LG Finland/Nordic sivuilla mainitaan VESA 100*100 kiinnitystelinetuki, joten varmaan sellaiset sopivat. En itse ole kokeillut moisia telineitä, mutta tietojeni mukaan esim tällaiset yksinkertaiset sopisivat (voin olla tosin väärässäkin).
Oletko muuten huomannut, että kyseinen TV venyttää 16:9 signaalina saapuvan tv-kuvan natiiviin 16:10 resoluutioonsa, joten TV:tä katsellessä ympyrät näyttävät soikeilta? LG:n tuen mukaan tämä on ominaisuus johon toistaiseksi ei ole firmware-päivitystä. Mustat palkit ylhäällä ja alhaalla sekä oikea kuvasuhde olisi parempi vaihtoehto. Myös hieman huonohkot kaiuttimet ilman minkäänlaista ääniulostulo-liitäntää pudottavat kyseisen telkun mainetta. HDMI on kuitenkin plussaa. Muuta huomoitavaa on taustavalojen himmentimen sirinä, jos asetuksista on taustavalon voimakkuus pienempi kuin 100%, joten kannattaa pitää taustavalon voimakkuus aina 100%:ssa.
Edit: Kurkkasin teeveen taakse ja luultavasti takana olevan LG-logon ympärillä olevat ruuvit olisivat paikka kiinnitystelineelle. Luullakseni ne ruuvit irrotetaan ja kiinnitetään teline niihin paikkoihin (mutta en nytkään mene takuuseen).
Toivottavasti tästä oli jotain apua.
Viestiä muokkasi viimeksi Lemztaz91; 09.03.2009 kello 00:19.
Syy: Lisätietoja
apua löytyi. Kyseinen kakskakkonen on löytänyt kotinsa makkarin seinältä, siel on ja pysyy niin kauan kun tippuu.
ps: samalla tuli vastaus pariin muuten askarruttaneeseen kysymykseen.
Äänipuoli ei todellakaan ole tuon television vahvuus mutta riittävä makuuhuone käyttöön mikäli jos/kun vaimo ei ala kovasti kuorsaamaan.
Sirinä on hetkittäin ihmetyttänyt mutta nyt tietää senkin mistä se johtuu....