Etusivu  ·  Keskustelufoorumit  ·  Tarinatupa  ·  Chatti  ·  WebMail  ·  Kuvagalleria  ·  Leffa-arvostelut  ·  Kilpailut  ·  DVD-luettelointi  ·  DVD-tietokanta  ·  DVD-julkaisuaikataulu ·  Uudet julkaisut ·  Markkinapaikka  ·  Trailerit  ·  Muistilista  ·  TV-ohjelmat  ·  Teatterileffat  
Viestit 1 - 20 / 54

Aihe: Levysoitinta hankkimassa

Hybrid View

  1. #1

    Levysoitinta hankkimassa

    Itsestäänselvyydet: Pitäisi saada mahdollisimman tasokasta äänenlaatua mahdollisimman pienellä rahalla.

    Eli haussa olisi levysoitin. Hihnaveto lienee parempi ratkaisu? Automatiikkaa en tarvitse, mutta ei sitä vastaankaan mitään ole eli saa sitä olla jos se ei hintaa nosta liikaa. Äänirasioista ja neuloista en tiedä oikeastaan mitään, joten otan tietoa niistä mielelläni vastaan.

    Budjetti olisi nyt aluksi varovainen 100-200 euroa, kelpaa niin käytetyt kuin uudetkin.

    Vielä tällä hetkellä tulee kaiken lisäksi paskan kotiteatterivahvistimen perään, jossa ei phono-liitäntääkään ole. Tilanne on tulevaisuudessa muuttumassa, mutta toistaiseksi sitten pitää vielä miettiä joku tapa jolla nostaa ääni linja-tasoiseksi.

  2. #2
    Ongelmahan tässä on nyt se, että sun budjetti on kyllä pirullisen pieni. Käytetty on ainoa vaihtoehto. Ja sitten kun sulla ei ole phono liitäntää et pysty käyttämään koko levysoitinta. Siihen tarvittais 100e jos haluaa edes vähän laatua.

    Tuossa olis hyvä soitin:
    http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=93969585

    Mikäli siis kunnossa...

  3. #3
    Itse sain eBaystä kohtuulliseen 50 punnan hintaan Ariston Q Deck II:n eli voisin suositella myös tuota kautta katsomaan.

  4. #4
    Rega P1 tai P2 käytettynä, uutenakin varmasti tingittynä ovat lähellä budjettiasi. Hifiharrastajat ry:n foorumilla noista on paljonkin keskustelua:

    http://www.hifiharrastajat.org/forum...php?board=20.0

  5. #5
    Itsekin puntaroin vinyylilevysoittimen hankinnan parissa. Pikaisen netissä harhailun seurauksena tuntuu siltä, että soittimista on varsin vaihtelevasti internetkaupoissa/valmistajien sivustoilla tietoja tarjolla.

    Kertokaapa kokeneet vinyylien pyörittäjät, että minkälaisiin ominaisuuksiin kannattaa kiinnittää huomiota ja mikäli on olemassa jotakin numerotietoa niin sekin kiinnostaa.

  6. #6

    Rekisteröitynyt
    elo    2005
    Sijainti
    joensuu
    Viestejä
    189
    Ja huolto-kallelta Jyväskylästä tilaat tc-750 esivahvistimen hintaan 39 euroa + postikulut (ja et tilaa tätä esivahvistinta phonopreamps.comista).

    Mikko

  7. #7
    Eli ensinäkin olen ihan aloittelija vasta vinyylien maailmassa. Kohteena olisi edullinen, mutta edes jotenkin laadullinen soitin jolla ei heti pilaisi uusia ja vanhoja levyjä. Itsellä on nyt joku pieneer pl-445 soitin jossa veikkaan että neula ei enää parhaassa terässä ja soitin välillä myös jumittuu tiettyyn kohtiin välillä ja temppuilee varsikin välillä ettei meinaa mennä pois päältä tai pääle. Myös kansi on rikki joten halukkuutta tuota ei oikein ole pitää,

    mutta kysymys on saako halvalla parempaa soitinta kun budjetti liikkuu jossain 50-100 euron väliä?

    Vahvistin itsellä on joku yamahan ööh 80 luvun lopun? tarkkaa merkkiä en nyt pysty kaivaan kun ei lue soittimessa päällä. Eli löytyy phono liitin.

    Kirpputorilla törmäsin soittimeen joka oli philipsin ja ihan ok ainakin ulkopuolelta, Philips AF-729 Mark II taitaa olla merkki tai ainakin saman näköinen ulkoa päin(varsi ja napit ainakin samantyylisiä ja automaatikkalla toimiva ja luki juuri soittimessa joku Mark, mutta en varma oliko 600 alkava luku vai tuo 700 alkava) hintaa oli 60 euroa joten jos on toimiva peli kannattaako ostaa ja jos ostan mitä kannattaa ennen ostoa tuosta katsoa?

    Vai pitäisikö unohtaa koko soitin ja yrittää etsiä jotain muuta? hintaluokka tosiaan tuo 50-100 euroa kun opiskelijabudjetilla eletään ja ainakaan vuoteen ei ole pistää isompaa rahamäärää soittimeen, mutta levyjä pitäisi pystyä soittamaan silti. Myöhemmin sitten tarkoitus kun rahaa enemmän hankkia isommalla budjetilla eli vuoden ajaksi joku soitin pitäisi saada.

    Onko kokemuksia tuosta philipsistä? olisiko hyvä soitin jos toimii, tuohon hintaluokkaan?

  8. #8

    Rekisteröitynyt
    loka   2006
    Sijainti
    TRE
    Viestejä
    4 244
    ^ luekele juttuja täältä. 100€:lla voisi saada asiallisen 70-luvun järeähkö soittimen. Yleensäkin kannattaa välttää niitä muovirunkoisia rimpuloita ja ostaa esimerkiksi puurunkoinen soitin jossa on oikeasti säätöjä ja ne kanssa toimivat. Toinen vaihtoehto oli joku lankku Project. Äänrasiaksi vaikka AT-91 (n. 20€) tai -95 (35€)

    Vinyylimaailmassa kannattaa muistaa, että parasta ääntä ei tehdä kalleimmalla neulalla vaan pyöritinkoneisto näyttelee suurta osaa.

  9. #9
    Lainaus Viestin alkuperäinen lähettäjä: alspe View Post
    ^ luekele juttuja täältä. 100€:lla voisi saada asiallisen 70-luvun järeähkö soittimen. Yleensäkin kannattaa välttää niitä muovirunkoisia rimpuloita ja ostaa esimerkiksi puurunkoinen soitin jossa on oikeasti säätöjä ja ne kanssa toimivat. Toinen vaihtoehto oli joku lankku Project. Äänrasiaksi vaikka AT-91 (n. 20€) tai -95 (35€)

    Vinyylimaailmassa kannattaa muistaa, että parasta ääntä ei tehdä kalleimmalla neulalla vaan pyöritinkoneisto näyttelee suurta osaa.
    EIpä oikein hirveästi apua tunnu foorumista löytyvän eikä tuonne tunnu saavan tunnareita näin vuorokauden odottelun jälkeen joten ei voi edes kysyä apua. Näin aloittelijana on kylmiltään vaikea lähteä mitään 70 luvun vehjettä ostamaan kun ei ole mitään hajua minkäkuntoisia niiden pitää olla ja minkä merkkinnen, mistä ym.. olisi ollut kiva hankkia näin ennen armeijaan lähtö jonkun soittimen viellä kun on rahaa kun myöhemmin se tiukassa..

  10. #10
    Ei tuolla hifiharrastajat foorumilla oikein tunnu löytyvän kyllä itselle apua vaikka kuinka lueskelee.. Siellä puhutaan lähinnä useamman sadan euron soittimista, äänirasiosta, neuloista ja vehkeistä eikä omaan budjettiin sopivia löydy. Eikä tuonne voi kirjoittaa koska sinne ei ole tullut tunnuksia parin päivän odottelun jälkeen

    Huuto.net:stä, keltaisesta pörssistä, nettimarkinoista ym.. eikä niissä oikein löytynyt kanssa mitään sopivaa, ei ainakaan 70 luvun tunnu löytyvän mitä nyt huuto.net:ssä oli pari B &O Beogram vehjettä kohtuuhintaan, mutta noihin kai äänirasiat maksaa maltaita ja vaikeasti saatavilla?

    Mitä tarkoitat termillä "lankku projekt" vähän termit itsellä hukassa..

  11. #11

    Rekisteröitynyt
    kesä   2005
    Viestejä
    433
    Lankku-Project viittaa siis tämäntyyppisiin pelkistettyihin soittimiin joiden hinnat uutena lähtee hieman tarjouksesta riippuen noin 250 eurosta: http://www.kruunuradio.fi/verkkokaup...ry=18&Item=121 . Myös ainakin Rega ja Goldring ovat tehneet samalla idealla soittimia (tai no, Regallahan tuo lankkumalli taisi ekana ollakin jo 80-luvulla) ja niitä voi löytyä käytettyinä kohtuuhinnalla.

  12. #12

    Rekisteröitynyt
    loka   2006
    Sijainti
    TRE
    Viestejä
    4 244
    Ei se mitään vahingoita jos et nukahda ja neula raavi levyn loppu-uraa 8 tuntia. En itse näe tarvetta automatiikalle.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •