Etusivu  ·  Keskustelufoorumit  ·  Tarinatupa  ·  Chatti  ·  WebMail  ·  Kuvagalleria  ·  Leffa-arvostelut  ·  Kilpailut  ·  DVD-luettelointi  ·  DVD-tietokanta  ·  DVD-julkaisuaikataulu ·  Uudet julkaisut ·  Markkinapaikka  ·  Trailerit  ·  Muistilista  ·  TV-ohjelmat  ·  Teatterileffat  
Viestit 1 - 12 / 12

Aihe: Dvd-r

  1. #1

    Rekisteröitynyt
    elo    2001
    Sijainti
    Helsinki
    Viestejä
    17

    Dvd-r

    Pystyykö kaikilla nykyisillä dvd soittimilla toistaa "tulevaisuudessa"
    dvd-r ja dvd-rw levyjä.(Miks Pioneer mainostaa että uudet mallit dv-444 ja dv-545 ovat "compatible with CD-R, CD-RW, DVD-R and DVD-RW ('video' mode)"

  2. #2
    Administrator Mika's Avatar
    Rekisteröitynyt
    helmi  2000
    Sijainti
    Espoo
    Viestejä
    7 421
    Blogi-viestejä
    1
    Hmm, mutu sanoo, että ei välttämättä. Sama juttu kuin CD-levyjen kanssa eli kaikki pöytä/auto-CD-soittimet eivät soita CD-R/RW-levyjä.

  3. #3
    Moderaattori Samppa's Avatar
    Rekisteröitynyt
    kesä   2000
    Sijainti
    Pori
    Viestejä
    13 876
    Noissa kirjoitettavissa / uudelleenkirjoitettavissa DVD -levyissä on pientä sekaannuksen vaaraa, mutta toimivuus lyhyesti:

    - DVD-R : toimii nykyisissä soittimissa
    - DVD-RAM : ei toimi nykyisissä soittimissa
    - DVD-RW : ei toimi kaikissa nykyisissä soittimissa
    - DVD+RW : toimii nykyisissä soittimissa

  4. #4
    Advanced Addict jalmari's Avatar
    Rekisteröitynyt
    syys   2000
    Sijainti
    Nujulan kaapunki
    Viestejä
    1 556
    Leffaluettelo
    Periaatteessa niin kuin Samppa sanoo, DVD-R ja DVD+RW pitäisi toimia normaaleissa DVD soittimissa mutta veikkaan että saattaapi hyvinkin tulla onkelmia joidenkin mallien kanssa. Ja jotkut vanhemmat mallit ei niitä soita. Ainakin JVC XV-501 ei soita edes DVD-R levyjä mikäli käyttöohjeeseen on uskomista. Uudempien mallien ohjeita ei ole tullut luettua tarkemmin mutta niissä pitäisi toimia.

  5. #5
    mikkoz's Avatar
    Rekisteröitynyt
    maalis 2002
    Sijainti
    Linna Espanjassa
    Viestejä
    593
    Pari kysymystä DVD -aloittelijalta

    Eli kuinka monta minuuttia tämmöiselle yks* dvd-r tai rw:lle
    mahtuu esim. jos vaikka töllöstä nauhottelee jotain ohjelmia.
    Ja nauhoituksessa käytetään DVDtä, ei PCtä. Ja kauan tallen-
    tamiseen kuluu aikaa keskimäärin.

    Ja sopiiko dvd-r,dvd-rw ja dvd+rw DVD-soittimiin eli onko
    em. joku pelkästään mikrossa käytettävä levy?

    Kiitoksia jo näin etukäteen

  6. #6
    5K now, 6K later. pteittinen's Avatar
    Rekisteröitynyt
    huhti  2001
    Sijainti
    Tuusula, Finland
    Viestejä
    5 468
    Leffaluettelo
    Blogi-viestejä
    23
    mikkoz,

    Pioneerin tallentava DVR-7000 käyttää miinusformaattia, Philipsin värkit puolestaan plusformaattia. Tallennusajat ovat 1-4 tuntia, joskin uusimmissa Philipsin laitteissa max. aika on jo 6 tuntia. Pelottaa tosin kuvitella millaista jälkeä siitä tulee... *hrrr*

  7. #7

    Rekisteröitynyt
    loka   2001
    Sijainti
    Five Corners
    Viestejä
    2 110
    Testien mukaan HQ/MN32/XP-moodissa (Philips/Pioneer/Panasonic) kuvanlaatu on lähes prässätyn DVD:n tasoa, tallennusaikaa noin tunti. SP-moodissa kuvanlaatu on vielä S-VHS:ää selvästi parempi kahden tunnin tallennusajalla. Kolmen ja neljän tunnin tallennukset ovat Philipsillä sitten selvästi huonolaatuisempia, Pioneer ja Panasonic pärjäävät vielä kohtuullisesti S-VHS:lle.

