Audifoorumin rekisteröintipyynnön hyväksymästä odotellessa päätin vuodattaa huoleni ja murheeni tänne foorumille josko paikalla sattuisi olemaan Audi tietäjiä. Autona on siis Audi A4 vm2004 jossa originaali cd-soitin mallia Concert I tai II. Toiveeni olisi saada korvattua tuo Kenwoodin autosoittimella mahdollisimman pienellä vaivalla (=uusi johtosarja) Asiaa selventtäkseni pistän tähän kuvakollaasin josta käy ilmi nykyisen Concert soittimen kytkennät ja tämänhetkinen piuhaviidakko.
http://img97.imageshack.us/gal.php?g=006gq.jpg
http://img91.imageshack.us/gal.php?g=002tv.jpg
Auton uumenista tulee siis nuo "perus" ISO liittimet eli ruskea ja musta joihin menee piuhoja, sit sieltä tulee lisäksi tuollainen leveämpi musta liitin josta on parikin kuvaa tuolla molemmin puolin, sitten antennipiuha ja joku maadoituspiuhan tapainen erikoinen ruskeapäinen piuha. Kenwoodissa mulla on tällähetkellä johtosarja johon saa ton mustan ja ruskean liittimen kiinni, mutta niillä se ei inahdakaan. Sen verran olen perillä näistä että autossani on KAI jokin aktiivisysteemi, takakontista löytyy (tehdäsasenteinen?) subi joka erään myyjän mukaan kertoo sen että aktiivijärjestelmä siellä on, sitä että onko se edessä ja takana vai pelkästään takana se aktiivihomma, siitä mulla ei ole hajuakaan.
Tarkoitus olisi siis mahdollisimman vähäisellä panostuksella eli toisinsanoen oikeanlaisen johtosarjan ostamalla selvitä tästä ongelmasta. Erään paikallisen audio liikkeen myyjä sanoi että heidän kautta saat tilattua johtosarjan joka hoitaa homman, hintaa on 50€ ja se toimii jos aitossani on tuo "aktiivinen takapää" Foorumeita ahkerasti luettuani aktiivisista etu ja takapäistä en enää ollut niin varma että onko tuon 50€ hintaisen johtosarjan ostaminen kuin ostaisi sikaa säkissä niin päätin napsia kuvia rikospaikalta ja pyytää täältä apua jos joku osaisi valistaa mua oikeanlaisen johtosarjan löytämisessä. Lisäkuvia mistä tahansa tähän liittyvästä tarpeellisesta on mahdollista saada.

Vastaa lainaamalla
