Etusivu  ·  Keskustelufoorumit  ·  Tarinatupa  ·  Chatti  ·  WebMail  ·  Kuvagalleria  ·  Leffa-arvostelut  ·  Kilpailut  ·  DVD-luettelointi  ·  DVD-tietokanta  ·  DVD-julkaisuaikataulu ·  Uudet julkaisut ·  Markkinapaikka  ·  Trailerit  ·  Muistilista  ·  TV-ohjelmat  ·  Teatterileffat  
Viestit 1 - 4 / 4

Aihe: Tekstin koko blu ray leffoissa

  1. #1

    Tekstin koko blu ray leffoissa

    Moi, voiko pleikkarilla muuttaa tuota tekstin kokoa mitenkään. Näkökyky ei nyt aivan onneton ole, mutta 50 tuumasesta tahtoo edelleen jäädä teksti turhan pieneksi. Katseluetäisyyttä vajaat neljä metriä. Telkkaria katsellessa tekstitys on huomattavasti isompaa fonttikokoa.

    Eli teksti tulee keskelle ainoastaan eikä levity kuvaruudun laitaan asti. Pystysuunnassa se tietysti on omalla paikallaan. Löytyykö joku asetus josta tätä voisi muuttaa vai onko isompi tv ainoa ratkaisu.

  2. #2
    Ei voi muuttaa tekstityksen kokoa.

    Jos haluaa saada täyden hyödyn blu-ray 1080p resoluutiosta niin 50" tv:tä pitäisi katsella max 2,1m etäisyydeltä(7jalkaa x 30,3cm) eli katselet nyt ihan liian kaukaa.
    Neljästä metristä tuskin huomaa 576i ja 1080p resoluutioiden eroa http://carltonbale.com/1080p-does-matter
    Viestiä muokkasi viimeksi karik134; 25.03.2012 kello 23:07.

  3. #3
    Joo, onhan tuo vähän ehkä kaukana, mutta kyllä eron huomaa erittäin selvästi. Ei tarvi olla edes full hd, 1080i ja 720p ero näkyy tuohon perus tv-lähetykseen verrattuna selkeästi.

    Noin läheltä katsottuna tulee vähän vastaava olo kuin kuuntelisi kajareita lähikentässä. Ääni tunkee syliin. Niin ja tietysti olohuoneen muoto ja muut sanelee setupin aika pitkälle. Rahvaan on pakko tinkiä jostain ja eka kohta oli tuo tv:n koko. Persus ei kestänyt panan 55 tuumaista vt mallia, suuremmista puhumattakaan.

  4. #4

    Rekisteröitynyt
    elo    2006
    Viestejä
    2 860
    Lainaus Viestin alkuperäinen lähettäjä: JuhoV View Post
    Joo, onhan tuo vähän ehkä kaukana, mutta kyllä eron huomaa erittäin selvästi. Ei tarvi olla edes full hd, 1080i ja 720p ero näkyy tuohon perus tv-lähetykseen verrattuna.
    Ei taida silmässä riittää erottelukyky tekemään eroa 720 ja 1080 välillä tuolla etäisyydellä.

    Tv-kuvan erottaa lähes saman reson dvd-kuvasta, koska kotimainen DigiTV on mitä on...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •