
Viestin alkuperäinen lähettäjä:
maddog
erittäin mukaansatempaavaa jännitystä. erilaisia sivujuonia riittää. Mut sinänsä se mitä pidetään kumouksellisena kirjan kannalta, eli sitä että evankeliumit olisivat vain yksi rajoittunut kuvakulma jeesuksen elämään ja sitä että jeesus olisi ollut naimisissa ja sukua olisi vieläkin elossa, on minusta varsin samantekevää.
1.Se että jeesus olisi käskenyt että maria, hänen vaimonsa, perustaisi alkukirkon: No, en usko että jeesus olisi ollut näin tyhmä. sinä aikana elettiin jo hyvin sovinistista kautta, eikä nainen olisi voinut rakentaa valtakirkkoa. Luulen, että jos tässä on totuutta, niin se on se, että jeesus on miesten yleiseen tapaan vain myönnellyt vaimolleen! eli kun vaimo on kysynyt, 'Jeesus, tuleeko minusta kirkkosi perustaja kun olet poissa', on jeesus huomannut marian ilmeen ja katsonut parhaaksi sanoa, tohvelisankarin tyyliin, 'Kyllä toki, rakas Maria Magdaleenani!' Ja sitten myöhemmin hän on naureskellut asiaa Pietarin kanssa ja vakuuttanut tälle että juuri hän, Pietari, on se joka kirkon tulee perustaan. Ja tämä johti sitten siihen että Maria riitautui Pietarin kanssa Jeesuksen lähdön jälkeen.
2.Kristinusko on ideologia ja elämänkatsomus. Siinä palvotaan ideaalia, ei enää henkilöä. siksi ei ole väliä sillä olisiko Jeesuksen perillisiä elossa. Ei heitä palvottaisi. Paitsi ehkä juutalaisille he olisivat kuninkaallista sukua. Tai sitten ei. Myöskään se, ovatko raamatun evankeliumit paikkansapitäviä, ei ole tärkeää, sillä kristinuskomme ei perustu vain niihin, vaan 2000 vuoden perinteeseen, jonka aikana olemme rakentaneet kristinuskon sille kivijalalle jota nuo evankeliumit ovat. Ne siis ovat pohja uskonnolle, eivät itse uskonto.
Muuten, en ole lainkaan uskovainen, vaan tarkkailen vaan muuten mielelläni eri uskontojen kulttuureja...
