Etusivu  ·  Keskustelufoorumit  ·  Tarinatupa  ·  Chatti  ·  WebMail  ·  Kuvagalleria  ·  Leffa-arvostelut  ·  Kilpailut  ·  DVD-luettelointi  ·  DVD-tietokanta  ·  DVD-julkaisuaikataulu ·  Uudet julkaisut ·  Markkinapaikka  ·  Trailerit  ·  Muistilista  ·  TV-ohjelmat  ·  Teatterileffat  
Sivu 2 / 2 Ensimmäinen 12
Viestit 21 - 23 / 23

Aihe: Heavy Rain

  1. #21
    Lainaus Viestin alkuperäinen lähettäjä: kete View Post
    Onko muilla ollut ongelmia kuvan "repeilyn" kanssa?

    Mulla on. Laitteet ovat: PS3->Yamaha rx-v1800->Panasonic pt-ax100.
    Kyllähän tuo tuppaa välillä repeilemään, kuten valitettavasti suuri osa nykyajan peleistä.

  2. #22
    JaniH's Avatar
    Rekisteröitynyt
    elo    2000
    Sijainti
    Jyväskylä
    Viestejä
    6 701
    Lainaus Viestin alkuperäinen lähettäjä: Legge View Post
    Kyllähän tuo tuppaa välillä repeilemään, kuten valitettavasti suuri osa nykyajan peleistä.
    Saman olen pistänyt merkille parin muun pelin kanssa. Mistä tämä johtuu noin niinkuin teknisessä mielessä?

  3. #23
    kurg's Avatar
    Rekisteröitynyt
    heinä  2002
    Viestejä
    1 079
    Lainaus Viestin alkuperäinen lähettäjä: JaniH View Post
    Saman olen pistänyt merkille parin muun pelin kanssa. Mistä tämä johtuu noin niinkuin teknisessä mielessä?
    Siitä että pelit ei enää kokoajan "mene freimiin" (laite ei ehdi laskea seuraavaa ruutua valmiiksi kun pitäisi jo ruveta piirtämään).
    Tällöin on kaksi vaihtoehtoa:
    A) odotetaan vertical-synkkiä, eli odotetaan että koko ruutu on piirretty, ennenkuin vaihdetaan piirrettävä kuva uuteen
    B) annetaan kuvan vaihtua koska sattuu, eli vaikka kesken kuvanpiirron

    Vaihtoehto A voi äkkiseltään tuntua oikein hyvältä idealta, ja sitä se onkin siinä tapauksessa, että jokaisen kuvan laskeminen ehditään tekemään aina samassa ajassa. Siinä tapauksessa, että aina välillä ei ehditäkkään laskemaan seuraavaa kuvaa tässä sovitussa ajassa (yleensä 1/60s tai 1/30s), seurauksena on todellä ärsyttävää nykimistä, ruudunpäivitysnopeuden vaihdellessa 1/60s ja/tai 1/30s ja/tai 1/15s välillä. Erityisen ärsyttävää tämä on nopeaa reagointia vaativissa peleissä, kuten autopeleissä ja räiskinnöissä.
    Iso osa ihmisistä ei huomaa repimistä (oma empiirinen tutkimukseni ), joten peli saadaan näyttämään sujuvammalta vaihtoehdolla B.
    Viestiä muokkasi viimeksi kurg; 26.03.2010 kello 15:32.

Sivu 2 / 2 Ensimmäinen 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •