80-luvun lopulla kaapelitalouksissa näkyi Sky Channel ja Super Channel. Muistaakseni Super Channelilta tuli sci-fi henkinen sarja, jonka nimeä en muista. Ei ole Battlestar galactica, star trek, Earth Star Voyager .
Muistikuvia:
- Star Wars /robocop hengessä vihollisen taistelijoilla oli hopeiset haarniskat, joissa punaisena vilkkuva torso osa (rinta/selkä). Tähän vilkkuvaan osaan kun laaserilla hyvikset losottivat niin savu nousi.
- hyviksiä oli n. viisi henkilöä, joista yhdellä oli maastokuvioitu suojapanssari.
- alkutunnari oli tietokone-efekteillä toteutettu lentelyä ahtaassa kuilussa, väistellen vastaantulevia putkia(?). Hyvin saman tyylinen kuin SW kuolemantähden kuilu.
Muistan tuon sarjan oikein hyvin. Tuli nimittäin muksuna leikittyä tuota kaverin kanssa aina jakson jälkeen . Itseasiassa just eilen itsekin muistelin sarjan nimeä.. ei tosin ainakaan vielä muisti avautunut.
Ja tosiaan. Näille sarjakyselyille on omakin ketjunsa, joten jatkukoon keskustelu siellä.