  8. #8

    Rekisteröitynyt
    touko  2002
    Sijainti
    Oulu
    Viestejä
    249
    DVD-R : toimii nykyisissä soittimissa
    - DVD-RAM : ei toimi nykyisissä soittimissa
    - DVD-RW : ei toimi kaikissa nykyisissä soittimissa
    - DVD+RW : toimii nykyisissä soittimissa
    Ite poltellu tässä pari kuukautta noita -r levyjä (mirror v3), ja ne ovat pelanneet moitteettomasti omassa sonyssä(ns-305). Myös muita merkkejä kokeiltu, philips, pioneer, sansui, sony 33x, jne. Joku jvc:n taiski muuten olla ettei pelannu, mutta ku käytti taas jotain toista jvc:n mallia niin siinä pelas, saatto olla xv-501 jossa ei pelannu..

    Oon myös -rw levyjä poltellu, ja aika hyvin päteny se sääntö, että jos on -r levy pelannu niin aika varmasti on myös -rw pelannu.

    Oikean levy merkin hakemisessa meni jonkin aikaa, jos joku on hommaamassa koneeseen polttavaa, suosittelen tota mirrorin lättyy..

    -A.Hess-

  9. #9
    Meizi's Avatar
    Rekisteröitynyt
    joulu  2001
    Sijainti
    Vantaa
    Viestejä
    1 308
    Se noissa itsepoltetuissa dvd-levyissä on huonoa, että niiden kapasiteetti on pienempi kuin normaalisti dvd:issä, joten kokonaiset leffat eivät niille mahdu tarpeeksi isoilla bitrateilla.

  10. #10

    Rekisteröitynyt
    touko  2002
    Sijainti
    Oulu
    Viestejä
    249
    Se noissa itsepoltetuissa dvd-levyissä on huonoa, että niiden kapasiteetti on pienempi kuin normaalisti dvd:issä, joten kokonaiset leffat eivät niille mahdu tarpeeksi isoilla bitrateilla.
    No mites sen nyt ottaa, että mikä on tarpeex iso bitrate..Tässä muutama päivä sitte tein From Hell:stä (117 min) dvd-r levylle ripin, ja bitti reitiksi tuli n. 5000 (eli pyörii siinä 5000 korvilla, välillä käy yli välillä ali) normaali dvd-resoluutiolla ja alkuperäisellä ääniraidalla. Kun muutama viikko sitte kattoin tietokoneella omaa anttilasta ostettua The Patriot kuvaa, joka on kai noin 2 ja puol tuntii pitkä jos ei enemmänki, niin siinä average bitrate pyöri n. 3500-4000 kb.

    Yleensä noista poltoista, että jos dvd on pituudeltaan puoltoista tuntia tai alle niin se menee aikaa suurella todennäköisyydellä suoraan alkuperäisellä äänellä ja ilman kuvan pakkausta. Riittä ku poistaa ylimääräiset dubbaukset,extrat ja tekstitykset.

    Ite ota kopiot keskitason filmeistä, vähän paremmat kyllä ostan alkuperäisenä..

    -A.Hess-

  11. #11
    Eli käsitinkö oikein...

    Philipsin DVD-R soittimet käyttävät siis DVD+R -levyjä..? Toimivatko soittimella tyhjät DVD-R -levyt???

  12. #12
    5K now, 6K later. pteittinen's Avatar
    Rekisteröitynyt
    huhti  2001
    Sijainti
    Tuusula, Finland
    Viestejä
    5 468
    Leffaluettelo
    Blogi-viestejä
    23
    Lord Silence,

    Philipsin DVD-tallentajat kuuluvat plusformaatin leiriin, eli ne osaavat tallentaa vain DVD+R ja DVD+RW -levyille. Koska samaiset laitteet ovat myös DVD-soittimia, osaavat ne soittaa DVD-R -levyjä, jotkut mallit jopa DVD-RW -levyjä.

    A.Hess,

    testasin jokin aika sitten eri formaattien yhteensopivuutta about 10-11 soittimella, joiden joukossa oli laitetta ihan laidasta laitaan, halvasta kalliiseen ja eurokoneesta kiinalaiseen. -RW:n yhteensopivuus oli 30 prosentin luokkaa, +RW:n taas n. 80%. DVD-R taisi pelittää yhdessä soittimessa missä +RW ei suostunut toimimaan. DVD+R:ää ei vielä silloin ollut, mutta mitä nyt on tullut tesmittyä, niin +R:n yhteensopivuus on samaa luokkaa kuin -R:n.

    Leffojen bitrateista ja mahtumisesta... 5 megabitin bitratella (CBR) tunti leffaa syö n. 2.25 gigaa levytilaa, jolloin kyllä, himpun alle kaksi tuntia saa ängettyä DVD-R:lle. Itse en tosin jaksaisi alkaa pakkaamaan leffoja uudestaan pienempään tilaan. Sinänsä ihan validi ajattelutapa, että polttelee kehnommat leffat DVD-R:lle, mutta piruako niitä kehnoja pätkiä yleensä säilömään ollenkaan?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •