Joudut varmaan potikasta fyysisesti säätämään, koppa auki ja peilin ja meisselin kanssa oikeaa potikkaa hakemaan. (semmosia pieniä muovisia jutttuja joita pääsee pikkumeisselillä pyörittää.)
Leveyden sainkin jo paremmaksi, google osasi kertoa että trimmeri R818 säätää leveyttä.
Mutta mikään ei riitä! Nyt himoitsen myös korkeuteen säätöä, että saisi enemmän juovia näkyviin.. Tyypillinen arcade-pystyreso 224 ei ihan mahdu ruutuun 60 hertsillä.
Muita trimmereitä tuolla kortilla ei oikein ole, edelleen uskoisin että jotenkin huoltomenulla tuota täytyy päästä säätämään..
Tai jos jollain olisi esim kytkentäkaaviota tuohon, voisi tutkia että voisiko jotain vastusarvoja muokkaamalla saada korkeutta muutettua.
Hoo, hommahan toimii.. Kaivoin kortilla käytetyn tda8840-piirin datalehden, ja havaitsin että pystypoikkeutuksen ramppiaalto lähtee pinneistä 36&37.. Kortilta löytyi tuosta perästä kuormana 4k7 vastus, korvasin sen 3k9-vastuksella ja 1k trimmerillä sarjassa. Tuosta säätyy kuvakoko näpsäkkäästi.
Melko mainio putki tämän modauksen jälkeen, tähän MAME-käyttöön.. Putki synkkaa 46-72Hz ainakin, ja juovataajuuttakin 14.8-16.4kHz. Onnistuu esimerkiksi 320 näkyvää juovaa 46Hz:lla, mahtuu 320*240 skaalaamatta ruutuun "pystysuorassa" semmoisia pelejä varten missä kuuluisi olla monitori kyljellään..