Etusivu  ·  Keskustelufoorumit  ·  Tarinatupa  ·  Chatti  ·  WebMail  ·  Kuvagalleria  ·  Leffa-arvostelut  ·  Kilpailut  ·  DVD-luettelointi  ·  DVD-tietokanta  ·  DVD-julkaisuaikataulu ·  Uudet julkaisut ·  Markkinapaikka  ·  Trailerit  ·  Muistilista  ·  TV-ohjelmat  ·  Teatterileffat  
Viestit 1 - 16 / 16

Aihe: Batman

  1. #1

    Rekisteröitynyt
    tammi  2003
    Sijainti
    Kotka, Finland
    Viestejä
    2 083

    Batman

    Batman Beginsin katsomisen myötä Batman alkoi kiinnostaa myös sarjakuvapuolella. Mistä olisi hyvä aloittaa tutustuminen Batman-sarjiksiin ja mitkä kuuluvat "yleissivistykseen"?

  2. #2

    Rekisteröitynyt
    elo    2003
    Sijainti
    Alelaari
    Viestejä
    225
    Itselleni ei oikein uppoa koko supersankari genre, mutta Millerin The Dark Knight Returns kuuluu kaikkien sarjakuvasta kiinnostuneiden hyllyyn. Varmasti Millerin Batman Year One on myös tutustumisen arvoinen.

    Jos Batman ja vampyyrit iskee niin suosittelen näitä Elseworlds tuotoksia, eli Red Rain, Bloodstorm ja Crimson Mist.

    Jotkut pitävät Killing Jokea parhaimpana Batman & Jokeri tarinana.

    Mutta bottom line: The Dark Knight Returns, parempaa saat hakea.

  3. #3
    Moderaattori Samppa's Avatar
    Rekisteröitynyt
    kesä   2000
    Sijainti
    Pori
    Viestejä
    13 871
    Vähän "klassisemmasta" Batmanista käy vaikkapa Neal Adamsin tuotokset, Egmontin sivuilta on tuo yksi kovakantinen kokoelma myynnissä -> http://www.egmont-kustannus.fi/nayta....phtml?id=1506

  4. #4
    Say it in slugs Wick's Avatar
    Rekisteröitynyt
    marras 2002
    Sijainti
    Jyväskylä
    Viestejä
    2 149
    Leffaluettelo
    Batman on ollut oma all time-suosikkisankarini siitä asti kun sarjakuvista aloin mitään tajuamaan. Batmanista muita kiehtovamman tekee se, että hän ei oikeasti omaa minkäänlaisia supervoimia, vaan lähes kuka tahansa meistä voisi olla Batman, jos vain rahkeet riittäisivät.

    Itsekin suosittelisin aloittamaan vaikkapa Millerin tuotoksilla; Year One, Dark Knight Returns ja mikä ettei Dark Knight Strikes Back myös. Taikka sitten Sam Hammin (jep, kirjoitti myös Burtonin Batmaniin kässäriä) Blind Justice.

    The Long Halloween ja Killing Joke ovat myös klassikoita. Lisäksi Hush'it nauttivat vissiin aika kovaa suosiota tällä hetkellä. Elseworld-tarinat ovat hyvää vaihtelua (juurikin näitä vampyyri-Batman-juttuja), mutta kovin vakavasti näitä ei pidä ottaa - vai miltä kuulostaa Batman jahtaamassa Viiltäjä-Jackia 1800-luvun Lontoossa tarinassa Gotham By Gaslight.

    Ai niin, melkein unohdin. Death in the Family kuuluu ehdottomasti yleissivistykseen. Piirrostyyli ei tässä ole ehkä parasta laatua, mutta se tarina, se tarina.. tässä tapahtuu eräs Bat-mytologian suurimmista tapahtumista.

    Batman on käynyt myös kamppailuja lukuisia kuuluisia sankareita ja vihollisia vastaan. On Batman vs. Predatoria, Batman vs. Judge Dreddiä jne. Toisaalta tuo Simon Bisleyn huikeasti kuvittama Batman & Judge Dredd: Judgement of Gotham City on ihan mainio välipala, vaikkei mikään tärkeä teos olekaan. Visuaalista herkkua vain.

    Lainaus Viestin alkuperäinen lähettäjä: Samppa
    Vähän "klassisemmasta" Batmanista käy vaikkapa Neal Adamsin tuotokset, Egmontin sivuilta on tuo yksi kovakantinen kokoelma myynnissä -> http://www.egmont-kustannus.fi/nayta....phtml?id=1506
    Neal Adams oli kieltämättä kova Batman-kuvittaja aikanaan, mutta tuohon kirjaan kootut tarinat ovat melko lapsellisia.

    Loppuun vielä linkki, josta voipi olla hyötyä: http://www.perunamaa.net/sarjakuvarock/bat/index.html
    Viestiä muokkasi viimeksi Wick; 27.11.2005 kello 12:07.

  5. #5
    Tuotantoarvot kohdillaan big j's Avatar
    Rekisteröitynyt
    helmi  2002
    Sijainti
    Helsinki
    Viestejä
    2 679
    Batman-spesialisteja paikalla? Luettuna tässä kun jo alkaa olemaan se tarina jos toinenkin, niin lisää olisi hakusessa. Saa toki suositella niitä senkin aikakauden tuotoksia, jolloin sankarimme vielä jopa hymyili. Morrison/McKean kaksikon Arkham Asylum tässä varmaankin seuraavaksi olisi liipasimella, mutta mitäköhän sitten.

