
Viestin alkuperäinen lähettäjä:
hapakoo
Tarkennuksena vielä: kysymyksessä oli Mikrobitin Hifi-lisälehti, joka ilmestyy (käsittääkseni) vain kerran vuodessa.
Tosiaankin se täysin erillisenä lehtenä julkaistava, mutta aivan perinteisen MikroBitin näköinen MikroBitti Hifi 1/2010. Tuollaisen tänään nappasin mukaani ruokaostosten lomassa. Lehdessä on kolmen aukeaman juttu ao. AV-viritinvahvistimista. Näissä tulee helposti tähtien ja/tai taulukon suhteen joko minun tai toimituksen tekemiä virheitä, joten lukekaa se mielessä pitäen: Yamaha RX-V3067 
(1 849 €) "Toimituksen valinta"
+ Kahdeksan HDMI 1.4-liitäntää (joista yksi edessä, kaikissa muissa v1.3a)
+ Monipuolisesti muokattavat liitännät
+ Tarkka asetusohjelma (YPAO-R.S.C. (Reflected Sound Control))
+ Videoskaalain (HQV VHD1900, ei kuulemma aivan Denonin veroinen kuitenkaan)
- Hintaluokkaan nähden arkinen ulkoasu
- Kömpelö ja suurikokoinen kaukosäädin (luukku, jonka alla nappuloita, vain osa napeista valaistu)
- Kuvaruutuvalikoiden kikkailut (hidastavat animaatiot ja häivytykset, monihaaraisuus)
Selvästi testin "halvin", siksi paras hinta/laatu-suhde.
Tehoa eniten stereona 8/4 ohmiin (jatk. 169/251 W, hetk. 180/306 W), ei kuitenkaan merkittäviä eroja.
Kuten 5-kanavaisenakin 8/4 ohmiin hetkellisen tehon osalta (153/251 W), ei kuitenkaan merkittäviä eroja.
Mutta 5-kanavaisena 8/4 ohmiin jatkuvaa tehoa hieman muita vähemmän (59/109 W vs. 100...125/145...164 W). Lienee kuitenkin valtaosalle käytännössä merkityksetön ero.
Denon AVR-4810

(3 290 €)
Sony STR-DA5500ES

(2 590 €)
Harman/Kardon AVR 760

(2 699 €)
Ääni (25 %): H/K:lle '9', muille '8'
Kuva (25 %): Denon ja Yamaha '9', muut '8'
Käytettävyys (25 %): kaikille muille '9', paitsi H/K:lle '7'
Ominaisuudet (15 %): Denon '10', kaikille muille '9'
Liitännät (10 %): Yamaha '10', Denon ja Sony '9', H/K '8'
KOKONAISARVOSANA: Denon ja Yamaha '9,0', Sony '8,8' ja H/K '8,3'
Mikäli olen oiken ymmärtänyt, niin RX-V2067:ssä on sama HQV:n kuvapiiri, paitsi että jotkut säädöt on siitä karsittu pois ("Variable video adjustment"). Ainakin erään kuvan mukaan kaken sivusta puuttuu nappi (kenties on taustavalo karsittu?). Erään lähteen mukaan olisi kilon kevyempi. Pikkuisen vähemmän on tehoakin. Jotain muutakin pientä eroa taisi olla, olikohan niin, että Zone-juttuja on hitusen karsittu tms.
Yamaha RX-V1067:ssä on sitten jo joku vähäisempi kuvapiiri (mikä?), sekä "perinteinen YPAO" ja perinteisempi kauko-ohjainkin, eli siis ilman LCD-näyttöä. Erään lähteen mukaaan olisi 1,3 kg RX-V2067:ää kevyempi. Ja taas pikkuisen edeltävää mallia vähemmän tehoa. Zone-juttuja tms. saattoi olla karsittu.