Tarkotuksena ois parantaa äänenlaatua tietokoneelta soitettaessa. Äänikorttina toimii tällähetkellä realtekin integroitu ALC1200 piiri, en ole varma onko tämä resamplaava kortti, taitaa olla? Mutta nyt mietityttää se, että jos hommaan ulkoisen dacin, kuseeko ääni esim. Spotifyltä soitettaessa, kun yleensä suositellaan asio4all driveria käytettäessä ulkoisen dacin kanssa? Vai toimiiko USB-DAC kokonaan erillisenä äänikorttina? Mietteitä, ehotuksia, apuva?
Vaihtoehtoina tällä hetkellä ovat:
Super Pro Usb DAC,
CARAT-EMERALD USB-DAC/kuulokevahvistin (tästä tosin puuttuu optiset sisääntulot, jolloin ei ole mahdollista käyttää esim cd soittimen DACina)
Cambridge Audio Dacmagic
Tai äänikortiksi:
E-MU 0404 USB2.0 Soundcard, tämä ilmeisesti sisältää itsessään jo jonkinnäköisen DA-muuntimen, mutta laadusta ei ole hajua.


Vastaa lainaamalla

