Etusivu  ·  Keskustelufoorumit  ·  Tarinatupa  ·  Chatti  ·  WebMail  ·  Kuvagalleria  ·  Leffa-arvostelut  ·  Kilpailut  ·  DVD-luettelointi  ·  DVD-tietokanta  ·  DVD-julkaisuaikataulu ·  Uudet julkaisut ·  Markkinapaikka  ·  Trailerit  ·  Muistilista  ·  TV-ohjelmat  ·  Teatterileffat  
Viestit 1 - 11 / 11

Aihe: Tulli syynäilee jo Playn 10 euron lähetyksiäkin urakalla?

  1. #1

    Rekisteröitynyt
    loka   2001
    Sijainti
    Tampere
    Viestejä
    146

    Tulli syynäilee jo Playn 10 euron lähetyksiäkin urakalla?

    Minulle on viime aikoina alkanut tulla Playn lähetykset perinteisten pehmustettujen pussien sijasta Pussikeskuksen (mikä lie onkaan) ohuissa pahvikuorissa. Päällä näyttäisi olevan valokopioitu tarra Playn osoitelipukkeesta.

    Jaksaako tulli todellakin käydä tuollaisen rumban läpi jostain 10 euron lähetyksestä? Vai onko Pussikeskus tehnyt aluevaltauksen Jerseyn saarille? Eikö sitäpaitsi lähetyksessä pitäisi lukea, että tulli on sen avannut (ainakin joissakin Jenkeistä tulleissa lähetyksissä on joskus lukenut jotain "Tullin avaama" tai jotain).

    Harmittaa, kun Huuto.netissä kaupittelee leffoja ja haluaisi mieluummin postittaa pehmustetuissa kuorissa ja sitten joutuukin uudelleenkäyttämään tuollaisia pahviläpysköjä.

  2. #2

    Rekisteröitynyt
    marras 2002
    Sijainti
    I'll stop being an asshole if you stop being stupid
    Viestejä
    7 256
    Niin no mistä se tulli tietää että ne on 10 euron lähetyksiä? Jos siellä sisässä on vaikka 100 euron keräilyharvinaisuus?

  3. #3
    asun englannissa ja tännekkin tullut noit pussikeskuksen yksittäispakattuja dvd:tä.. joten ei syytä huoleen.. pussikeskuksella on vain hyvät tuotteet näemmä

  4. #4
    Samppa ja Hurricane :| Jarkko G.'s Avatar
    Rekisteröitynyt
    elo    2001
    Sijainti
    VIP-Tuvassa kuumien etujen perässä
    Viestejä
    12 945
    Leffaluettelo
    Onhan tuosta aiemminkin ollut juttua jossain että kotimaisia pusseja tulee playltä. Ja aina (tai ainakin tosi usein) on osoitetarra kirjeen päällä ollut valokopioudun näköinen .. joten en oikein usko että tulli on mitään erikoista alkanut tekemään.

  5. #5
    Jos tullissa availisivat noita niin niissä olisi maininta että tullin avaama/tarkastama.

  6. #6

    Rekisteröitynyt
    marras 2002
    Sijainti
    I'll stop being an asshole if you stop being stupid
    Viestejä
    7 256
    Lainaus Viestin alkuperäinen lähettäjä: Ignition
    Jos tullissa availisivat noita niin niissä olisi maininta että tullin avaama/tarkastama.
    Ei aina. Minulta on monesti vedetty teipit CDWown paketeista auki ilmeisesti tullin puolesta, katsottu sisälle ja pistetty matkaan ilman mitään merkintöjä. Toki tuon voi tehdä postimieskin kun tsekkaa että kannattaako nyysiä omiin kokoelmiin, mutta epäilen.

  7. #7
    Administrator Mika's Avatar
    Rekisteröitynyt
    helmi  2000
    Sijainti
    Espoo
    Viestejä
    7 452
    Blogi-viestejä
    1
    Playsta on tullut aiemminkin juuri noita varsin ovelasti ideoituja pahvipaketteja (suomalaista tuotantoa) joten kyse ei ole tullin tempuista vaan ihan Playn käyttämistä paketointiratkaisuista.

  8. #8

    Rekisteröitynyt
    loka   2001
    Sijainti
    Tampere
    Viestejä
    146
    Kyllä minä vähän epäilinkin skitsoilevani turhia, mutta silti harmittaa, ettei leffat tule kuplamuovikuorissa.

    Mutta tämähän toisaalta todistaa, ettei globalisaatio ole täysin negatiivinen asia: suomalainen Pussikeskus jyrää jo Jerseyn saarellakin

  9. #9
    jojala's Avatar
    Rekisteröitynyt
    huhti  2001
    Sijainti
    Vantaa
    Viestejä
    572
    Lainaus Viestin alkuperäinen lähettäjä: kurdt
    Ei aina. Minulta on monesti vedetty teipit CDWown paketeista auki ilmeisesti tullin puolesta, katsottu sisälle ja pistetty matkaan ilman mitään merkintöjä. Toki tuon voi tehdä postimieskin kun tsekkaa että kannattaako nyysiä omiin kokoelmiin, mutta epäilen.
    Voi hemmetti, näin epäilinkin viime viikolla, kun sain Last Samurai DVDn ja paketin teipit oli auki ja itse pahviloota muserrettu niin, että DVDn kotelossa oli hiiren mentävä reikä. Lähetin palautetta CD-Wowlle teippien kehnoudesta, mutta jos todellinen syy onkin tulli niin meni väärään osoitteeseen moitteet... .

    Ja mielestäni nuo Pussikeskuksen paketit ovat hyviä, suojaavat paljon paremmin DVDtä kuin aiemmat pehmustetut pussit, jotka rikkoutuivat helposti.

  10. #10
    Minullakin on kerran muistaakseni ollut teipit auki WOWin paketissa, mutta en kuitenkaan usko että se on tullin tekosia.

  11. #11
    Mahoney's Avatar
    Rekisteröitynyt
    syys   2001
    Sijainti
    Jns Rock City
    Viestejä
    3 826
    Lainaus Viestin alkuperäinen lähettäjä: anttipi
    Minulle on viime aikoina alkanut tulla Playn lähetykset perinteisten pehmustettujen pussien sijasta Pussikeskuksen
    Piti oikein kolmeen kertaan tarkistaa tämän postauksen päivämäärä, tämä kun vaikutti lähes identtiseltä joskus vuosi sitten lähetetyn kanssa... Jo siitä asti lähes puolet tilauksistani on tullut Pussikeskuksen paketeissa. Uutta sen sijaan oli muutama kuukausi sitten käyttöön tullut tapa laittaa kaksi DVD-leffaa samaan kuplamuovipussiin. Sellaisia minulle ei aiemmin ole tullut.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •