Batman Beginsin katsomisen myötä Batman alkoi kiinnostaa myös sarjakuvapuolella. Mistä olisi hyvä aloittaa tutustuminen Batman-sarjiksiin ja mitkä kuuluvat "yleissivistykseen"?
Batman Beginsin katsomisen myötä Batman alkoi kiinnostaa myös sarjakuvapuolella. Mistä olisi hyvä aloittaa tutustuminen Batman-sarjiksiin ja mitkä kuuluvat "yleissivistykseen"?
Itselleni ei oikein uppoa koko supersankari genre, mutta Millerin The Dark Knight Returns kuuluu kaikkien sarjakuvasta kiinnostuneiden hyllyyn. Varmasti Millerin Batman Year One on myös tutustumisen arvoinen.
Jos Batman ja vampyyrit iskee niin suosittelen näitä Elseworlds tuotoksia, eli Red Rain, Bloodstorm ja Crimson Mist.
Jotkut pitävät Killing Jokea parhaimpana Batman & Jokeri tarinana.
Mutta bottom line: The Dark Knight Returns, parempaa saat hakea.
Vähän "klassisemmasta" Batmanista käy vaikkapa Neal Adamsin tuotokset, Egmontin sivuilta on tuo yksi kovakantinen kokoelma myynnissä -> http://www.egmont-kustannus.fi/nayta....phtml?id=1506
Batman on ollut oma all time-suosikkisankarini siitä asti kun sarjakuvista aloin mitään tajuamaan. Batmanista muita kiehtovamman tekee se, että hän ei oikeasti omaa minkäänlaisia supervoimia, vaan lähes kuka tahansa meistä voisi olla Batman, jos vain rahkeet riittäisivät.![]()
Itsekin suosittelisin aloittamaan vaikkapa Millerin tuotoksilla; Year One, Dark Knight Returns ja mikä ettei Dark Knight Strikes Back myös. Taikka sitten Sam Hammin (jep, kirjoitti myös Burtonin Batmaniin kässäriä) Blind Justice.
The Long Halloween ja Killing Joke ovat myös klassikoita. Lisäksi Hush'it nauttivat vissiin aika kovaa suosiota tällä hetkellä. Elseworld-tarinat ovat hyvää vaihtelua (juurikin näitä vampyyri-Batman-juttuja), mutta kovin vakavasti näitä ei pidä ottaa - vai miltä kuulostaa Batman jahtaamassa Viiltäjä-Jackia 1800-luvun Lontoossa tarinassa Gotham By Gaslight.
Ai niin, melkein unohdin. Death in the Family kuuluu ehdottomasti yleissivistykseen. Piirrostyyli ei tässä ole ehkä parasta laatua, mutta se tarina, se tarina.. tässä tapahtuu eräs Bat-mytologian suurimmista tapahtumista.
Batman on käynyt myös kamppailuja lukuisia kuuluisia sankareita ja vihollisia vastaan. On Batman vs. Predatoria, Batman vs. Judge Dreddiä jne. Toisaalta tuo Simon Bisleyn huikeasti kuvittama Batman & Judge Dredd: Judgement of Gotham City on ihan mainio välipala, vaikkei mikään tärkeä teos olekaan. Visuaalista herkkua vain.
Neal Adams oli kieltämättä kova Batman-kuvittaja aikanaan, mutta tuohon kirjaan kootut tarinat ovat melko lapsellisia.Viestin alkuperäinen lähettäjä: Samppa
Loppuun vielä linkki, josta voipi olla hyötyä: http://www.perunamaa.net/sarjakuvarock/bat/index.html
Viestiä muokkasi viimeksi Wick; 27.11.2005 kello 12:07.
Batman-spesialisteja paikalla? Luettuna tässä kun jo alkaa olemaan se tarina jos toinenkin, niin lisää olisi hakusessa. Saa toki suositella niitä senkin aikakauden tuotoksia, jolloin sankarimme vielä jopa hymyili. Morrison/McKean kaksikon Arkham Asylum tässä varmaankin seuraavaksi olisi liipasimella, mutta mitäköhän sitten.
Nämä jo fiilistelty:
Batman on kyl.
Tämän taisit ollakin jo lukenut?
Tässä tavallaan tiivistyvät hahmon järkkynyt mieli ja lapsuuden traumoista pohjautuvat sisäiset ristiriidat -> linkki
Tässä tavallaan jatketaan tiivistämistä -> linkki.
itse metsästän paljon Batman-Jokeri tarinoita. Killing Joke on niistä mielestäni paras, sitä kannattaa metsästää(taidettiin juuri julkaista kovissa kansissa,monen muun DCn-tarinan kanssa,kirjakaupoissa olen siihen törmännyt,nimeä en nyt muista). Omaperäisen piirrostyylin ja kauhun hieno yhdistelmä, eli suomalaisittain "verimyrsky" kannattaa tosiaan hommata. Ja samaa linjaa jatkaa(tai, no julkaistiin ennen verimyrsyä) Batman vs Dracula. Divareissa näistä voipi joutua maksamaan vähän enemmänkin(20-30€/lehti). Death in the familykin on erilainen Batman raina, joka kannattaa lukea(tarina itsessään taisi kattaa pari-kolmekin numeroa, mutta voiha sen ehkä saada jo yksissä kansissakin).
DC-Sankarit: Tekijänä Alan Moore. Löytyy hyllystä. Suosittelen hankkimaan. Loistavaa kamaa. Varsinkin ne hämärämmät jutut. Teräsmiestarinat on ainoat, jotka itselle hieman tökkii tuossa. Kertoo vaan hahmon mielenkiintoisuudesta kun eden Alan Moore ei saa siitä kovin paljoa irti.
Minkä ikäsiä te olette? Oletteko kaikki jotain lapsia kun luette sarjakuvia?
Menee vähän off-topic, mutta menköön. Kannattaa lukea Maus I & II ja sen jälkeen tulla sanomaan tuo sama tänne.
Arkham Asylum - a serious place on serious earth tuli luettua. Loistava sarjakuva.Onko vinkkejä synkemmistä Robin-vapaista tarinoista?
Uusin Egmontin Frank Miller batman on kyllä aivan mahtavaa luettavaa. Menee kyllä parhaimpien sarjakuvien joukkoon heittämällä. Jännä ja actionia riittää