    Nämä jo fiilistelty:
    Batman: Year One
    Batman: Year Two (Fear the Reaper)
    Batman: Full Circle
    Batman: The Long Halloween
    Batman: Dark Victory
    Batman: Madness
    Batman: The Dark Knight Returns
    Batman: The Dark Knight Strikes Back
    Batman: The Killing Joke
    Batman: A Death in the Family
    Batman: The Man Who Laughs
    Batman: Hush
    Batman: Face the Face
    Batman: Under the Hood
    Batman: Son of the Demon
    Batman: Bride of the Demon
    Batman: Tekijänä Neal Adams - osat 1 & 2
    + sekalainen läjä irtonumeroita (alkup. jenkkiläisiä), joiden seassa mm. Knightfall-saaga kokonaisuudessaan.


    Batman on kyl.

  6. #6

    Rekisteröitynyt
    helmi  2004
    Sijainti
    Savo - Finland
    Viestejä
    1 004
    Tämän taisit ollakin jo lukenut?

  7. #7
    Tuotantoarvot kohdillaan big j's Avatar
    Rekisteröitynyt
    helmi  2002
    Sijainti
    Helsinki
    Viestejä
    2 679
    Lainaus Viestin alkuperäinen lähettäjä: Vekka View Post
    Tämän taisit ollakin jo lukenut?
    On itseasiassa luettu vasta puoleenväliin, mutta puhutteleva tarinahan se tuokin näyttäisi olevan. Kiitos kuitenkin vinkistä .. Lisää.

  8. #8
    Moderaattori Samppa's Avatar
    Rekisteröitynyt
    kesä   2000
    Sijainti
    Pori
    Viestejä
    13 871
    Tässä tavallaan tiivistyvät hahmon järkkynyt mieli ja lapsuuden traumoista pohjautuvat sisäiset ristiriidat -> linkki

  9. #9

    Rekisteröitynyt
    helmi  2004
    Sijainti
    Savo - Finland
    Viestejä
    1 004
    Tässä tavallaan jatketaan tiivistämistä -> linkki.

  10. #10
    itse metsästän paljon Batman-Jokeri tarinoita. Killing Joke on niistä mielestäni paras, sitä kannattaa metsästää(taidettiin juuri julkaista kovissa kansissa,monen muun DCn-tarinan kanssa,kirjakaupoissa olen siihen törmännyt,nimeä en nyt muista). Omaperäisen piirrostyylin ja kauhun hieno yhdistelmä, eli suomalaisittain "verimyrsky" kannattaa tosiaan hommata. Ja samaa linjaa jatkaa(tai, no julkaistiin ennen verimyrsyä) Batman vs Dracula. Divareissa näistä voipi joutua maksamaan vähän enemmänkin(20-30€/lehti). Death in the familykin on erilainen Batman raina, joka kannattaa lukea(tarina itsessään taisi kattaa pari-kolmekin numeroa, mutta voiha sen ehkä saada jo yksissä kansissakin).

  11. #11

    Rekisteröitynyt
    helmi  2004
    Sijainti
    Helsinki
    Viestejä
    1 133
    Lainaus Viestin alkuperäinen lähettäjä: kuparipää View Post
    itse metsästän paljon Batman-Jokeri tarinoita. Killing Joke on niistä mielestäni paras, sitä kannattaa metsästää(taidettiin juuri julkaista kovissa kansissa,monen muun DCn-tarinan kanssa,kirjakaupoissa olen siihen törmännyt,nimeä en nyt muista).
    DC-Sankarit: Tekijänä Alan Moore. Löytyy hyllystä. Suosittelen hankkimaan. Loistavaa kamaa. Varsinkin ne hämärämmät jutut. Teräsmiestarinat on ainoat, jotka itselle hieman tökkii tuossa. Kertoo vaan hahmon mielenkiintoisuudesta kun eden Alan Moore ei saa siitä kovin paljoa irti.

  12. #12
    Jäähyllä
    Rekisteröitynyt
    syys   2006
    Viestejä
    845
    Minkä ikäsiä te olette? Oletteko kaikki jotain lapsia kun luette sarjakuvia?

  13. #13
    Tuotantoarvot kohdillaan big j's Avatar
    Rekisteröitynyt
    helmi  2002
    Sijainti
    Helsinki
    Viestejä
    2 679
    Lainaus Viestin alkuperäinen lähettäjä: wickerman View Post
    Minkä ikäsiä te olette? Oletteko kaikki jotain lapsia kun luette sarjakuvia?
    HA HA HA .. Jaded painukoon vaan sinne World of Warcraftin satumetsiin haltijoitaan halaamaan. Jos sarjakuvien lukeminen on lapsekasta, niin pelaaminen on vähintäänkin vauvamaista .. XD

  14. #14

    Rekisteröitynyt
    helmi  2004
    Sijainti
    Helsinki
    Viestejä
    1 133
    Lainaus Viestin alkuperäinen lähettäjä: wickerman View Post
    Minkä ikäsiä te olette? Oletteko kaikki jotain lapsia kun luette sarjakuvia?
    Menee vähän off-topic, mutta menköön. Kannattaa lukea Maus I & II ja sen jälkeen tulla sanomaan tuo sama tänne.

  15. #15

    Rekisteröitynyt
    helmi  2004
    Sijainti
    Helsinki
    Viestejä
    1 133
    Arkham Asylum - a serious place on serious earth tuli luettua. Loistava sarjakuva. Onko vinkkejä synkemmistä Robin-vapaista tarinoista?

  16. #16

    Rekisteröitynyt
    marras 2004
    Sijainti
    Jossain, ehkä
    Viestejä
    646
    Uusin Egmontin Frank Miller batman on kyllä aivan mahtavaa luettavaa. Menee kyllä parhaimpien sarjakuvien joukkoon heittämällä. Jännä ja actionia riittää

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •