Hyvältä näyttää KÖSSIn setti! Taitaa koko järjestelmä olla kultaiselta kasarilta?![]()
Hyvältä näyttää KÖSSIn setti! Taitaa koko järjestelmä olla kultaiselta kasarilta?![]()
Kyllähän juuri nuo omat musiikin kuunteluvehkeet (siis 2-kanava) ovat tuolta kasariajalta...taannoin ihan kaiuttimiin saakka (Gradient 1.1). Korvasin kaiuttimet pienemmillä Avalanche S-17 (niistä parempi jenkkivientimalli) + Ljudian DIY aktiivisubbarilla (peerless XLS 10'' passiivielementtiratkaisuna). Jälkimmäiset soivat pienessä olkkarissa paremmin, mutta top kunnossa olevat ''paistinpannut'' ilman muuta säilyivät yhä taloudessa, siirtyen suurempaan tilaan.
Levari H/K T60 (vm. 1982). Ei ehkä kaikkein tunnetuin vanhoista 1980-luvun ok-tasoisista levareista (vrt. Dual, Thorens, Systemdek jne. tai monet komiat japsi DD:t kuten Luxman, Denon, JVC, Kenwood, Yamaha, Pioneer, Sony), mutta yksinkertaisena laitteena on ihan onnistunut tekele. Manuaalikäyttöinen, hihnavetoinen, kelluva rakenne + riittävän painava levylautanen. Neulapainon lisäksi anti-skating, että pyörimisnopeuden hienosäätö, plus valittavissa: quartzi lukittu veto, että varren automaattinen nousu levyn päättyessä. Äänivarsi ITO, miksi tuota aikanaan jossakin tituleerattiin työmiehen Linn Sondekiksi. Äänirasia Pickering XSV 3000. Plus muotoilu aika iätöntä?
Vahvari siitä vasemmalle Onkya Integra A-8800, mikä on iästään (vm. 1988) huolimatta selvästi ''laadukkaampi'' integroitu, kuin mikään kolmesta uudemmasta monikanavavahvistimestani: Technisc SA TX-50 (THX sertifioitu vanha Pro Logic vahvistin), Teac AG-H550 (mini/midi kokoinen 5.1) että uusin Onkya TX-SR 607 (7.2). Ilmenee kaikessa...musiikin kuuntelusta toteutukseen
(paino, katkaisimet, liittimet yms.). Vahvistimesta löytyy myös ihan laadukas sisäinen RIAA.
Viestiä muokkasi viimeksi KÖSSI; 09.11.2011 kello 20:43.
Toi Technics SA TX-50 on kyllä perverssillä tavalla komia. Hauska yhdistelmä uutta ja vanhaa.![]()
''Toi Technics SA TX-50 on kyllä perverssillä tavalla komia. Hauska yhdistelmä uutta ja vanhaa.''
Samaa mieltä. Erinäiset kirkkaat värinäytöt ovat vieroksuttaneet aina, mutta yksinkertaiset mekaaniset viisarit perusvalopohjalla ovat ihan tyylikkäät...etenkin hämärässä valossa. Eikä kyseinen Technics ole edes ihan ''susi'' (toki kotiteatterikäytössä aika ajanut sen ohi), mutta A-8800 on vain kaikin puolin astetta järeämpää tekoa.
Juuri näin. Just tein kaupat Yamaha CA-1010 -vahvistimesta. Sille kun vielä löytäisi kaveriksi tyyliin sopivan levysoittimen.
''Jumaliste, kun onkin muuten tyylikäs!''
Kyllä, ja tuo lähes huutaa vierelleen jotain pikkusen vanhempaa levaria kuten
: Yamaha YP-D10, YP-D8, YP-D6, YP-D71, YP-801BL, YP-701, YP-800, YP-450,
YP-B4, tai vaikkapa P-750. Yamahallahan noita riittää....jos samassa merkissä pysytään.
Viestiä muokkasi viimeksi KÖSSI; 11.11.2011 kello 00:04.
YP-701, YP-800 ja YP-D6 olikin jo tiedossa, mutta täytyypä tsekata noi muutkin mallit. Yamaha olisi siis haussa nykyisen Pro-Ject Debut III Espritin kaveriksi (tai jopa korvaajaksi). Onneksi vahvarista löytyy suoraan liitännät kahdelle levarille.
Jammua sen olla pitää! Vaikka Akai GXC-710D -kasettidekistä en luovu.![]()
Kyllä japanilaiset osas myös muotoilun aikoinaan. Harmittavasti vain vahvistin on niin järeää tekoa, että se on 46,1 cm leveä. Yamaha CA-810 ja pienemmät saman sarjan vahvistimet olisivat sitten olleet 43,5-senttisiä. Toisaalta tuo vahvistin varmasti lämpiää sen verran, ettei sen päälle viitsi muutenkaan mitään laittaa. Eiköhän noi vehkeet näytä hyvältä vierekkäinkin.
Hittolainen, Saksanmaalta löytyis just settiin sopiva levysoitin...![]()
Tämmöinen tuli poistettua eBaysta:
![]()
Onnittelut (jos nyt et maksanut hirmuisesti). Noita vanhoja H/K:n levareita, kun liikkuu välillä naurettavankin edulliseen hintaan (niiden laatuun nähden). Kuva on vain sen verran epäselvä, että mikähän malli kyseessä: T55C, T60, T65, vai T65C? Itsellä noista T60, ja olen kyllä ollut siihen tyytyväinen (= eli ollut riittävän hyvä itselleni).
Viestiä muokkasi viimeksi KÖSSI; 14.02.2012 kello 21:46.
T55C kyseessä. Muuta eroa siinä ei liene T60:een kuin hieman kevyempi levylautanen, mutta eipä tuo ole ongelma kun yksi varaosakuntoinen T60 on varastossa.
Hinta taas... no, kyllä noita halvemmallakin saa jos jaksaa kytätä. Itse en jaksanut kovin pitkään, pari satkua tuo maksoi.
Maverick, missä on soittimesi puolen kilon levypaino? Jopa minun T40 (aikoinaan uutena osmani) on levypaino. Se kuuluu vakiona kaikkiin T40 ja siitä ylöspäin.
Tarkkana niiden nickien kanssa. Maverick ja Mawerick ovat kaksi täysin eri henkilöä.
Viestiä muokkasi viimeksi Mawerick; 01.03.2012 kello 17:22.
Uusi perheenjäsen saapui eilen taloon. Upouusi Rega RP8 ja Rega Apheta-(MC-)äänirasia. Vartena Regan uusin malli RB808. Nyt on taas suu messingillä
Pari kuvaa "skeletal"-rungosta ilman lisäplinttiä:
Levylautanen poistettu ja tuo runkorakenne näkyy varsin hyvin ja toisessa kuvasssa lisäplintti paikoillaan, johon myös pölykansi tulee kiinni.
Soitin "kokonaisena" ja ulkoinen virtalähde "TTPSU mk II".
Regan filosofiahan on saada aikaan mahdollisimman kevyt ja jäykkärunkoinen soitin ja tuo runko on jotain tiukkaan puristettua vaahtoa ja itse soitinhan ei paina juuri mitään. Soundissa tämä rakenteen keveys ei kuulu lainkaan, vaikka ennakkoon näin voisi luullakin.
Uskaltaisin sanoa, ettei setissäni digitaalisella musiikilla ole tällä hetkellä paljon jakoa![]()