Omasi vai minun? Hedelmähapoissa = lähinnä sitruunahappo.Viestin alkuperäinen lähettäjä: Burana
Omasi vai minun? Hedelmähapoissa = lähinnä sitruunahappo.Viestin alkuperäinen lähettäjä: Burana
Varo ettet kuihdu pian kokonaan pois. Lisää kaljaa ja makkaraa vaan!Viestin alkuperäinen lähettäjä: Jaded
Juurikin näin. Tavallinen sokeri ei ole hampaille niin vaarallista kuin ne mömmöt joilla dieettilimppareihin saadaan makua ilman että niihin tulee kaloreita.Viestin alkuperäinen lähettäjä: steffe79
Pikaisella Pubmedin selauksella en löytänyt vieläkään perusteluja sille, miksi dieettilimsat olisivat vaarallisempia kuin normaalit limsat. Kysyin asiasta myös parilta tuttavahammaslääkäriltä, eivätkä hekään osanneet sanoa miksi näin olisi. Äkkiseltään näyttäisi siltä että happamuudeltaan ovat samaa luokkaakin, molemmat kuitenkin alle 5,5pH jonka jälkeen kiille alkaa liukenemaan.
Uskoisin että tämä "myytti" dieettilimonadien vaaroista johtuu ihmisistä, jotka siemailevat janoonsa pitkin päivää näitä kalorittomia juomia ja tätä myöten liuottavat melkein 24/7 hampaidensa kiillettä. Tämä jos mikä saa purukaluston huonoon kuntoon, etenkin kun janoisen suussa on nestehukan takia varmasti normaalia vähemmän happamuutta neutraloivaa sylkeä.
Koskaan en ole laihduttanut, mutta elämäntavat ovat aika terveelliset.
Itse yritän normaalisti saada painoa ylös, kun se itsekseen tuppaa putoamaan aika alas.
Nyt painoa 75kg pituutta 188cm, painoindeksi siis noin 21.
Pari kiloa kun saisi lisää niin olisi hyvä.
Armeija aikoina kävin jo todella alhaalla, 65kg taisi olla pahimmillaan indexi siis noin 18.
Mutta siitä onkin jo 8 vuotta.
Sitten tuohon dietti limu hommaan pieni kommentti. En tiedä kumpi on pahempi hampaille, mutta itse juon tavallista limua jos juon, keinomakeutusaineet eivät voi olla terveydelle hyväksi. Eli ehtaa sokeria mieluummin.
Ja nimi on Fatbastard...Viestin alkuperäinen lähettäjä: Fatbastard
![]()
Nojoo, eipä mulla mitään lähteitä ole muistissa, muistelisin vaan joskus ihan jostain sanomalehdestä tai muusta asiasta lukeneeni.Viestin alkuperäinen lähettäjä: Burana
Oli miten oli, mutta kuten Fatbastard kertoi niin ei niillä keinomakeutusmömmöillä voi ainakaan hyvää vaikutusta terveydelle olla.
Varokaa noiden perustelemattomien mielipiteidenne kanssa. Siitä saattaa napsua banaania, tai ainakin joku vetää herneen nenään![]()
Hahhah, menikö yöunet kun esitin perustelemattoman mielipiteen?Viestin alkuperäinen lähettäjä: Burana
![]()
Monet Plazalaiset jotka olen livenä tavannut ovat odottaneet isoa karjua...Viestin alkuperäinen lähettäjä: Jaded
...kaikille olen tuottanut pettymyksen.
EDIT: Rasvaprosentti mitattiin tuossa jokin aika sitten, noin 9% oli tulos. Rasvaprosentin mittaus antaa vain suuntaa-antavan tuloksen. Eli tuo Fatbastard on tosiaan aika harhaanjohtava.
Viestiä muokkasi viimeksi Fatbastard; 24.08.2005 kello 14:03.
Light-juomissa käytettävät keinotekoiset makeutusaineet aspartaami, sakariini ja syklamaatti eivät aiheuta kariesta hampaisiin. Sen sijaan juomien happamuus synnyttää kovakudosta pehmentävää eroosiota, joka tekee hampaiden pinnan mattapintaiseksi. Tutkimustuloksia aiheesta on esitelty tänään Naantalissa alkaneessa kariestutkijoiden kansainvälisessä kongressissa, jonne on kokoontunut 300 asiantuntijaa eri puolilta maailmaa.
Ihmisen suussa luonnostaan olevat bakteerit eivät pysty tuottamaan keinotekoisista makeutusaineista hampaille haitallisia happoja. Juomissa ja mehuissa sekä välipalana käytettävissä sitrushedelmissä on kuitenkin happoja, jotka saavat aikaan juomien virkistävän vaikutuksen mutta myös lisäävät hammaskiilteen syöpymisvaaraa.
Ksylitolin nauttiminen suojaa hampaita parhaiten happohyökkäykseltä välittömästi light-juoman nauttimisen jälkeen. Ksylitolia saa purukumina, pastilleina ja tabletteina. Juomien makeutusaineena ksylitolia ei kuitenkaan voi käyttää sen nopean imeytymisen takia. Ksylitoli on laksatiivinen aine, joka suurina annoksina aiheuttaa löysän mahan.(Finfood)
http://www.finfood.fi/finfood/finnfo...6?OpenDocument
Hampaille suurin harmi
Kovin hurjia eivät siis keinotekoisten makeutusaineiden haitat ole, jos pysyy niiden käytössä järkevissä rajoissa. Suurin haitta kuitenkin kevyt-juomissa on hampaille. Light-juomien happamuus aiheuttaa eroosiota hammaskiilteessä ja sulattaa sitä. Silloin tällöin nautittuna juomat eivät pääse vielä tekemään tuhojaan, mutta säännöllinen käyttö tuhoaa jo kiillettä. Limujen käyttöä janojuomana tulisi vähentää ja ainakin juoda koko pullollinen kerralla, ettei happo pääsee usean tunnin ajan vahingoittamaan kiillettä. Hampaitaan ei myöskään saa pestä heti hapollista juomaa juotuaan. Juomisen jälkeen tulisi odottaa ainakin puoli tuntia ennen hampaiden pesua.
Sanna Vuori-Mönkkönen
Lähteet: M. Huovinen & U. Leino: Suomen terveellisin kirja
Kymen Sanomien artikkeli, S. Krautsuk: Kevytlimu ei ole terveysjuoma
S. Heiskanen, Energiattomat makeuttajat elintarvikkeissa teoksessa: Makeutusaineet
http://www.tuuli.net/tuuli/fitness_n...nantai28.5.htm
Light-juomat eivät myöskään ole hampaille vaarattomia, vaikka ovatkin sokerittomia. Ne ovat happamia ja voivat aiheuttaa useasti nautittuna hampaiden kulumista eli eroosiota.
Hammashoitaja Pia Yrjönen, Kotkan kaupunki
http://www.nettineuvo.fi/nettineuvo/...omat/index.jsp
Ei pikaisella haulla löytynyt selkeää Sokeri vs. Keinoainoot juttua.
Tätä en minäkään onnistunut löytämään. Uskoisin siis että hampaiden kannalta normaalit limsat ovat light-juomiin verrattuna aivan yhtä haitallisia, edelleen tuon happamuuden takia. Vesi siis sopii mainiosti laihduttajille ;-)Viestin alkuperäinen lähettäjä: juhaa
Keinotekoisia makeutusaineita vastaan löytyy lähinnä näitä aspartaamifobisten juttuja, joilla ei juurikaan ole todellisuuspohjaa. Kohtuullisesti käytettyinä ovat varsin turvallisia aineita.
96kg nyt. 34kg lähtenyt, paljonkohan sitä vielä viitsisi laihduttaa...
tällä hetkellä on tavoitteena että vaaka näyttää 90kg 1.11 mennessä. silloin on kulunut tasan vuosi siitä kuin aloitin laihdutuksen ja 40kilon pudotus olisi jo melkein 7-päivää lehden etusivun juttu!
Minulle laihdutus on ollut aina vitun vaikeaa enkä ole ikinä oikein onnistunut siinä. Painoa on 93 kg ja pituutta 174 cm, joten hiukan ylipainoa on.
Ratkaisusi on Atkinssin ruokavalio tai joku varianttiViestin alkuperäinen lähettäjä: Limapallo
![]()
Itsellä oli joskus 80-luvulla painoa yli 140kg ja pituus kun on 195cm niin painoindeksi oli 38 eli jo sairaalloisen lihava (normaalin indeksi on 20-25). Sittemmin onnistuin Painonvartijoissa pääsemään painoindeksissä alle 25:n. Samalla hävisi myös kyllä "katu-uskottavuus" kun on alle 100 kiloinen rääpäle. Vaikenta tässä hommassa lienee painonhallinta eli ihannepainossa pysyminen.Viestin alkuperäinen lähettäjä: Limapallo
Nytkin on "vähän" ylipainoa.
Keihin Atkinsin dieetti on täällä tehonnut? Taidan aloittaa sen, sillä se ei kuulosta miltään rääkiltä.Viestin alkuperäinen lähettäjä: juhaa
Olen tässä kuukauden soveltanut vähän miten sattuu tuota vähänhiilaridiettiä. Eli siis Atkinssihan ei ole synonyymi tälle vaan on kokonaan oma ruokavalionsa (alle 20g hiilareita päivässä). Itse olen koitannut olla syömättä mahdollisimman vähän hiilareita, mutta en esimerkiksi vältä maitoa jota juon sen lasillisen safkalla vaikka siinä nyt hiilareita onkin jonkun verran. Olen tässä about 3vk noudatellut tätä ja paino on pudonnut 82kg->74kg. Välillä paino junnailee hetken paikoillaan, koska tulee käytyä syömässä ulkona tms. mutta omasta mielestäni on niin kovin turhaa luopua jostain ravintolaillallisista tuollaisen takia kun harvalla niitä kovin useasti on. Ensimmäisellä viikolla tipahtaa yleensä jopa 4kg, mutta siitä suurin osa on nesteitä. Sitten painonlasku hidastuu ja lopussa kuvittelisin sen olevan kaikista vaikeinta.Viestin alkuperäinen lähettäjä: Limapallo
Jos limsaa tekee mieli niin suosittelen 7UP Free/Lightia. Ei sisällä hiilareita kuin 0,1g/100g, mutta maistuu kerrankin about samalle kuin isoveli versionsa. Nuo Fantan Freet on ihan kamalaa sotkua. Toinen hyvä on Pommac Light. Karkkia jos tekee mieli niin silloin suklaata. Itse olen syönyt puoli levyä Fazerin sinistä jos oikein on tehnyt mieli mässäillä esimerkiksi elokuvan aikana eikä tuo juurikaan ketoosiin vaikuta jos ei päivällä muuten hiilareita paljoa vedä. Lidlin 60% ja 70% tummat suklaat ovat siitä loistavia, että ne sisältävät paljon kaakaota joka on terveellistä ja vievät makean nälän muutamalla palalla. Ne on aika tujua aluksi, mutta itse opin tykkäämään nopeasti erityisesti tuosta 60% suklaasta. Sitä myydään nimellä Madagascar muistaakseni ja 70% on Ecuador.
Eipä siinä muuta, helppo dieetti kunhan vain tietää perusasiat mitä kärsii syödä ja mitä ei. Itse syön normaalistikkin lihaa tms. paljon joten tämä nyt ei ollut minulle kovin suuri muutos. Jätin vain pastat, murot ja vaaleat leivät pois. Perunaa olen aina muutenkin vihannut. Hauskaa tässä dieetissä on se, että nyt tämä viikko on ollu syömisten kanssa vähän mitä on ollut, paljon viinaa, karkkia jne. Silti paino on pudonnut koko ajan. Nyt pitää vain napata taas itseään niskasta kiinni, koska ei se kauaa tipu jos samaa linjaa jatkaa. Sitä pitää vain opettaa kroppa polttamaan energiaa rasvasta eikä hiilareista kuten normaalisti.
Viestiä muokkasi viimeksi kurdt; 03.09.2005 kello 12:35. Syy: poistettu hieman väärää tietoa Pepsi Maxistä.. my bad.
Pepsi Max:Viestin alkuperäinen lähettäjä: kurdt
Makeutusaine: aspartaami, asesulfaami K
Energiasisältö: 2,5 kJ/dl, 0,6 kcal/dl
Pommac Light:
Makeutusaine: aspartaami
Energiasisältö: 4 kJ/dl, 1 kcal/dl
Fazer Maitosuklaa 300g, 2240 kJ ja rasvaa vielä älyttömästi.Viestin alkuperäinen lähettäjä: kurdt
Empiiristä tutkimusta aiheestaViestin alkuperäinen lähettäjä: kurdt
"..Näyttää siis siltä, että suklaan energiaan ja rasvaan liittyvät ravitsemukselliset ja terveydelliset haitat ovat isoja suklaamääriä nautittaessa merkittävämmät kuin sen mikroravintoaineisiin, kuten flavonoideihin liittyvät mahdolliset hyödyt. Sanomattakin on selvää, että laihduttajan ei kannata syödä suklaata, sillä sadassa grammassa suklaata on peräti 500 kaloria."
Pointtisi ei varmaan ollutkaan syödä suklaata laihduttaaksesi, mutta löytyy niitä parempiakin makeannälän tyydyttäjiä laihduttajalle. Muuten on kyllä ihan totta, että aika pienistä jutuista karsimalla (vaalea leipä, pasta, liiat makeiset) normaali ihminen pystyy pudottamaan painoa.
Viestiä muokkasi viimeksi mikkol79; 03.09.2005 kello 11:45. Syy: painovirhepaholainen
Viestin alkuperäinen lähettäjä: kurdt
Siis koittanut syödä mahdollisimman paljon hiilareita?
No joo, monille tuollainen ketogeeninen dieetti tuntuu toimivan hyvin. suosittelen myös kokeilemaan, jos rupeaa tuo hiilareitten väistely vituttamaan siten, että vähentää hiilareita päivän mittaan niin että vetää päivän 5-6 ateriasta 2-3 proteiini+hiilari-kombolla ja loput proteiini+rasva-kombolla. Hiilarit tietenkin ovat kasviksista, täysjyvästä yms. ei mitään vaaleaa leipää tai pullaa. Suosittelen perehtymään John Berardin juttuihin.
Sitten, kun jos pääsee rasvaprosentissa tuonne 15% prosentin kieppeille, suosittelen tutustumaan LyleMcDonaldin kirjaan Ultimate Diet 2.0. Löytyy kirjailijan sivulta (ja hyvin varustetuista vertaisverkoista, jos haluatte harjoittaa arveluttavaa toimintaa, en suosittele tietenkään).
Jokaisen laihduttavan ihmisen tulisi lukea tuo kirja, jos ei muuten, niin ymmärtääkseen miksi laihduttaminen (voi olla) niin vaikeaa.
Ja Kurdt, btw, jos vedät puoli levyä suklaata, tuskin olet ketogeenisellä dieetillä. Ehkä enneminkin matalahiilarisella, johon tosin tuo suklaa ei auta mitään.![]()
Viestiä muokkasi viimeksi IsoArska; 03.09.2005 kello 11:40.