04.2012 kello 14:10.

  2. #2
    Ari's Avatar
    Rekisteröitynyt
    kesä   2000
    Sijainti
    Helsinki
    Viestejä
    3 258
    Leffaluettelo
    Oletko VLC playeristä valinnut audio-menun alta "audio deviceksi" 5.1-kanavaiset äänet? Defaulttina siellä taitaa olla stereo vaikka tiedostossa olisi monikanavaäänet.

  3. #3

    Rekisteröitynyt
    elo    2009
    Viestejä
    50
    Kokeilin juuri. ei vaikutusta. olisko lisää ideoita? Tarviinko ffdshowta tai ac3 filtteriä? Niittenki kanssa olen yrittäny säätää, mut en saa mitään uutta aikaseks.
    Viestiä muokkasi viimeksi Rae; 21.04.2012 kello 13:08.

  4. #4
    Jäähyllä
    Rekisteröitynyt
    huhti  2002
    Sijainti
    Azerbaidžan
    Viestejä
    4 292
    Vahvistin ei osaa dekoodata AAC:tä. Se on tietokone- ja nettimaailman kodekki, 43 cm kotilaitteet eivät sitä osaa toistaa muuten kuin analogisena tai PCM:ksi muunnettuna. Stereona se toimii koska äänikortti osaa tehdä PCM-muunnoksen optiseen digitaalilähtöön, mutta vain kaksikanavaisena. HDMI-lähtöön se saattaa osata tehdä PCM-muunnoksen myös monikanavaisena.

    Kannattaa aluksi viritellä laitteisto toimimaan tavallisilla Dolby Digital ja DTS -tyyppisillä monikanavaäänillä. Ja edetä vasta sen jälkeen noihin advanced-konffauksiin.

  5. #5

    Rekisteröitynyt
    elo    2009
    Viestejä
    50
    ok. Kaikki muu mulla kyllä toimii just niinku pitääkin mm.DD ja DTS. ihmetyttää vaa ettei apua löydy tähän aac 5.1 toistoon, kun olen käsittänyt että se monella toimii mm. kodekeilla lennossa muutettuna pcm:ksi.

    Minkä takia tämmönen pakkaus on keksitty, jos sitä ei kukaan saa purettua ja toimimaan? vai oonko mä nyt ihan väärällä foorumilla?
    Viestiä muokkasi viimeksi Rae; 21.04.2012 kello 17:11.

  6. #6
    Jäähyllä
    Rekisteröitynyt
    huhti  2002
    Sijainti
    Azerbaidžan
    Viestejä
    4 292
    PCM-monikanavaääntä ei voi tulla optisesta S/PDIF -töpselistä. Ainut mahdollisuus on HDMI.

    Kyllähän sen saa purettua ja toimimaan. Sinäkin olet jo saanut stereona, monikanava vaatii HDMI:n.
    Monikanavainen AAC ei nyt vain ole tapauksena aivan helpoimmasta päästä, koska se todellakin on vähän semmoinen 15-vuotiaitten skenepoikien kodekki.

  7. #7

    Rekisteröitynyt
    elo    2009
    Viestejä
    50
    Kiitos! näin selventävää vastausta olen odottanut pitkään. teen hdmi kytkennät jossain vaiheessa, kun oli muutenkin tarkotus tehä ja palailen tähän treadiin, kun tulee kysyttävää.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •